EMA

Amsterdam v súťaži o EMA „kreatívne prezentoval údaje“ a tak porazil Bratislavu

Informácie o novom sídle liekovej agentúry EÚ ukazujú, že sľuby zo súťaže boli len fatamorgánou. Podrobnosti k prípadu prináša EU Observer

Minulý rok sa Bratislava uchádzala o sídlo pre Európsku agentúru pre lieky (EMA). Mala pripravenú luxusnú budovu, výborné ubytovacie kapacity a verejne deklarovanú podporu viacerých členských krajín. Napriek tomu nepostúpila slovenská ponuka ani z prvého kola hlasovania. Pred ňou skončilo favorizované Miláno, Kodaň a Amsterdam. Nakoniec napriek pochybnostiam o zvládnutí sťahovania vyhral Amsterdam.

V pondelok 29.januára holandská vláda uviedla, že nové kancelárie v Amsterdame pre EMA nebudú pripravené do novembra 2019. Pritom Brexit, t.j. odchod Veľkej Británie z Únie nastane v marci 2019.

Holandské orgány zriadili dočasný úrad, ktorý podľa výkonného riaditeľa EMA Guido Rasiho, „nie je ideálny„.

EU Observer popisuje, ako vyzerala prezentácia holandskej ponuky v júli 2017. Krajina vtedy uviedla, že nová administratívna budova EMA sa buduje od základov a bude ukončená do apríla 2019, jeden mesiac po Brexite.

Namiesto toho nový termín otvorenia kancelárie je deväť mesiacov po Brexite.

Holandská strana navrhla náhradné umiestnenie agentúry vedľa stavajúcej sa budovy. Riaditeľ EMA Rasi považuje dočasné kancelárie za dostatočné.

Počas posledných týždňov sme mali rozsiahle diskusie o výbere dočasnej budovy,“ povedal pre médiá v pondelok.

Podľa neho sa našlo riešenie. Dočasná kancelária bude namiesto toho umiestnená v oblasti Sloterdijk v Amsterdame. Štvrť sa nachádza na severovýchode mesta. Nová budova sa bude nachádzať na juhu mesta.

Amsterdam je však pomerne malé európske mesto a obe lokality sú od seba vzdialené len deväť kilometrov.

Rasi poznamenal, že v dočasnej budove budú zamestnanci mať iba polovicu priestoru, ktorý majú teraz.

Ale na rovinu, pracujeme pod tlakom extrémne tvrdých termínov,“ povedal.

Plne funkčnú budovu potrebujeme 1. januára 2019, aby sme postupne presunuli našich zamestnancov z Londýna do Amsterdamu do 30. marca 2019, kedy Spojené kráľovstvo opustí EÚ. To znamená, že aj keď tieto dočasné priestory nie sú ideálne, je to z hľadiska aktuálnych časových limitov najlepšia možnosť,“ poznamenal.

Bývanie v Amsterdame? Zabudnite

Premiestnenie bude zahŕňať aj presun niekoľkých stoviek zamestnancov EMA. Celkove v Londýne pracuje okolo 900 ľudí, zatiaľ sa nevie, koľkí z nich podajú výpoveď.

Holandská vláda vyčlenila na účely pomoci hľadania bývania a umiestnenia detí do škôl 2,5 milióna eur.

Zamestnanci EMA nemajú žiadnu záruku, že skutočne skončia v Amsterdame.

Na amsterdamskom trhu s realitami dopyt vysoko prekračuje ponuku. Expert pre trh s bývaním doporučuje zamestnancom EMA, aby okamžite začali hľadať dom.

Najmä vtedy, ak chcete žiť v Amsterdame, musíte sa začať informovať už dnes,“ povedal.

Expert Paul de Vries sa však neobáva, diskomfortu zamestnancov EMA. Nie je problém nájsť bývanie v okolí mesta.

Amsterdam je v porovnaní s Londýnom malomesto,“ hovorí De Vries.

Ľavicová poslankyňa amsterdamského zastupiteľstva vzniesla obavu, že príliv zamestnancov agentúry EMA negatívne ovplyvní schopnosť miestnych obyvateľov nájsť si bývanie. Radnica mesta však neočakáva, že všetci zamestnanci EMA budú žiť v Amsterdame.

Odpoveď na otázku poslankyne bola, že radnica „bude podporovať“ presun zamastnancov EMA do celého metropolitného regiónu, ako aj do miest ako Leiden, Haag, Utrecht a Alkmaar.


Publikovaný

v

,

od

Značky: