Posledné vyjadrenie ruského zástupcu Ministerstva obrany Igora Konašenkova prekročilo červenú čiaru diplomacie. Pri hodnotení starostlivosti o miesta pod kontrolou koaličných síl vedených USA sa vyjadril, že ide o „mesto pod kontrolou amerických okupačných síl

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Spojené štáty z humanitárnej katastrofy v sýrskom meste Raqqa a v tábore at-Tanf na juhu Sýrie

Oblasti Sýrie pod kontrolou proamerických koaličných síl sa po oslobodení od teroristov zmenili na rekreačné oblasti pre militantov. Stačí, keď nahradia čierne vlajky ISIL za heslá „umiernenej opozície“ a môžu sa tu liečiť, naberať silu a zotaviť sa, aby mohli pokračovať v terorizovaní civilistov, uvádza sa vo vyhlásení zástupcu ruského Ministerstva obrany Igora Konašenkova. Zdôraznil, že najťažšia situácia pre civilné obyvateľstvo Sýrie sa vyvinula v oblastiach kontrolovaných koaličnými silami.

Konašenkov poznamenal, že v utečeneckom tábore Er-Rukban, ktorý je v oblasti zodpovednosti americkej vojenskej základne v at-Tanf, je až 60 000 utečencov. Skupiny militantov, ktoré tábory ovládajú držia ľudí na mieste násilím.

Zónu je povolené opustiť len tým,“ktorých príbuzní ostávajú ako rukojemníci.“ Pokiaľ je niekto ťažko chorý, z tábora je možný odsun len so súhlasom militantov.

Situáciu v Rakke popísal zástupca ruského ministerstva obrany ako „humanitárnu katastrofu„, ktorú si „osloboditelia“ mesta „tvrdohlavo nechcú všímať.“ V meste bolo zničených 80% budov, telá mŕtvych zostali pod troskami. V obytných oblastiach nie je voda, elektrické vedenie nefunguje.

Obyvatelia sa potýkajú z pozostatkami bojov a bombardovania. Mesto nebolo odmínované. Doslova každý deň vybuchuje munícia a mínové pasce, ktoré po sebe zanechali teroristi Islamského štátu. Celkový počet obetí výbušných a nástražných systémov dosahuje od doby, keď bolo oznámené oslobodenie mesta okolo 400 ľudí.

Po oslobodení Raqqa žije v meste iba 40 000 obyvateľov. Pred útokom dosahoval počet obyvateľov mesta 200 000 ľudí. Konašenkov zdôraznil, že aj napriek tomu Ministerstvo zahraničných vecí a Pentagon uviedli, že neuvažujú o programoch na obnovu mestskej infraštruktúry.

Ako príklad uviedol situáciu v Aleppo, kde sa obnovujú podniky, obytné oblasti, trhy, stanice, letiská, zdravotnícke a vzdelávacie inštitúcie. “ V Raqqa sa nič podobné nedá očakávať, kým „toto mesto bude pod kontrolou amerických okupačných síl a nie legitímnej vlády Sýrie„.

Ministerstvo obrany Ruska vyzvalo na naliehavé opatrenia zo strany medzinárodných humanitárnych organizácií. „Civilné obyvateľstvo Sýrie nemôže a nemalo by donekonečna zostávať rukojemníkom pre nezmyselné geopolitické hry Washingtonu,“ povedal Konašenkov.