drony

Komentár informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska k sýrskej chemickej kauze

V centre pozornosti Bezpečnostnej rady OSN je v týchto dňoch opäť sýrska chemická kauza, keďže 26. októbra sa očakáva predloženie správy Spoločného mechanizmu Organizácie pre zákaz chemických zbraní a OSN na vyšetrovanie incidentov s použitím chemických zbraní v Sýrii, pričom mandát Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu má vypršať 16. novembra t. r.

Počas šiestich mesiacov, ktoré uplynuli od silno rezonujúceho chemického incidentu v Chán Šajchúne dňa 4. apríla t.r., Misia Organizácie pre zákaz chemických zbraní pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní, a potom aj Spoločný vyšetrovací mechanizmus vykonali kus práce, ale výlučne dištančným spôsobom a bez toho, aby zverejnili zdroje informácií a iných zásadných údajov, ako to požaduje Dohovor pre zákaz chemických zbraní. My sme od samého počiatku trvali na tom, že v záujme vysoko odborného a objektívneho vyšetrenia musia medzinárodní experti v súlade so zásadami Dohovoru pre zákaz chemických zbraní navštíviť tak miesto incidentu, ako aj sýrsku leteckú základňu Šajrat, kde sa podľa tvrdenia USA skladoval sarín použitý v Chán Šajchúne. Organizácia pre zákaz chemických zbraní nás v máji – júni ubezpečovala, že o návšteve Chán Šajchúnu sa uvažuje, len treba vyriešiť bezpečnostné garancie, ale potom vyhlásila, že návšteva nie je potrebná, pretože vraj ten fakt, že bol použitý sarín, sa dá považovať za dokázaný. Rovnaký postoj zaujal neskôr aj Spoločný vyšetrovací mechanizmus. Avšak nedávno Bezpečnostné oddelenie Sekretariátu OSN informovalo Bezpečnostnú radu OSN, že záruka bezpečného prístupu do Chán Šajchúnu v skutočnosti poskytnutá bola, ale inšpektori túto okolnosť jednoducho využiť nechceli.

Čudná situácia je aj okolo návštevy leteckej základne Šajrat. Zástupcovia Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu na naše naliehanie leteckú základňu nedávno navštívili, ale kategoricky odmietli odobrať vzorky, pomocou ktorých by sa dala dokázať prítomnosť alebo neprítomnosť sarínu. Pri takom prístupe sa dá ťažko spoliehať na hodnoverné závery z výsledkov vyšetrovania, ak sa to vôbec dá.

USA nástoja na okamžitom (najradšej ešte dnes) prijatí rezolúcie o predĺžení mandátu Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu. Pritom hrubo skresľujú ruské stanovisko a tvrdia, že Moskva údajne zablokuje predĺženie, ak sa závery Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu budú vyznačovať „protiruským zameraním“. Takéto tvrdenia sa vôbec nezakladajú na pravde. Po prvé nikto nijaké závery zatiaľ nevidel, pretože správa doteraz nebola predložená, a urputná snaha Washingtonu o predĺženie mandátu za týchto okolností vyzerá prinajmenšom čudne. Po druhé sme vždy hovorili a stále to opakujeme, že naše stanovisko k predĺženiu mandátu Spoločného mechanizmu nebude závisieť od toho, kto bude označený za vinníka, ale od kvality vyšetrovania a jeho súladu s požiadavkami Dohovoru o zákaze chemických zbraní.

Na to, aby Bezpečnostná rada OSN mohla prijať odôvodnené rozhodnutie v tejto veci, je potrebné najprv sa oboznámiť so správou, a to tým viac, že Bezpečnostná rada zatiaľ nedisponuje nijakými relevantnými informáciami o činnosti Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu v minulom roku. Správa nie je, ale na predĺžení mandátu sa nástojí. Takto to nepôjde. Načim postupovať v súlade so zaužívanou praxou: najprv si treba preštudovať správu o činnosti orgánu vytvoreného Bezpečnostnou radou v uplynulom období, a až potom sa venovať otázke predĺženia mandátu. Netreba umelo rozpútavať novú hystériu.


Publikovaný

v

od

Značky: