Vyberte položku Stránka

Taliansko podáva žalobu na Holandsko kvôli EMA

Taliansko podáva žalobu na Holandsko kvôli EMA

Holandsko sa oneskorí s prípravou presťahovania Európskej liekovej agentúry (EMA) skoro o rok. Taliansko preto chce podľa portálu Euractiv súdne napadnúť rozhodnutie o presťahovaní.

Taliansko sa odvolá na Európsky súdny dvor proti rozhodnutiu európskych orgánov o premiestnení liekovej agentúry EMA z Británie do Holandska z Británie, uviedol 30. januára vládny zdroj.

[sociallocker][/sociallocker]

Milano v novembri minulého roka prehralo losovaním. V konečnom dueli medzi talianskym Milánom a holandským Amsterdamom bol stav hlasov nerozhodný, takže sa musel ťahať lós.

Podmienky tendra uvádzali, že do začiatku roka 2019 musia byť pripravené priestory pre agentúru. V marci 2019 Veľká Británia opúšť Európsku Úniu a v tom čase musí byť presťahovanie ukončené.

Slovensko sa súťaže zúčastnilo tiež. Bratislava ponúkala finišujúcu stavbu v časti Patrónka, kde sa investor dokončuje kancelársku budovu Westend Plazza najvyššieho štandartu. Budova bude dokončená najneskôr do konca roka 2018, pričom sme boli ochotní prispôsobiť priestory podľa priania a potrieb úradníkov EMA. Krajina bola rovnako ochotná poskytnúť prostriedky a pomoc pri hľadaní bývania.

Kritika na malý význam bratislavského letiska bola imaginárna. Viedenské letisko je tak blízko Bratislavy, že do potenciálneho sídla úradu je možné sa z viedenského letiska Schwechat dostať za kratšiu dobu než do centra Viedne. Cesta na letisko vo Viedni trvá cca 45 minút, keďže objekty sú neďaleko diaľničného okruhu.

Holandské ministerstvo zdravotníctva v pondelok uviedlo, že EMA sa presunie v roku 2019 do dočasného priestoru. Vzhľadom nato, že nová budova EMA bude dokončená až koncom roka 2019, sťahovanie do trvalého sídla nastane až v roku 2020. Šéf agentúry opísal situáciu ako „nie optimálnu„.

Talianska vláda si myslí, že Holanďania neuviedli úplné informácie

Odvolanie sa opýta súdu, či nemožno považovať voľbu v Amsterdame za zmanipulovanú neúplnými informáciami o ústredí agentúry,“ komentovala situáciu agentúra Reuters.

Radnica v Miláne sa tiež odvolá proti rozhodnutiu samostatne na občiansky súd, uviedol taliansky zdroj.

V rozhovore pre RTL Nieuws, holandský minister financií Wopke Hoekstra v utorok uviedol, že neobáva talianskeho odvolania.

Čítal som, že Taliani mienia urobiť tento pokus. Myslím, že táto kampaň má za cieľ len hádzať polená pod nohy,“ povedal Hoekstra.

Starostlivo sme sa riadili podmienkami pri ponuke a výsledkom toho bolo, že EMA prichádza do Amsterdamu. Bez ohľadu na to, čo si o tom, kto myslí, nemám dôvod to zmeniť,“ dodal.

V čase, keď sa súťaž pripravovala, slovenská strana sa vyjadrila na tému pripravenosti priestorov. Podľa zdroja z prostredia vlády, mesto, ktoré nebude mať v poriadku budovu, šance na úspech nemá. Eurokomisia vo svojom predbežnom stanovisku uviedla, že Bratislava a niekoľko ďalších miest pripravili „kvalitnú ponuku„.

Slovensko v súťaži o získanie sídla EMA sľubovalo nielen kvalitnú budovu s potrebným vybavením (rokovaciu sálu pre 300 ľudí nemá agentúra ani v Londýne), ale aj platbu nájomného za prvé dva roky, presťahovanie z Londýna do Bratislavy, podporu zamestnancom a ich rodinným príslušníkom pri hľadaní bývania, škôl a rôznych sociálnych vymožeností.

O autorovi

1 Komentár

  1. arafel arafel

    Niet nad soudržnost europskych statov

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This