Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (3) – Peniaze

Prvé peniaze sa na Kryme objavili v rokoch 530 – 520 pred naším letopočtom. Ako platidlo sa tu razil strieborný tetrobol (tetrobola). Starogrécka minca mala na lícnej strane vyobrazeného leva. Na rube mince bol vyobrazený štvorec.

Po pripojení Krymu k Rusku v roku 1783 bol jeden pokus raziť na polostrove „tavridskú mincu“. Menu razili v rokoch 1787 a 1788 v meste Feodosia. Razila ho Tavridská mincovňa. Bola zo striebra a mala nominálne hodnoty 20,10, 5 a 2 kopejky. Medzi zberateľmi sú považované za veľmi zriedkavé. Z nich dvojkopejková minca predstavuje v numizmatickom svete doslova raritu (cena jednej mince je odhadovaná na vyše dva milióny rubľov).

Peniaze

Od februára 1920 do októbra 1920 sa v Kryme vytlačili bankovky v celkovej hodnote viac ako 176 miliárd rubľov.

Najmenšia nominálna hodnota bankovky vytlačenej Vládou krymského kraja bola 50 kopejok. Vytlačili ich v roku 1919. Najvyššia nominálna hodnota bankovky vydanej v Kryme bolo 25 000 rubľov. Bankovky vytlačilo Generálne velenie Ozbrojených Síl na juhu Ruska v roku 1919. To isté velenie vydalo v čase Ruska, v roku 1918, jediné peniaze, ktoré mali na bankovke vyobrazené kontúry Krymu. Funkciou poverený guvernér polostrova N. A. Tatiščev chcel, aby sa obnovilo tlačenie peňazí. O bankovkách napísal: „Obyvateľstvo ich dobre vníma a má k ním úplnú dôveru.“ Ich tlač obnovil Krymský revolučný výbor v rokoch 1920 – 1921.

V histórii Ukrajiny je jeden prípad keď je na bankovke vyobrazený Krym. Vydala ju Národná banka Ukrajiny. Mala a má nominálnu hodnotu jedna hrivna. Na rubovej strane bankovky sú vyobrazené ruiny Chersonézosa

peniaze
Bankovka 1 hrivna z roku 1992 – rubová strana. Sú tu vyobrazené ruiny starogréckeho Chersonézosa na Kryme

Tauridský (alebo Taurský/Skýtsky) Chersonézos (alebo Chersonésos) alebo len Chersonézos alebo Chersonesus alebo Tauris sú staroveké názvy polostrova Krym. V gréckej mytológii naň Artemis preniesla Ifigéniu z Aulidu, kde ju zachránila pred obetovaním. Ifigénia tu pôsobila ako Artemidina kňažka.

Národná banka Ukrajiny bankovky s vyobrazením starogréckych pamiatok tlačila v rokoch 1992 až 1994. Do obehu sa dostali v roku 1996. Na lícnej strane bankovky je vyobrazený Vladimír Veľký. Autorom kresieb je V. Lopata, spoluautorom B. Maximov.

Bankovka 1 hrivna z roku 1992 – lícna strana s vyobrazením Vladimíra Veľkého

Slovom Tavrida je pomenovaný asteroid v roku 1916.
 

Články v sérii:


Publikovaný

v

, ,

od

Značky: