Pred časom sme Vás informovali o prípade, keď Američania nakúpili ruský plyn. Agentúra Reuters informovala, že po záhadných okľukách nakoniec plyn do Bostonu dorazil.
Podľa agentúry. ktorá informáciu zasadila do širšieho komentára, dokazujú do údaje zo sledovania trasy lodí.
Skutočne, dnes o 14:30 údaje tankera Gaselys na portáli Marinetraffic vyzerajú nasledovne
Z uvedených informácií je zrejmé, že Gaselys dnes okolo 11:00 priplával do Bostonu, kde leží terminál Everett a kde mal byť podľa prvých informácií vyložený skvapalnený zemný plyn.
Agentúra rekapituluje neuveriteľnú anabázu ruského plynu. Malajzijský Petroliam Nasional Bhd kúpil plyn na polostrove Jamal z projektu, ktorého podielnikom je ruská firma Novatek. Na túto firmu sú uložené tvrdé americké sankcie
Plyn prišiel do zásobníka terminálu na anglickom ostrove Grain.
Už tento krok vzbudil obrovský údiv. Nakoniec, o tom sme vás tiež informovali.
Anglický denník Telegraph vtedy napísal.
„Spojené kráľovstvo tiež dováža plyn, ktorý bol schladený do kvapalného skupenstva a prepravovaný tankermi. Tie prichádzajú predovšetkým z Kataru, avšak v najbližších týždňoch sa očakáva, že prvý tanker skvapalneného zemného plynu (LNG) dorazí zo sankcionovaného ruského exportného projektu.“
Skvapalnený plyn však nakoniec nebol určený pre britských spotrebiteľov a nikdy neopustil zásobník.
O dva dni neskôr prišiel do Grain francúzsky tanker Gaselys, aby vyzdvihol náklad skladovaného LNG.
Náklad od malajzijskej firmy kúpila severoamerická dcéra francúzskej energetickej spoločnosti Engie SA a naložila ho na tanker Gaselys.
Jeho cesta bola záhadná. Najprv sa Gaselys sa zastavil na okraji Španielska, potom prešiel okolo Kanárskych ostrovov. Až potom sa vydal cez Atlntic do Bostonu. Na polceste sa 19. januára otočenie smerom ku Španielsku. Spoločnosť to vysvetlila „meškaním kvôli počasiu“. Až potom sa tanker opäť obrátil smerom k Bostonu aby dnes dorazil.
Agentúra príbeh uzatvára, že globalizovaný trh s plynom ukazuje, že ak sa chce Amerika vyhnúť príjmu sankcionovaného plynu, mala by viac investovať do skladovacích a transportných kapacít na východnom pobreží USA.
Mimochodom presne rovnaký záver prijali aj britské médiá, keď hrozilo, že budú kúriť ruským plynom. Vtedy Daily Telegraph tvrdil, že Británia trestuhodne zaspala a v čase, keď sa na plyn spoliehajú státisíce domácností, nemá zabezpečené dostatočné zdroje pre prípad náhlych výpadkov.