Turecký denník Hurriyet oznámil, že do americkej základne at-Tanf v Sýrii tesne na irackých hraniciach, bolo prisunutých 600 amerických vojakov.
Vojenský kontingent, zložený z vojakov špeciálnych síl, prišiel na základňu v At-Tanf. Základňa bola založená Spojenými štátmi pred dvoma rokmi, začiatkom roka 2016. Správa z iného tureckého média Milliyet citovala webovú stránku Palmyra Monitor v arabčine, naznačuje, že jednotky dosiahli základňu s obrnenými vozidlami.
[sociallocker][/sociallocker]
Portál Al Masdar News informuje o rozhovore asistenta tajomníka ruskej Bezpečnostnej rady. Ten pre agentúru Sputnik včera doobeda povedal, že je prekvapujúce ako si Spojené štáty dovolili „obsadiť“ takéto rozsiahle územie bez súhlasu sýrskej vlády.
„Situácia, v ktorej Spojené štáty prakticky okupujú 55-kilometrovú zónu okolo At-Tanf na sýrsko-jordánskej hranici bez súhlasu sýrskej vlády, je nepríjemná. Táto zóna zahŕňa neslávny utečenecký tábor Rukban, kde sa militanti z nezákonných ozbrojených skupín voľne pohybujú v blízkosti ozbrojených síl USA,“ povedal.
Okrem toho Spojené štáty zriadili v sýrskom Kurdistane až 20 vojenských základní, čo podľa úradníka bráni obnoveniu mieru a stability v krajine.
Samotný ruský veľvyslanec v Jordánsku Boris Bolotin povedal pre Sputnik, že má informácie o tom, že ozbrojenci ozbrojenej opozície sú cvičení v oblasti At Tanf na sýrsko-jordánskej hranici: „Nevylučujem, že by mohli byť džihádistami, ktorí utiekli z Raqqa.“
V rovnakom tóne sa vyjadril aj zástupca Ministerstva obrany Igor Konašenkov, ktorý tvrdí, že at-Tanf sa zmenil na rekreačnú oblasť pre teroristov. Stačí, keď nahradia čierne vlajky ISIL za heslá „umiernenej opozície“ a môžu sa tu liečiť, naberať silu a zotaviť sa, aby mohli pokračovať v terorizovaní civilistov. Civilisti, ktorí sú v tábore Rukban, sú podľa neho držaní na mieste násilím proti svojej vôli.
O miestach s výrokom o miestach pod kontrolou koalície vedenou USA, sa Konašenkov vyjadril, že sú „pod kontrolou amerických okupačných síl a nie legitímnej vlády Sýrie„.“
Od roku 2014 vedie americká koalícia letecké útoky proti cieľom Daeš v Sýrii bez akéhokoľvek povolenia vlády Damašku alebo mandátu OSN. Sýria zo svojej strany považuje ich prítomnosť za porušenie národnej suverenity krajiny.