Tak ako s tou Ukrajinou – je nacistická tak ako Kotlebovci, alebo nie?

Poradca prezidenta Ukrajiny Porošenka použil symbol 1488, za ktorý je dnes vyšetrovaná strana ĽSNS z podpory extrémistických hnutí. Prezident Ukrajiny podpísal výnos, ktorým sa od zajtra do armády zavádza pozdrav nacistických skupín z druhej svetovej vojny spolupracujúcich s nacistami.

[sociallocker][/sociallocker]

Pred mesiacom a pol vzbudila na Ukrajine pozornosť kauza poradcu prezidenta Porošenska a asistenta ministra obrany Jurija Birjuka.

Ten umiestnil na Facebook status, kde použil číslice 1.4.8.8. Podľa neonacistickej symboliky je číslo 14 odkaz na vetu so 14 slovami amerického rasistu Davida Lanea. Lane, ktorý zomrel v roku 2007 vraj povedal: „My musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ Číslo 88 je zas akronym nacistického pozdravu Heil Hitler (HH) podľa poradia písmena H v abecede.

Birjukov status vymazal, ale ešte predtým ho zachytil novinár Anatolj Šarij.

Komentár na túto udalosť bola – NULA. Nikto zo západného sveta sa o fakt podpory a propagácie nacizmu nezaujímal. Rozhodne už nie prezident Porošenko.

Ten naopak podľa rakúskeho denníka Heute podpísal prezidentský dekrét, ktorým sa od 24.8.2018 zavádza do armády pozdrav „Slava Ukraine – Herojam Slava“ (Sláva Ukrajine – hrdinom sláva).

Prvá časť pozdravu je tradičný ukrajinský pozdrav vlastencov presadzujúcich samostatnosť Ukrajiny. Doplnenie o druhú časť je však odkaz na fašistickú Organizáciu ukrajinských nacionalistov (OUN) a jej ozbrojenej zložky Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA). Títo príslušníci pozdrav začali používať po roku 1930.

Tieto oddiely sa smutne „preslávili“ genocídou na území vtedajšej Ukrajiny, kde v spoluprávci s nacistami, ale aj sami vyvražďovali Židov, Rusov, Čechov, Poliakov a komunistov. Príslušníci UPA neuveriteľne beštiálnym spôsobom vyvraždili okolo 100 tisíc Poliakov vo Volynskom masakri. K týmto skutkom sa Ukrajina dodnes odmieta priznať. Časť ukrajinských „vlastencov“ naviac slúžila v boji proti „boľševickým podľuďom“ v ukrajinskej 14. gránatnickej divízii SS Galizien.

Naviac, ešte v roku 2015 podpísal prezident Porošenko zákon, ktorým heroizoval príslušníkom OUN a UPA a ktorý bol v článku z Reuters označený za dôvod, prečo možno Ukrajinu nazývať „fašistickou krajinou

Odraz na Slovensku

Na pomery Slovenska je to podobné, ako keby sme podpísali zákon, ktorým by sme vyhlásili beštiálnych vrahov, členov Pohotovostných oddielov Hlinkovej Gardy za hrdinov a jej veliteľovi Otomarovi Kubalovi sme postavili pomník. Zároveň by sme zákonom nariadili, že sa v armáde bude povinne zdraviť pozdravom týchto jednotiek „Na stráž„.

Je to absurdné? Možno. Ale toto je realita dnešnej Ukrajiny.

Naši politici považujú Ukrajinu za mimoriadne významného partnera. Nekritizujeme ju a naopak aj našim nepriateľom je Rusko, t.j. nepriateľ dnešných ukrajinských nacistov.

Ak má byť naša politická reprezentácia konzistentná, mali by sme si vybrať.

  1. Buď sú Kotlebovci „náckovia„, strana ĽSNS bude zakázaná a okamžite pôjde do Kyjeva diplomatická depeša o prerušení stykov dovtedy, kým Ukrajina nezametie s vlastnými náckami a neodvolá zákony na podporu nacizmu
  2. Alebo sa budeme tváriť, že je všetko v poriadku a Kotleba sa stane vlastne dôveryhodným členom našej politickej scény.

Iné možnosti nie sú. Fakt nie.


Publikovaný

v

,

od

Značky: