Sankcie voči Iránu a uznanie Golanov, umožnia ťažbu ropy na Golanských výšinách americkej spoločnosti.

Kontroverzné snaha zo strany USA uznať Golanské výšiny ako izraelské územie, privádza k zaujímavým otázkam v súvislosti s firmou Afek, ktorá je pobočkou americkej firmy Genie Energy.

Aj keď je nepriateľstvo voči Iránu a mimoriadna podpora Izraela súčasťou tradičnej rétoriky Trumpa, ktorý s týmto zámerom išiel do volieb, treba niektoré súvislosti pripomenúť.

[sociallocker][/sociallocker]

V prvom rade ide o časovú následnosť krokov. Vláda Donalda Trumpa zrušila jadrovú dohodu s Iránom, potom vyhlásila sankcie a z Iránu sa stal arcinepriateľ.

Hneď nato sa v Kongrese USA objavila iniciatíva, ktorá oficiálne uzná Golany ako izraelské územie. Pričom v odôvodnení sa uvádza presne to, k čomu viedli kroky USA. T.j. označenie Iránu ako krajiny, ktorá je za zvyšovaním napätie v regióne a preto Izrael musí vlastniť „bezpečnostnú zónu„.

Bolo by možné tento krok spraviť bez zrušenia dohody a bez sankcií? Veľmi pravdepodobne nie.

Spoločnosť Afek a jej objav

Druhou dôležitou otázkou je licencia na prieskum, ktorú dostala pobočka americkej firmy Genie Energy, Afek Oil&Gas, ešte v roku 2013. Firma je pritom prepojená na bývalého ministra obrany Dicka Cheneyho, ktorý pre ňu pracoval ako poradca (rozumej lobista). Rovnako pre túto firmu pracujú bývalý minister financií Larry Summers, bývalý minister energie Bill Richardson a tiež James Woolsey, bývalý riaditeľ CIA. Významnými akcionármi spoločnosti sú napr. Jacob Rothschild a Rupert Murdoch

Títo ľudia, ktorých možno oprávnene považovať za členov Deep State, výživného podhubia americkej zahraničnej politiky, tlačili na zmenu pohľadu americkej administratívy pri statuse Golanských výšin. Prieskum je jedna vec, ale rozvoj ťažby na území bez medzinárodnej legitimity by z lukratívneho biznisu mohol spraviť vysoko rizikovú iniciatívu.

O aké množstvo surovín sa pritom jedná? Spoločnosť Afek 7.10.2015 oznámila na základe prieskumných vrtov nález obrovského ložiska bridlicovej ropy. Bežne sa ropa nachádza vo vrstvách s hrúbkou 20-30metrov. Lenže tu je hrúbka vrstvy okolo 350m vo veľmi pórovitej hornine.

Izrael spotrebováva denne do 300 tisíc barelov ropy. Ložisko, ktoré môže obsahovať miliardy barelov, by zabezpečilo krajine úplnú sebestačnosť na desiatky rokov. Tým by sa Izrael stal úplne nezávislým od okolitých krajín pri výrobe energie. Spolu s gigantickými zásobami plynu v Stredozemnom mori (pole Leviathan) má Izrael ružovú perspektívu. Plynové pole Leviathan, z ktorého by ťažba mala začať budúci rok pritom obsahuje 613 miliárd kubíkov plynu a 39,4 milóna barelov kondenzátov.

Spoločné záujmy Trumpa a spoločnosti Afek

Pri koncentrovanom tlaku lobistov z Izraela a Deep State je pri náchylnosti vlády v Bielom dome ochotnejšie „načúvať“, veľmi lákavá predstava, že kroky americkej vlády nie sú ovplyvnené len záujmami Spojených štátov.

Inými slovami, niekto by situáciu mohol interpretovať ako zistenia Izraela, že nad izraelskou ropu sa nachádza nejaká cudzia krajina a poveril cez svojich lobistov Spojené štáty túto „nepríjemnosť“ vybaviť.

V prípade Donalda Trumpa by potom neplatilo heslo „America First,“ ale skôr „America First – after Israel“ 😀


Publikovaný

v

,

od

Značky: