Agentúra Reuters oznámila, že Čína má záujem o vybudovanie novej plynovej trasy z Ruska. Informáciu komentovala aj ruská agentúra TASS.
[sociallocker][/sociallocker]
Rusko a Čína súhlasili s tým, že v čo najkratšom čase dosiahnu dohodu na dodávky plynu prostredníctvom „západnej cesty“ Sily Sibíri, povedal v stredu ruský minister energetiky Alexander Novak. Plyn bude pochádzať z ložísk, ktoré sú určené pre dodávku do Európy
„Čínsky prezident Si Ťin-Pching stanovil včera v rozhovoroch (s ruským prezidentom Vladimírom Putinom) úlohu uzavrieť v čo najkratšom čase dohodu o dodávkach plynu západnou trasou,“ povedal a dodal, že „je potrebné dosiahnuť dohodu v množstve okolo 30 miliárd kubických metrov (plynu).“
„Všetky technické podmienky boli dohodnuté,“ dodal.
Diskusie o navrhovanej trase sa v posledných rokoch otvárali a opäť zastavovali.
Ruský prezident Vladimír Putin sa stretol s čínskym kolegom Si Ťin-Pchingom v utorok vo Vladivostoku na Východnom ekonomickom fóre.
V súčasnosti Gazprom buduje plynovod Power of Siberia, ktorý bude čerpať zemný plyn z ložiska kondenzátu ropy a plynu Čajanda v Jakutsku a kondenzátu plynu Kovykta v regióne Irkutsk vo východnej Sibíri. Plyn bude dodávaný na domáci trh (cez Chabarovsk do Vladivostoku) a ďalej na vývoz do Číny.
Takzvaná „východná trasa“ hovorí o dodávke 38 miliárd kubických metrov zemného plynu do čínskych východných oblastí každoročne počas 30 rokov. Dodávka plynu by mala začať koncom roka 2019. V máji 2014 podpísali Gazprom a China National Petroleum Corporation (CNPC) príslušnú dohodu o predaji a kúpe.
„Západná trasa“ potom predpokladá každoročnú dodávku 30 miliárd kubických metrov plynu z ruskej autonómnej oblasti Jamalo-Nenec cez Altai do severozápadnej Číny takisto počas 30 rokov. Prípadné budovanie novej trasy by sa malo spustiť hneď po dokončení východnej trasy.