Vyberte položku Stránka

Redaktori v Hospodárskych novinách stratili súdnosť

Redaktori v Hospodárskych novinách stratili súdnosť

Článok o incidente v Sýrii medzi ruským a americkým letectvom zdanlivo zapadá do koloritu podobných správ z regiónu. Výnimočnosť k tomu dodáva interpretácia redakcie denníka Hospodárskych novín, ktorá informuje o incidente, ako keby Rusko porušilo medzinárodné právo. Opak je pravdou.

Najprv k popisu situácie. Sýria je medzinárodne uznávaný štát s medzinárodne uznávanou vládou a medzinárodne uznávanými hranicami. Na jej území sa aj za pomoci spojencov NATO vytvoril teroristický štát Daeš. Sýrskej vláde sa podarilo poraziť jednotky Daeš na západnom brehu rieky Eufrat. Na východnej strane rieky, smerom k irackým hraniciam proti teroristom bojovali jednotky Kurdov. Tieto sú zásobované, trénované a podporované jednotkami americkej armády. Treba pripomenúť, že nič také ako dohoda medzi legitímnou sýrskou vládou a americkou vládou o „spoločnom boji“ neexistuje. Podľa medzinárodného práva sú americké jednotky na území Sýrie protiprávne, rovnako ako sú protiprávne základne, ktoré si Spojené štáty budujú na severovýchode Sýrie.

Posledné zvyšky teroristov Daeš ostali na východnej strane Eufratu a práve tu prebieha operácia na ich zničenie. Rusko sa dohodlo s predstaviteľmi Kurdov na spoločnom postupe a ruské letectvo podporuje ich aktivity pri čistení územia. Ruská federácia sa dohodla na pomoci s legitímnou vládou Sýrie a Rusko je na území Sýrie so súhlasom a s podporou tejto vlády. Podľa medzinárodného práva ruská armáda má právo sýrskej armáde pomáhať a jej efektivita spôsobila, že dnes je väčšina Sýrie pod kontrolou vlády

Hospodárske noviny písali o incidente na území juhovýchodnej Sýrie, kde operovali jednotky ruského a amerického letectva, sa lietadlá oboch armád dostali do priameho kontaktu. Americká strana aj ruská strana tvrdila, že podporovali aktivity „svojich“ vojsk. To však nie je v tomto prípade dôležité.

Hospodárske noviny totiž  napísali, že sa ruské lietadlá ocitli v „zakázanom priestore„. Pripomíname, že ide o územie Sýrie, kde majú zákonný mandát výlučne ruské jednotky. Redakcia novín teda poprela medzinárodné právo a účelovo interpretuje situáciu, ako keby jediným nositeľom práva boli americké jednotky.

V ďalšej úprave článku však bola táto veta vymazaná Informácia o „zakázanom priestore“ bola zverejnená na sociálnej sieti Hospodárskych novín

Hospodárske noviny uviedli na sociálnej sieti informáciu o rusko-americkom incidente slovami o „zakázanom priestore“

National Interest k incidentom, ktoré sa v Sýrii v posledných dňoch množia, napísal

…americkí predstavitelia hovoria, že majú právo zostreliť ruské lietadlá, ktoré útočia alebo dokonca len znepokojujú skupiny v Sýrii, ktoré podporujú Spojené štáty. Medzitým Rusko tvrdí, že americké lietadlá v sýrskom vzdušnom priestore nie sú legálne (na rozdiel od ruských síl, ktorých prítomnosť na svojom území povolila sýrska vláda), čo pravdepodobne znamená, že americké lietadlá môžu byť legálne zničené.

Situácia je dnes skutočne vážna. Hospodárske noviny však už dopredu „vedia“. Dobre je to vedieť aj zo strany čitateľov – ako chcú a budú „informovať“

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This