Smatana to prehnal, zdraviť nacistickým pozdravom je neprípustné

Len pred dvoma dňami sme napísali článok o tom, ako sa bez záujmu svetovej verejnosti Ukrajina nacizuje. Aktivista Smatana použil na sociálnej sieti ukrajinský pozdrav z doby nacizmu.

[sociallocker][/sociallocker]

Bloger Samo Marec na sociálnej sieti prispel do polemiky Rusi vs. Ukrajinci v rámci ZSSR na príklade SNP. Odmyslime si samotný príspevok Sama Marca, pre ktorého SNP vlastne nič neznamená. Len je to ďalší nástroj do prebiehajúcej ideologickej vojny.

Jeho príspevok okomentoval aktivista a učiteľ dejepisu Juraj Smatana pozdravom banderovcovSláva Ukrajine! Hrdinom sláva„.

Svoje konanie potom obhajoval, že je to predsa nový pozdrav ukrajinskej armády.

Smatana je inak jeden z hlavných „bojovníkov“ proti neonacizmu. Lenže je aj jeden z hlavných bojovníkov proti „ruskej hybridnej hrozbe„. V prípade, že je niekto proti Rusom, akákoľvek pochybnosť o správnosti konanie tohto subjektu, je podľa Smatanu špinavá ruská propaganda. Banderovci nie sú nacisti a ich oslava nie je propagáciou nacizmu. Konanie banderovcov bol výraz boja za samostatnosť a oprávnená obrana pred ruskou hrozbou.

Jeho konanie je obzvlášť pikantné z dvoch dôvodov. Nacisti na Ukrajine sú fakt, zapojili sa aj do tvorby oddielov SS, kde vytvorili divíziu SS Galizien.

Pre Slovákov je potom existencia tejto divízie obzvlášť smutnou pripomienkou „pomoci“ Ukrajincov Slovenskému národnému povstaniu, ktoré slávime 29.8. SS Galizien sa totiž podieľala na jeho potlačení. Aj v neskorších rokoch, keď sa banderovci snažili prebiť cez naše územie na západ, sme si odniesli na ich krutosť a zverstvá ťažké spomienky.

Smatana ako učiteľ dejepisu určite všetko vie. Nie je iný možný záver, že mu nacizmus nevadí, ak je na správnej strane. Ironicky povedané podľa portálu TASR: „Na prehliadke prvýkrát zaznel aj nový oficiálny pozdrav ukrajinských ozbrojených síl ‚Sláva Ukrajine! Sláva hrdinom!‘ “ Aby sme s nimi boli kompatibilní, naša armáda by sa mala zdraviť „Na stráž!“ a nemecká „Heil Hitler„…

Mimochodom, je zároveň aj asistentom poslanca Národnej rady Jána Budaja z klubu OĽaNO. Možno by stálo za to spýtať sa Jána Budaja, či podporuje obhajobu nacizmu z pera svojho asistenta a tiež Igora Matoviča, či sa to stáva oficiálnou politikou klubu OĽaNO. Nič v zlom, ale blíži sa výročie SNP, tak len aby sme vedeli, na ktorej strane bude Budaj a OĽaNO stáť. Či na strane tých, ktorí písali hrdinskú históriu Slovenska v bojoch za slobodu, alebo na strane tých, ktorí túto slobodu krvavo a neľudsky potláčali. Či bude Budaj a OĽaNO podporovať esesákov z ukrajinskej divízie SS Galizien, alebo si budú pripomínať pamiatku starých otcov a materí, ktorí v tomto boji položili svoje životy.

Blíži sa tiež školský rok, možno by sa mali rodičia na škole, kde Smatana učí zaujímať, čo vlastne na tom dejepise učí. Možno by sa nepáčil „originálny“ výklad dejín z úst človeka, ktorý pre mladých predstavuje zdroj nespochybniteľnej autority.

K výročiu 29.augusta chce prispieť svojou troškou do mlyna aj americká ambasáda. Vzhľadom na to, že Juraj Smatana je s ňou často spájaný, aj v tom to prípade by nás malo zaujímať v mene koho chcú byť na oslavách prítomní.

Otvorene povedané, ak by mali klásť vence v mene esesákov nacistického vojska, ako nám jemne Smatana naznačuje, asi by urobili lepšie ak by ostali doma. U Ameriky s jej temnou históriu podpory nacistov by to vlastne ani nebolo také divné.

Na sociálnej sieti je diskusia k téme tu https://www.facebook.com/smatana/posts/10216122096794841 (ak ju teda hrdina za boj proti ruskej propagande medzitým nevymaže. Kópiu diskusie samozrejme máme…


Publikovaný

v

,

od