Najreprezentatívnejšie múzeum polostrova Krym je Ústredné múzeum Tavridy nachádzajúce sa v hlavnom meste Simferopol. Je to jediné múzeum, ktoré poskytuje celkovú predstavu o histórii a prírode Krymu.
V miestnostiach múzea je vyše 150 000 historických, kultúrnych a prírodných exponátov, ktoré boli svedkami historických epoch a základných udalostí na Kryme. Múzeum vzniklo ako nástupca Tavridskej vedeckej archívnej komisie v roku 1887 a Prírodno-historického múzea Tavridského zemstva. Spojili sa v roku 1921.
Simferopolské umelecké múzeum je jednou z najstarších galérií na Kryme. Vzniklo ako obrazová galéria Ústredného múzea Tavridy v roku 1922. Vo fondoch múzea je 7 000 umeleckých diel. Expozícia pozostáva z dvoch veľkých častí – predrevolučného a sovietskeho umenia. Mnohé exponáty boli zničené počas 2. svetovej vojny. Na druhej strane v múzeu sa nachádzajú obrazy, ktoré sovietska armáda vyviezla z Nemecka ako kompenzáciu za zničené diela. V Simferopole je 87 diel z múzea v meste Aachen. Nemecko teraz požaduje, aby im obrazy vrátili.
Etnografické múzeum funguje od apríla 1999, keď sa tu otvorila stála výstava Mozaika kultúr Krymu. Je v dvoch miestnostiach s celkovou rozlohou 800 metrov štvorcových. Hovorí o hmotnej a duchovnej kultúre štrnástich etnických spoločenstiev žijúcich na Kryme: Arménov, Bielorusov, Bulharov, Grékov, Židov, Karaimov, Krymských Tatárov, Krymčakov, Nemcov, Rusov, Čechov, Estóncov a Talianov. Na výstave je asi 700 exponátov. Múzeum ich má k dispozícii približne 3 500.
Múzeum mesta Simferopol je pre návštevníkov otvorené od roku 2009. O jeho vzniku rok predtým rozhodla mestská rada. Väčšinu exponátov tvoria dary obyvateľov mesta. Sú to obrazy, dokumenty, letáky, noviny a predmety každodennej potreby, pochádzajúce spred socialistickej revolúcie v roku 1917. V múzeu sú aj relikvie z čias druhej svetovej vojny. Súčasťou expozície je zbierka starých fotografií, ktoré vznikli vo fotografických ateliéroch v meste na konci XIX. a začiatku XX. storočia.
Krymsko-tatárske múzeum kultúrneho a historického dedičstva. Pred rokom 2015 niesol meno Krymsko-tatárske múzeum umenia. Vzniklo ako Krymsko-tatárska národná galéria v roku 1992 pri spoločenskej organizácii Krymsko-tatárska nadácia kultúry. Základom zbierky sú umelecké diela krymsko-tatárskych umelcov, ktorú otvorili v marci 1990. Od roku 1993 bola Krymsko-tatárska národná galéria odovzdaná Asociácii krymsko-tatárskych umelcov. V súčasnosti táto asociácia riadi doplňovanie zbierky múzea a organizáciu výstav.
Galéria Znanium je prvou zábavnou vedeckou galériou. Slovo znanium možno preložiť ako „poznanium“ [odvodené od ruského znanie = poznanie, pozn. ed.]. Na ploche viac ako 500 metrov štvorcových je umiestnených viac ako 100 interaktívnych exponátov. Sú tu rôzne kyvadlá, mechanizmy, ale aj zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť skutočný blesk. Okrem iného sú v galérii, ktorá je skôr zábavným parkom, aj skutočné hudobné nástroje, na ktorých si môžu návštevníci zahrať. Galéria ponúka rôzne kurzy či jednorazové semináre.
Video z prezentácie galérie Znanium
Feodosijská galéria I. K. Ajvazovského. Je to múzeum maríny, teda žánru výtvarného umenia, ktorého základná téma súvisí s morom alebo inými vodnými plochami. Galériu otvorili v roku 1845. Na území ruského impéria bola prvou galériou jedného umelca. Po smrti umelca ju v roku 1900 odovzdali na základe jeho závetu mestu. V galérii je viac ako 12 000 diel v spomínanom žánri marína. Nachádza sa v nej aj najviac diel I. K. Ajvazovského.
Články v sérii:
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (2) – Referendum
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (3) – Peniaze
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (4) – Geografia
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (5) – Klíma
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (6) – Prírodné zdroje
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (7) – Kultúra
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (8) – Múzeá