Situácia v Sýrii eskaluje, Rusi odhodili diplomatické servítky a obvinili USA z okupácie.

Posledné vyjadrenie ruského zástupcu Ministerstva obrany Igora Konašenkova prekročilo červenú čiaru diplomacie. Pri hodnotení starostlivosti o miesta pod kontrolou koaličných síl vedených USA sa vyjadril, že ide o „mesto pod kontrolou amerických okupačných síl

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Spojené štáty z humanitárnej katastrofy v sýrskom meste Raqqa a v tábore at-Tanf na juhu Sýrie

[sociallocker][/sociallocker]

Oblasti Sýrie pod kontrolou proamerických koaličných síl sa po oslobodení od teroristov zmenili na rekreačné oblasti pre militantov. Stačí, keď nahradia čierne vlajky ISIL za heslá „umiernenej opozície“ a môžu sa tu liečiť, naberať silu a zotaviť sa, aby mohli pokračovať v terorizovaní civilistov, uvádza sa vo vyhlásení zástupcu ruského Ministerstva obrany Igora Konašenkova. Zdôraznil, že najťažšia situácia pre civilné obyvateľstvo Sýrie sa vyvinula v oblastiach kontrolovaných koaličnými silami.

Konašenkov poznamenal, že v utečeneckom tábore Er-Rukban, ktorý je v oblasti zodpovednosti americkej vojenskej základne v at-Tanf, je až 60 000 utečencov. Skupiny militantov, ktoré tábory ovládajú držia ľudí na mieste násilím.

Zónu je povolené opustiť len tým,“ktorých príbuzní ostávajú ako rukojemníci.“ Pokiaľ je niekto ťažko chorý, z tábora je možný odsun len so súhlasom militantov.

Situáciu v Rakke popísal zástupca ruského ministerstva obrany ako „humanitárnu katastrofu„, ktorú si „osloboditelia“ mesta „tvrdohlavo nechcú všímať.“ V meste bolo zničených 80% budov, telá mŕtvych zostali pod troskami. V obytných oblastiach nie je voda, elektrické vedenie nefunguje.

Obyvatelia sa potýkajú z pozostatkami bojov a bombardovania. Mesto nebolo odmínované. Doslova každý deň vybuchuje munícia a mínové pasce, ktoré po sebe zanechali teroristi Islamského štátu. Celkový počet obetí výbušných a nástražných systémov dosahuje od doby, keď bolo oznámené oslobodenie mesta okolo 400 ľudí.

Po oslobodení Raqqa žije v meste iba 40 000 obyvateľov. Pred útokom dosahoval počet obyvateľov mesta 200 000 ľudí. Konašenkov zdôraznil, že aj napriek tomu Ministerstvo zahraničných vecí a Pentagon uviedli, že neuvažujú o programoch na obnovu mestskej infraštruktúry.

Ako príklad uviedol situáciu v Aleppo, kde sa obnovujú podniky, obytné oblasti, trhy, stanice, letiská, zdravotnícke a vzdelávacie inštitúcie. “ V Raqqa sa nič podobné nedá očakávať, kým „toto mesto bude pod kontrolou amerických okupačných síl a nie legitímnej vlády Sýrie„.

Ministerstvo obrany Ruska vyzvalo na naliehavé opatrenia zo strany medzinárodných humanitárnych organizácií. „Civilné obyvateľstvo Sýrie nemôže a nemalo by donekonečna zostávať rukojemníkom pre nezmyselné geopolitické hry Washingtonu,“ povedal Konašenkov.


Publikovaný

v

od

Značky: