Nový nacistický pozdrav ukrajinskej armády lepšie zodpovedá novej tradícii

Od včerajšieho dňa Ukrajina zdraví pozdravom, ktorý pochádza z dôb banderovcov a je s nimi nerozlučne spájaný. Pri spätnom pohľade je to logické.

[sociallocker][/sociallocker]

Vedenie Ukrajiny pokračuje v likvidácii sovietskej minulosti. Len škoda, že tá minulosť vedie k iným spomienkam. V roku 2015 podpísal prezident Porošenko zákon, ktorým heroizoval príslušníkom OUN a UPA a ktorý bol v článku z Reuters označený za dôvod, prečo možno Ukrajinu nazývať „fašistickou krajinou

Pred dvoma rokmi Jurij Birjukov, externý poradca prezidenta Ukrajiny zverejnil na sociálnej sieti, že prezident Porošenko schválil zámer zmeny hodnostného označenia dôstôjníkov ukrajinskej armády. Namiesto hviezd budú vojaci používať kosoštvorce

 

Tieto budú mať v strede kruh, od ktorého sa budú rozbiehať masívne lúče do štyroch strán. Pomedzi hlavnými lúčmi bude reliéf dozdobený menej výraznými lúčmi vo voľnom priestore.

Zámer vyzerá celkom logicky, predsa len je pre krajinu, ktorá je neoficiálne vo vojnovom stave s Ruskom prijateľná každá aktivita, ktorá bude viesť k demonštratívnemu poukázaniu na rozdielnosť a tým povzbudiť upadajúcu morálku. Celý zámer má len jeden malý, skoro zanedbateľný problém.

Nové hodnostné označenia, na ktorom sa podľa Birjukova pracovalo rok, sú pre fanúšikov histórie známe. Až príliš totiž pripomínajú iné insígnie – Wehrmachtu a jednotiek SS.

Len pre ilustráciu uvedieme z Wikipedie označenia uvedených jednotiek.

Porovnajte Wehrmacht

a hodnostné označenia SS

Dnes tieto označenie ukrajinských vojsk platia

Detail výložky plukovníka

Zdá, že tento vývoj je v kontexte ukrajinských zmien logický. Ukrajina už skoro pätnásť rokov pracuje na likvidácii historickej pamäte národa. Falšuje sa história, potláča sa čokoľvek spojené s Ruským impériom a Sovietskym zväzom.

Naopak sa vyzdvihujú nacionalisti a vo verejnej diskusii dostávajú priestor ľudia, ktorí sú ochotní „vedecky dokázať“ jedinečnosť ukrajinského národa, jeho základnú dôležitosť pre vývoj ľudstva. Podľa týchto nových dejín niet na planéte dôležitejšieho národa, ktorý týmto získava akési vyvolenie – a imunitu voči kritike, resp. právo stanovovať vlastné morálne a etické kritériá vo vzťahu k okolitému svetu

Oslavujú sa ukrajinskí príslušníci práporu Nachtigall, ktorí boli účastní Ľvovského masakru v roku 1941, po ľuďoch zodpovedných zo spoluúčasti pri masakrách v Babom Jare a za vyvraždenie Poliakov vo Volini sa pomenúvajú ulice, na slávnostiach bežne pochodujú pamätníci a ich potomkovia v uniformách jednotiek divízie SS Galícia, ktorá pomáhala zabíjať Slovákov pri potláčaní SNP.

Áno, zmena označenia príslušníkov armády je logická. Ako napísal jeden diskutér na Internete: „Vyzeralo by to veľmi podivne, keby fakľový sprievod hajlujúcich neonacistov s portétmi Banderu a Šucheviča za spoluúčasti veteránov SS divízie SS Galizien, by z chodníka sledovali ukrajinskí dôstojníci s hviezdami na ramenách. Taký neporiadok a zmätok Ukrajina predsa nemôže dopustiť!

Dnes je zmena dokonaná. Prezident Porošensko sa vo včerajšom prejave pochválil, že Ukrajina definitívne roztrhla všetky zväzky s Ruským impériom a Sovietskym zväzom a že bude kráčať svojou vlastnou cestou. Len je smutné, že svoje korene a historické príklady hľadá v konaní skupín, ktorých ideológiu a výsledky konania by každá normálna krajina brala len ako výstražný príklad.

Ukrajine to evidentne nevadí, rovnako ako to nevadí ani rôznym podporovateľom Ukrajiny zo zahraničia. Nacizmus je dnes dnes zrejme v kurze, nakoniec, už to nevadí ani takým veľkým bojovníkom proti extrémizmu ako je Juraj Smatana na Slovensku. Len to musí byť ten správny nacizmus – ktorý je zameraný proti Rusku.

Takže ukrajinská armáda vybavená nacistickou ideológiou, nacistickým označením dostala konečne to posledné čo potrebovala. Nacistické heslo.

Ale nie, Ukrajina vôbec, alebo vôbec nemá s nacizmom nič spoločné…


Publikovaný

v

,

od