Americká ambasáda zorganizovala roadshow „Amerika na kolesách„. Pripomína si jednak 100.výročie slovensko-amerických vzťahov a tiež 25. výročie samostatnosti Slovenska. Putovná výstava je príležitosť na zamyslenie.

Bezpochyby je prínos Ameriky veľký a Slovensko nikdy nebude dosť vďačné každému z Američanov, kto nám pomohol, alebo kto aj v mene slobody Slovenska položil svoj život v prvej, či druhej svetovej vojne.

Výstava sa koná v čase, keď si Slovensko pripomína 50.výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy. A tiež v čase, keď vrcholí protiruská hystéria sprevádzaná nálepkovaním, každého „kto stojí na chodníku“ a nenadáva na Rusov.

Koná sa v čase, keď Spojené štáty zahájili skoro doslova vojnu proti Rusom, ktorá by v prípade nejakého omylu mohla prerásť aj do reálnej vojny. A tiež v čase, keď vrcholí potláčanie slobody slova, názorov, keď vládne neúprosná cenzúra a vyhadzovanie z práce za „nesprávny názor„. Dovolený je len jeden názor, jeden ideový prúd, jedna predstava o riadení spoločnosti.

Je to ešte demokracia? Dá sa o tom pochybovať.

A práve Amerika je nám propagandou dávaná za vzor demokracie a všetko, čo pochádza z Ruska je podozrivé a predmetom útoku. Nevinná jazda Nočných vlkov ako spomienková oslava na padlých je démonizovaná, naproti tomu „sme povinní veriť,“ že Američania sú vždy na strane ľudských práv, humanity a demokracie

História má aj iné príbehy

Operácia Paperclip bol program na ochranu ľudí s cennými skúsenosťami z vtedajšieho nacistického Nemecka, ich odvoz do Spojených štátoch, kde dostali ochranu a mohli svoje skúsenosti zužitkovať.

 • Hermine Braunsteiner, nacistická dozorkyňa z koncentračného tábora Majdanek, prezývaná „kobyla“ na základe toho, že často dokopala Židovky na smrť a mimo toho bičovala a strieľala novorodencov.
 • Wernher von Braun, otec Hitlerovej vojenskej pýchy, balistických rakiet dlhého doletu V2, vyrábaných na smrť vyziabnutými otrokmi v továrni Mittelwerk a blízky priateľ Walta Disneyho.
 • Tscherim Soobzokov, čerkézsky kolaborant a dôstojník oddielov SS, ktorý mal v Krasnodarskej oblasti v Rusku počas nacistickej okupácie udávať židovských a komunistických spoluobčanov, ktorí následne po tisícoch končili v mobilných plynových komorách.
 • Otto von Bolschwing, blízky spolupracovník Adolfa Eichmanna, ktorý je považovaný za otca Holokaustu.
 • Andrija Artuković, minister fašistickej bábkovej vlády v Chorvátsku, ktorý nariadil vraždy státisícov Srbov, Cigánov a Židov.
 • Jakob Reimer, nacistický dôstojník z tábora Trawniky, ktorý mal obrovský podiel na vyhladení Varšavského geta.
 • Hubertus Strughold, významný lekár Tretej ríše, ktorý na väzňoch testoval vplyv extrémneho chladu a tlaku až dokým v útrapách nezomreli.
 • Aleksandras Lileikis, veliteľ tajnej polície v litovskej metropole Vilnius. Neskôr agent CIA v Európe. Počas vojny riadil likvidáciu tamojšej židovskej komunity, ktorej členovia boli odstreľovaní priamo do masového hrobu v lese v blízkosti obce Ponary. Odhady hovoria o 100 000 (nie len židovských) obetiach.
 • John Demjanjuk, dozorca v koncentračnom tábore Sobibor. Po príchode do USA pracoval v automobilke v Ohiu. Obvinený zo spolupáchateľstva vraždy približne 29 000 ľudí. V roku 2011 bol odsúdený na 5 rokov väzenia. Kvôli vysokému veku však na výkon trestu nenastúpil. Zomrel vo veku 91 rokov.

Tomáš Dugovič k tomu napísal

To je len strohý výpočet nacistov, ktorí po stovkách neskončili pred vojenským tribunálom obžalovaní zo zločinov proti ľudskosti, ale vďaka spojeneckej operácii Paperclip na slobode užívajúc si pohostinnosť USA.

Niektorí sa držali v ústraní, iní to dotiahli na agentov CIA a FBI a blízkych spolupracovníkov vlády. Niektorí sa dostali pred spravodlivý súd až 30-40-50 rokov po konci vojny.

Väčšina však dožila z amerického dôchodku v domčekoch na floridských a kalifornských plážach. Cestu za oceán im vydláždil prvoplánový antisemitizmus, ktorý bol v tom čase v USA bežný, ich vedecké poznatky či fanatický odpor voči komunizmu. Minulé ja týchto osôb odeté vo vojenskej uniforme s hákovým krížom nehralo rolu.

Informácie tak bizarné, že máte problém uveriť tomu, že ste konfrontovaný s relatívne nedávnou realitou a nie námetom na film.

Nedá sa to pochopiť, tak sa o to ani nesnažím. Túto pravdivú etapu histórie, účelovo opomínanú v učebniciach dejepisu, je však nutné poznať, lebo radikálne mení perspektívu akou sa pozeráte na svet.

Pokiaľ vás táto nepríjemná pravda zaujíma a chcete byť odolný voči manipulácii, odporúčam špičkovú 350 stranovú knihu dvojnásobného držiteľa Pulitzerovej ceny Erica Lichtblaua – The Nazis Next Door.

A áno, akurát som ju dočítal 

Spojené štáty, ktoré kontinuálne pokračujú vo svojom zriadení a histórii od ich založenia v 18.storočí, majú za sebou celý rad podobných „skúseností„. V roku, keď sme čelili invázii vojsk, príslušníci armády Spojených štátov vykonali 16.3.1968 masaker v My Lai

Zahynuli stovky civilistov. Odhady hovoria medzi 347-504 ľudí.  Pred smrťou boli niektoré obete znásilnené, zbité, mučené, zohavené alebo pobodané. Telá niektorých povraždených boli vojakmi znetvorené

Americká spravodlivosť vyzerala nasledovne. Po 10 mesiacov trvajúcom súde bol 10. septembra 1971 poručík William Calley odsúdený za vraždu a vydanie rozkazu k streľbe do civilistov na doživotie. 2 dni po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku bol však omilostený prezidentom. Calley si nakoniec odsedel vo väzení Fort Leavenworth 4 a pol mesiaca. Súd ostatných obžalovaných vrátane kapitána Medinu zbavil viny.

Pozadie Roadshow

Americká ambasáda si nechala doménu zaregistrovať u firmy Websupport. Nič to nemusí znamenať, keby kreatívnou agentúrou projektu nebola firma Seesame.

Americká ambasáda odkazuje na stránku www.odvahabytslobodni.sk. O tomto projekte samotná firma Seesame tiež píše na svojej stránke. Stále to nemusí nič znamenať. Nakoniec, každá firma môže poslúžiť ľubovoľnému zákazníkovi bez rozdielu a Seesame má širokú a aj bohatú klientelu.

Projekty, ktoré spoluvytvárala, však ukazujú, že je to firma zvláštneho zamerania.

Magna je organizácia, ktorá vykonáva „humanitárnu pomoc“ v krízových oblastiach. Úvodzovky sú preto, lebo v Sýrii pôsobili na miestach, kde vládli teroristi. Pri tom si nemožno nespomenúť na úlohu USA pri podpore týchto teroristov. Heslo „Je to sukin syn, ale je to náš sukin syn“ je v podaní USA a ich spojencov večne živé.

Projekt Konšpirátori nie je vzdelávací projekt, ako to chcú prezentovať, ale vyslovene projekt na potláčanie opozitných názorov a dnes už aj cenzúru.

Za európske peniaze sa potom robia projekty na propagáciu Únie apod.

slovensko.digital je zas projekt asociovaný s Progresívnym Slovenskom, ktoré sa proatlantickými sympatiami vôbec netají. Zároveň slovensko.digital a Websupport podporujú projekt Konšpirátori

Čiže je to zaujímavý kolotoč subjektov, ktoré sa vzájomne podporujú. Úloha americkej ambasády potom nie je len pripomínať kultúrne a spoločenské väzby, ale aj vplývať na verejnú mienku a politické postoje. Je to skrátka skupina ľudí „ktorí spolu hovoria„. T.j. majú spoločné ciele a obhajujú spoločný záujem. Je celkom dobre možné  pochybovať, že ide o slovenský záujem.

Komentár z Internetu

Anna Belousovová je bývalou predsedníčkou SNS. Dnes nie je politicky aktívna, napriek tomu sú jej názory vnímané. Napriek mimoriadne emotívnemu vyjadrovaniu položila niekoľko zásadných otázok, na ktoré by sme aj my radi počuli odpoveď. Pripomínanie slovensko-americkej spolupráce je v poriadku, ale organizácia priamo ambasádou hraničí s politickou indoktrináciou.

Zároveň je tu zásadná pripomienka – čo má Amerika spoločné s SNP. A čo s výročím 1968? Ak treba niečo pripomínať, tak to, že od roku 1938 bolo Československo pravidelne zrádzané tak západnými, ako aj východnými spojencami. Ameriku nevynímajúc

Anna Belousovová

Koľkí slovenskí vyznávači západnej „demokracie“ sa išli zadusit od rozhorčenia a nenávisti nad tým, že na výročie oslobodenia Slovenska Červenou armádou prichádzajú Noční vlci , aby sa poklonili pamiatke svojich predkov, ktorí položili životy za našu slobodu.

Teraz keď parlament SR schválil účasť našich vojakov na provokaciach NATO voči Rusku, keď sa cez naše územie presúvajú americkí vojaci smerom k ruským hraniciam, keď poslanci schválili de facto vojenské základne NATO=USA na našom území , nastáva fáza tvrdého vymyvania mozgov más !

Pracovníci ambasády USA nám idú vysvetľovať, že oni , američania nám priniesli slobodu !!!!

Že dokonca nasa samostatnosť je tiež ich rúk dielo !!

Postup americkej ambasády je jedna nehorazna drzost a bezocivost !!!

Chcú nám nahovoriť, že my, naši predkovia sme tu skákali pred 1918 po stromoch a nebyť hŕstky emigrantov ČSR by nevznikla ?!

Chcú nám nahovoriť, že bez Ameriky by nebola Európa oslobodená od fašizmu ?!

Že bez Ameriky by nebolo SNP ?!

S kým si myslia, že majú dočinenia?!

S totálnymi idiotmi , ktorým stačí dať do ruky fľašku coly, premietnuť hollywoodsky film a budeme totálne vymetení ako väčšina ich obyvateľstva ?!?!?!

Ešte mohli rozdávať žuvačky a groteska by bola hotová ?!

Mňa však zaujíma v súvislosti s touto ideologickou okupáciou niekoľko podstatných otázok :

 • S čím súhlasom sa toto deje ?!
 • Kto im to dovolil ?!
 • Kto vlastne riadi tento štát ?!
 • Akú ideológiu naši politici podporujú ?!
 • A vôbec aká je naša štátna ideológia ?!
 • A je vôbec nejaká ?!
 • Alebo si tu môže prísť hocikto a tlačiť ľubovoľne kapusty do hlavy masám ?!
 • Štát nemá záujem chrániť občanov pred týmto ideologickým smogom ?!
 • Za vrchol cynizmu a drzosti považujem účasť nejakej hudobnej skupiny armády USA na oslavách SNP !!!
 • Čo má Amerika so SNP ?!
 • Kto im účasť na oficiálnych oslavách dovolil ?!
 • Čo sme už úplne banánová republika , kde si môžu amíci dovoliť hocičo ?!
 • Načo potom máme vládu a politikov ?!
 • My ich predsa neplatíte ako amerických poskokov !

Celá akcia Amerika na kolesách je jedno hnusne, odporné parazitovanie ambasády USA na našich historických výročiach , je drzou demonštráciou ich nadradenosti a zároveň ukážkou neschopnosti našej vlády a celého parlamentu chrániť národné záujmy a elementárnu dôstojnosť slovenského národa !!!

Ak sa objavia vo vašom meste, dajte im pocítiť , že Slovensko nie je kolónia USA, že tu žijú ľudia, ktorí majú pamäť , rozum a srdce !