Tvrdá zima prinútila Američanov nakúpiť – ruský plyn

Dlhoročný sen o vyvážaní ruského skvapalneného plynu do USA by sa mohol stať realitou v januári, hoci nie rovnakým spôsobom ako plánoval Gazprom v roku 2005. Francúzska spoločnosť Engie doručí zásielku LNG do Bostonu z Veľkej Británie, ktorá sa sem dostala z projektu Yamal LNG spoločnosti NOVATEK.

Dôvodom takejto zvláštnej dohody je prudký nárast cien plynu na východnom pobreží Spojených štátov. Kvôli niekoľkodennej snehovej búrke sa cena vyšplhala až na nevídanú sumu 6,3 tisíc dolárov za 1 000 kubických metrov. Je však nepravdepodobné, že by táto dohoda viedla k trendu a jej naplnenie len naznačuje, že trh s plynom sa stáva naozaj globálnym.

Tanker LNG Gaselys vlastnený spoločnosťou Engi, nesie náklad skvapalneného zemného plynu z anglického terminálu Isle of Grain. Podľa systému na sledovanie plavieb tankerov MarineTraffic, konečným cieľom je terminál na spätné splyňovanie Everett, ktorý sa nachádza v blízkosti Bostone. Gaselys bol naložený na Isle of Grain bezprostredne potom, čo vyložil tanker „Christophe de Margerie“ prvý náklad zo závodu Novatek na Jamale. Podľa niekoľkých obchodníkov, ktorých „Kommersant“ oslovil, Gaselys prepravuje do Spojených štátoch plyn s ruským pôvodom.

Majiteľom plynu už pri preprave zo Sabetty bol malajzijský Petronas a potom bol opätovne predávaný, možno niekoľkokrát. Skutočnosť, že konečný kupujúci je nakoniec Engi, je podmienený tým, že spoločnosť má rezervovanú kapacitou spätného splyňovania v terminále Everett 6,9 miliárd kubických metrov ročne. Tanker by mala pristáť v Bostonu 22. januára.

Táto dodávka je úplne v rozpore so stratégiou rozvoja  trhu v USA, podľa ktorej sa Spojené štáty majú stať najväčším vývozcom LNG a terminálov na spätné splyňovanie sú transformované do terminálov na skvapalňovanie zemného plynu. Podľa amerických colníkov je náklad Gaselys prvým dovozom, ktorý od roku 2014 príde do Everettu. Súčasná situácia je spôsobená extrémnymi poveternostnými podmienkami na východnom pobreží – chladným počasím a snehovou búrkou. V tomto kontexte sa spotová cena na hlavnom trhu Henry Hub od 28. decembra do 5. januára vyšplhala 2,1 krát na 6,4 USD/MBtu a cena pri vstupe do siete New Yorku vzrástla na neuveriteľnú hodnotu na 175 USD/MBtu (asi 6300 USD za 1 000 kubických metrov).

Avšak, aj keď 8. januára, ceny v New Yorku klesol na 12,65 USD za MBtu, v Novom Anglicku na 20,25 USD/MBtu,  tieto úrovne sú ešte stále veľmi atraktívne pre LNG, ktorý sa na prémiovom ázijskom trhu predáva za spotové ceny 11 USD/MBTU.

Vysoké ceny na severovýchode Spojených štátov môže nejakú dobu pretrvávať, pretože sa podľa predpovedí očakáva teplota aj naďalej pod normálom a množstvo zemného plynu v zásobníkoch (PZP) prudko klesá. Od 1. januára do 5. januára bol z PZP čerpané 9,5 miliardy metrov kubických plynu, čím sa vytvoril absolútny historický rekord (je to dvakrát viac ako v roku 2017). Pritom celková úroveň zásob klesla na najnižšiu úroveň od roku 2009.

Alexander Medvedev, podpredseda predstavenstva spoločnosti Gazprom, 18. február 2011
Gazprom je pripravený pravidelne exportovať plyn do Spojených štátov. Zostáva len čakať za prijateľnú cenu a toto sa podľa mňa stane onedlho.

Dodávky ruského plynu do USA boli dlhodobou nádejou Gazpromu, keďže až do roku 2007 sa deficit amerického paliva na americkom trhu prehlboval a predpokladalo sa, že USA sa čoskoro stanú najväčším dovozcom LNG. Gazprom plánoval dodávku plynu do USA z projektu Štokman, pre ktorý bola tiež výhodná pomerne krátka prepravná trasa cez severný Atlantik. Avšak bridlicová revolúcia v USA zrušila tieto plány a krajina sa teraz stáva jedným z najväčších exportérov plynu.

Dodávka ruského plynu z Jamalu do USA sa nestane trendom a je len ilustratívna pre rastúcu globalizáciu trhu s plynom, hovorí James Henderson z „Oxford Institute for Energy Studies„. „V tomto je zmysel LNG – ide tam, kde je dopyt.“ Ďalšie zdroje „Kommersant“ medzi obchodníkmi povedali, že v zime je ťažké nájsť voľné dopredu nezazmluvnené objemy, takže dohody s bizarnou geografiou sú časté: „Už dlhú dobu nikoho neprekvapuje, keď sa nórska dodávka LNG pre Veľkú Britániu alebo Španielska presmeruje do Ázie„.

Zdroj: Kommersant

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: