chemický utok

AL MASDAR NEWS: Rusko tvrdí, že chemický útok v Sýrii bol pripísaný vláde na základe totálnej ignorácie ruských odborníkov

Portál Al Masdar News prináša informáciu, že hoci Rusko dodalo pre správu JIM (Joint Investigation Mechanism) organizácií  OPCW-OSN všetky podklady vlastných odborníkov, chemický útok v Chán Šajchún bol popísaný úplne protikladne bez akejkoľvek zmienky o ruských záveroch.

Avšak po preskúmaní správy je zrejmé, že závery a názory ruských špecialistov, ktoré boli na vlastnú žiadosť odovzdané JIM, boli úplne ignorované. Navyše nám neposkytli odpovede na žiadne naše otázky,“ uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí. Namiesto toho „správa poskytuje diametrálne opačné závery odvodené na základe niektorých anonymných výskumných centier a ‚nezávislých odborníkov‘, s málo presvedčivými dôkazmi na podporu tvrdení.

chemický útok
Expert OSN odoberá vzorky 29. augusta 2013, pri inšpekcii miesta dopadu rakety v Ghoute, východnom predmestí Damašku. AFP PHOTO /AMMAR AL-ARBINI (Photo credit should read Ammar al-Arbini/AFP/Getty Images)

Podrobnú analýzu poskytneme po dôkladnom preskúmaní správy budúci týždeň. Súčasne, ako už bolo povedané vo vyhláseniach ruského ministerstva zahraničných vecí z 24. a 25. októbra, pripravíme a odošleme Bezpečnostnej rade OSN plán ďalších krokov týkajúcich sa vypršania súčasného mandátu JIM 16. novembra,“ oznámilo ministerstvo.

Na stránkach Slobodného výberu sme Vám priniesli stanovisko Ruska z 24. októbra. Stanovisko z 25. októbra je v prílohe článku 

Vo štvrtok Spoločný vyšetrovací mechanizmus (JIM) Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a Organizácia Spojených národov (OSN) predložili novú správu, v ktorej kladie zodpovednosť za chemický útok v Chán Šajchún zo 4. apríla 2017 na sýrske úrady a za chemický útok pomocou sírneho yperitu v Maarat Umm Hawsh zo 16. septembra 2016 na militantov Islamského štátu.

Chemický útok musí byť za každú cenu pripísaný Sýrii (a Rusku)

Je však priam neuveriteľné, ako cynicky sa správa reprezentácia západných krajín vo vzťahu k Rusku a obvineniam z použitia chemických zbraní. V minulom článku sme dokladovali, že americká diplomacia vie o použití chemických zbraní teroristami. Naviac sa tiež ukázalo, že americkí predstavitelia vedeli o tom, že Sýria neurobila chemický útok na Chán Šajchún! Napriek tomu sa média plnia správami o tom, ako Sýria rutinne likviduje civilov po celej krajine chemickými zbraňami, čo „podporuje“ aj uvedená správa. V prípade, keď ide o obvinenie Sýrie, potenciálne zavinenie teroristov sa obchádza širokým oblúkom.

Vzhľadom na to, že v médiách sa ruské stanovisko nemá šancu objaviť, je užitočné, aby si čitatelia urobili vlastný názor. Preto prinášame názor ruskej strany z 25. októbra. Bez komentára…

Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruska v súvislosti so snahami skresliť ruské stanovisko počas hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN o návrhu rezolúcie týkajúcej sa predĺženia mandátu Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu

Na Ministerstve zahraničných vecí Ruska sme očakávali, že okamžite po tom, ako Rusko 24. októbra vetovalo americký návrh rezolúcie o predĺžení mandátu Spoločného mechanizmu Organizácie pre zákaz chemických zbraní a OSN na vyšetrovanie incidentov s použitím chemických zbraní v Sýrii, budú nasledovať ostré útoky predstaviteľov mnohých západných štátov. Miera ich nehanebnosti však presahuje všetky medze. Je nám jedno, ako tí, čo sa teraz opäť „vyznamenali“ prekrúcaním nášho stanoviska, dbajú o svoje dobré meno. Napriek tomu sme nútení pripomenúť im, čo je v medzinárodných záležitostiach prípustné a čoho by sa mali radšej vyvarovať.

Tlačová hovorkyňa Bieleho domu napríklad zašla vo svojich vyjadreniach až tak ďaleko, že Moskva podľa nej „schvaľuje, že Asadov režim používa proti nevinným ženám a deťom chemické zbrane“. O nič za ňou nezaostala ani stála predstaviteľka USA pri OSN, ktorá vyhlásila, že Rusko sa údajne „opäť raz zastalo diktátorov a teroristov, ktorí používajú chemické zbrane“.

Vyzývame amerických kolegov, aby dodržiavali aspoň minimálnu slušnosť. V civilizovaných medzinárodných vzťahoch sa nepatrí tak hrubo preonačovať stanovisko oponenta len s tým úmyslom, aby sa potom dal „usvedčiť“ a vykresliť v čiernych farbách. Biely dom a Ministerstvo zahraničných vecí nemôže nechápať, že sme nevystúpili proti predĺženiu mandátu Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu, ale proti unáhlenému prijatiu rozhodnutia o tejto záležitosti bez zohľadnenia očakávanej správy o činnosti Spoločného mechanizmu v minulom roku – obsah správy je zatiaľ totiž zahalený rúškom tajomstva. Podľa nás by bolo neprofesionálne a nezodpovedné, keby sme podľahli nátlaku USA a bezmyšlienkovite sa podpísali pod také významné rozhodnutie bez toho, aby sme urobili analýzu situácie. Pritom analýza je veľmi potrebná, a to dôkladná. Hneď uvedieme aj dôvody.

Použitie sarínu 4. apríla tohto roku v sýrskom Chán Šajchúne a následný vývoj udalostí odhalili veľmi závažné systémové nedostatky v činnosti Misie Organizácie pre zákaz chemických zbraní na vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní a Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu. Medzi tieto nedostatky patrí voluntaristické plnenie mandátov, neochota alebo neschopnosť v plnom rozsahu využívať všetky metódy vyšetrovania, ktoré nariaďuje Dohovor o zákaze chemických zbraní, praktické odmietnutie uskutočnenia vyšetrovania na mieste činu, a ako nedávno vysvitlo, dokonca aj snaha Misie na vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní uviesť do omylu medzinárodné spoločenstvo v otázke možnosti bezpečného prístupu do Chán Šajchúnu. Je jasné, že ak chceme skutočne zistiť vinníkov, ktorí použili chemické zbrane, tak tieto základné nedostatky treba okamžite odstrániť. Ale západným kolegom súčasná situácia podľa všetkého úplne vyhovuje. Ba čo viac, z celých síl sa usilujú, aby všetko zostalo tak, ako je. Dôvod je ten, že si nekladú za cieľ zistiť pravdu, ale zneužiť špecializované medzinárodné štruktúry na zvyšovanie nátlaku na Damask.

Ešte v apríli, keď Rusko dôrazne požadovalo, aby inšpektori okamžite vycestovali do Chán Šajchúnu a na leteckú základňu Šajrat, kde sa údajne skladoval sarín použitý v Chán Šajchúne, tieto štáty v Bezpečnostnej rade OSN a Výkonnom výbore Organizácie pre zákaz chemických zbraní zablokovali naše návrhy príslušných uznesení. Odôvodnene sa dá predpokladať, že neskôr tieto isté štáty vyvíjali na Misiu na vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní a Spoločný vyšetrovací mechanizmus nátlak, aby zástupcovia uvedených štruktúr na spomínané miesta v Sýrii v žiadnom prípade nešli. Možnosťou nástojiť na tom disponovali, ak uvážime, že na čele Misie na vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní napriek medzinárodným zásadám a pravidlám stoja dvaja občania Veľkej Británie.

Ďalšou formou nátlaku na vyšetrovacie štruktúry a snahou o ich „indoktrináciu“ boli národné správy Veľkej Británie, Francúzska a Turecka, ktoré obsahovali záver vylučujúci akúkoľvek pochybnosť a vinu za použitie sarínu v Chán Šajchúne pripísali sýrskej armáde. Fakt, že výzvedné služby týchto štátov bez problémov odobrali vzorky na mieste činu, svedčí o tom, ako suverénne sa príslušníci týchto služieb cítia na územiach kontrolovaných najradikálnejšími zoskupeniami džihádistov. Napriek tomu uvedené štáty neprejavili ochotu poskytnúť pomoc zástupcom Misie na vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní pri návšteve miesta činu. Našu žiadosť o podrobnejšie informácie týkajúce sa národného vyšetrovania navyše Veľká Británia kategoricky zamietla.

Nič nie je náhoda. Ide o dôslednú a otázniky vyvolávajúcu líniu tých, ktorí sa nás teraz snažia onálepkovať. Je typické, že všetky snahy, ktoré Rusko počas niekoľkých posledných rokov vyvinulo, aby dosiahlo reakciu Bezpečnostnej rady OSN na zločiny teroristov používajúcich chemické zbrane, západná „trojka“ vždy radikálne zablokovala. Toto hraničí s otvoreným napomáhaním terorizmu.

Napriek nepravdivým vyhláseniam zaznievajúcim z Washingtonu, Londýnu a ďalších hlavných miest, neexistuje nijaký dôvod na dramatizáciu situácie okolo Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu. Jeho súčasný mandát vyprší až 16. novembra. Máme ešte vyše troch týždňov na to, aby sme si preštudovali očakávanú správu Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu a rozhodli o ďalšom osude tejto štruktúry.

Potvrdzujeme svoj úmysel urýchlene po obdržaní správy predložiť na posúdenie Bezpečnostnej rade OSN konkrétne návrhy, čo treba urobiť, aby bola nie teoreticky, ale prakticky zabezpečená skutočná nezávislosť, objektívnosť a profesionalita vo vyšetrovaní zločinných prípadov použitia otravných látok.


Publikovaný

v

od

Značky: