Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: USA plánujú uznať okupované Golanské výšiny ako súčasť Izraela

MIMORIADNA SPRÁVA: USA plánujú uznať okupované Golanské výšiny ako súčasť Izraela

Kongres zvažuje uznanie izraelskej suverenity nad Golanskými výšinami. Nové stanovisko priznáva Izraelu kontrolu nad sýrskym územím

Kongres sa chystá zvážiť nové opatrenie na uznanie suverenity Izraela nad sporným regiónom Golanských výšin, ktoré oddeľuje Izrael od Sýrie. Kľúčové územie sa stalo ešte dôležitejšie, pretože občianska vojna v Sýrii zaniesla do regiónu množstvo bojovníkov džihádu, vrátane oddielov podporovaných Iránom.

[sociallocker][/sociallocker]

Ron DeSantis (Republikán, Florida), Člen Výboru pre zahraničné záležitosti, vo štvrtok predstavil uznesenie, ktoré by mohlo viesť k historickému uznaniu zo strany Spojených štátov, že sporná oblasť patrí úplne Izraelu. Washington Free Beacon získal kópiu pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, ktorý tieto skutočnosti obsahuje.

Izrael anektoval Golanské výšky v roku 1981, po ich obsadení ako výsledku šesťdňovej vojny koncom 60. rokov s arabskými krajinami regiónu. Spojené štáty odmietali desaťročia zaujať stanovisko k stavu tohto územia, ale po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa presunúť americké veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, DeSantis a ďalší ľudia vidia príležitosť, aby Spojené štáty priznali ďalšiu teritoriálnu realitu – že Golanské výšky nebudú vrátené Sýrii, najmä vo svetle konfliktov, ktoré sa dotýkajú krajiny.

Ron DeSantis sa zúčastnil 14.5.2018 ceremónie otvorenia americkej ambasády v Jeruzaleme

Tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh stavia Spojené štáty na stranu Izraela v pozemnom spore a popisuje Golanské výšky ako kľúčový kus územia. Golany sa podľa návrhu nesmú dostať do rúk Iránu, ktorý si uplatňuje práva v Sýrii a naďalej ohrozuje severnú hranicu Izraela.

Ide o názor Kongresu, že Golanské výšiny predstavujú neoddeliteľnú súčasť štátu Izrael a sú rozhodujúce pre schopnosť Izraela chrániť svoje hranice a ubrániť svoju existenciu,“ uvádza sa v odôvodnení.

Vzhľadom na občiansku vojnu v Sýrii a rozšírenie iránskeho vplyvu v Sýrii, by Spojené štáty mali uznať izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami,“ dodáva.

Výbor pre pravidlá Snemovne reprezentantov má už prijaté opatrenia, ale ešte musí zaujať stanovisko.

DeSantis pre Free Beacon povedal, že územie Golanských výšin je kľúčom k zablokovaniu iránskeho vplyvu v celom regióne a že uznanie izraelského vlastníctva územia Spojenými štátmi, by mohlo vyslať silné posolstvo regiónu.

Pokračujúce nepokoje v Sýrii a neustále rozširovanie iránskeho vplyvu ilustrujú, prečo sú Golanské výšiny tak dôležité pre štát Izrael a protiterorickú alianciu,“ povedal DeSantis. „Golany poskytujú Izraelu potrebný nárazník proti zlomyseľným aktérom, ktorí v Sýrii spôsobujú zmätok.

Ak by bol Izrael nútený vrátiť územie, ostal by zraniteľný voči nárastu teroristických útokov Iránom kontrolovaných síl a iných zákerných aktérov, ktorí by využili Golanský región na útok, uviedol DeSantis.

Faktom je, že Izrael by mohol byť v ťažkých problémoch, ak by mal odvracať takéto hrozby bez Golan,“ vysvetlil zákonodarca. „Vzhľadom k záujmu USA o obmedzenie iránskeho vplyvu a boj proti terorizmu je čas, aby Spojené štáty uznali izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami.

Podobne ako v prípade nedávneho uznania Spojených štátov, že Jeruzalem je hlavným mestom Izraela, uznanie, že Golanské výšiny nemožno vrátiť do Sýrie, predstavuje uznanie faktickej reality, povedal DeSantis.

Neexistuje žiadny mysliteľný scenár, v ktorom by dávalo zmysel, aby Izrael opustil takúto strategicky významnú polohu, kde by vákuum po opustení Izraelom mohli okamžite vyplniť teroristi,“ povedal.

Zdroj: Washington Free Beacon

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This