Geografia Krymu je veľmi členitá. Polostrov Krym sa hlboko vrezáva do Čierneho mora. To ho obmýva z juhu a západu. Od Čierneho mora ho z východu oddeľuje Azovské more. Pobrežie Krymu má 2500 kilometrov.
Takmer polovica pobrežia pripadá na Prisivašie, čo je nízka rovina miestami zablatená, 750 kilometrov na Čierne more a približne 500 na Azovské more. Sivaš, alebo Hnilé more je záliv na západe Azovského mora, ktorý oddeľuje Krym od Chersonskej oblasti Ukrajiny. Sivaš v krymsko-tatárskom jazyku znamená blato.
Polostrov Krym s kontinentom spája úzka, asi osem kilometrov dlhá Perekopská šija. Cez ňu vedie železnica a automobilová cesta, ale aj elektrické vysoko napäťové vedenie. Na východ od Perekopskej šije Litovský polostrov Krymu s pevninovým polostrovom Vostočnyj rog spája násypová priehrada, na ktorej je hlinená cesta.
Ešte východnejšie cez vodnú plochu Sivaša je na násype hlinená cesta, ktorá spája krymský mys Džangara s kontinentálnym mysom Kutara. Spolu s cestou je tu aj vysokonapäťové elektrické vedenie.
V roku 2015 sa začalo s výstavbou dvoch mostov (železničný a cestný), ktoré vedú paralelne vedľa seba a majú cez Kerčenský prieliv spojiť Tamanský polostrov a Krym. Most má 19 kilometrov.
Z geologického hľadiska je Krymský polostrov južnou časťou Ukrajinskej kryštalickej platne Východoeurópskej platne, medzi ktorými sa vymedzuje Skýtska platňa a Krymská zvlnená oblasť.
Charakterom reliéfu sa polostrov rozdeľuje na tri hlavné časti: Severno-krymská rovina spolu s Tarchankutskou náhornou planinou, ktoré sú približne na 70 % územia, vlnité roviny Krymu a hornatý Krym. Ten sa rozdeľuje na tri časti – hlavnú (južnú), vnútornú a vonkajšia (severná). Medzi jednotlivými kopcami sú veľké kaňony. Kaňon predstavuje o sebe úzke údolie so strmými až vertikálnymi bočnými stenami.
Najsevernejší bod Krymu sa nachádza na Perekopskej šiji, najjužnejší je mys Nikolaja. Najzápadnejším bodom je mys Pribojnyj (Karam-Mrun) na Tarchankutsom poloostrove, najvýchodnejším bodom je mys Fonar na Kerčenskom polostrove. Vzdialenosť od západu na východ je 360 kilometrov a severu na juh 180 kilometrov.
Články v sérii:
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (2) – Referendum
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (3) – Peniaze
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (4) – Geografia
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (5) – Klíma
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (6) – Prírodné zdroje
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (7) – Kultúra
- Vladimír Bačišin: Krym včera, dnes a zajtra (8) – Múzeá