Vyberte položku Stránka

AL-MONITOR: Kurdi si našli nového ochrancu – Rusov

AL-MONITOR: Kurdi si našli nového ochrancu – Rusov

V posledných rokoch sa Turecko obávalo a snažilo sa zabrániť dvom veciam v Sýrii: partnerstvu Spojených štátov s kurdskými Jednotkami ľudovej ochrany (YPG) v severnej Sýrii a úlohe Kurdov v procese urovnania, čo by nakoniec mohlo viesť k de facto trvalej autonómii.

Napriek všetkým svojim snahám, Turecko nedokázalo zastaviť americkú vojenskú pomoc pre Sýrske demokratické sily (SDF), kde dominovali YPG. Zdá sa, že zlyháva aj pri druhom cieli, v ktorom je hlavným hráčom Rusko. Ankara naznačila pripravenosť dokonca aj na dialóg s Damaskom, ale zabraňovanie kurdskej úlohy v procese riešenia prostredníctvom ruského vplyvu je stále ťažšie.

24.novembra spolu telefonovali prezident Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan. Po rozhovore turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu tvrdil, že Trump prisľúbil zastaviť vyzbrojovanie YPG, ale realita vyzerá úplne inak, ako obraz, ktorý sa snaží vykresliť Ankar. Pentagon od tých čias už povedal, že jeho podpora bude pokračovať tak dlho, kým bude pokračovať boj proti Islamskému štátu (IS). Okrem toho Kurdi neustále prízvukujú, že dostali záruky ohľadom americkej vojenskej prítomnosti. Táto podľa nich bude pokračovať v oslobodených oblastiach až do dosiahnutia politického urovnania v Sýrii. To naznačuje, že Spojené štáty by mohli zostať v hre ako „ručiteľ“ v procese, ktorý by do ústavného rámca zahrnul de facto kurdskú autonómiu – čo je pre Ankaru alarmujúca vyhliadka.

Najkritickejší vývoj sa však objavuje vo vzťahoch Kurdov s Ruskom, ktoré budujú paralelne so svojimi väzbami so Spojenými štátmi. Je to v súlade so stratégiou tretej cesty založenej na vyvažovaní moci.

Turci boli zaneprázdnení rozhovormi o tom, či Rusi dajú zelenú tureckým vojenským plánom na území oblasti Afrin ovládanom YPG kvôli spolupráci Turecka v Astanskom procese vedenom Rusmi. Medzitým sa v Deir eZ-Zor formovalo nové kurdsko-ruské partnerstvo. V Afríne sa Rusi zdržali zverejnenia svojho partnerstva s Kurdmi, keďže by to poslúžilo na zbrzdenie Turecka. Ale v Deir ez-Zor sa to rozhodli otvorene vyhlásiť. Niet pochýb o tom, že ide o krok usilujúci o vyváženie Spojených štátov pozdĺž línie Eufratu a zmenu pravidiel hry v prospech Damašku.

V Deir ez-Zor Rusi podporovali sýrsku armádu na západnej strane Eufratu a rozhodli sa spojiť s Kurdmi na východnej strane rieky. Strany sa prvýkrát stretli v al-Salihiyah, mesto v provincii Deir ez-Zor, 3. decembra, a následne generál Jevgenij Poplavsky, ruský veliteľ na vojenskej základni Hmeimim a YPG hovorca Nuri Mahmoud urobili spoločné tlačové vyhlásenie, v izbe vyzdobenej ruskými a YPG vlajkami. Poplavsky povedal, že vedú spoločnú operáciu proti IS v Deir ez-Zor s rôznymi silami, vrátane YPG. Povedal, že ruské bojové lietadlá vykonali 672 bojových letov na podporu YPG a ďalších skupín, ktoré zasiahli približne 1 450 cieľov. Mahmoud uviedol, že Kurdi zaistia bezpečnosť ruských síl na východnej strane Eufratu.

Kurdi

Generál Jevgenij Poplavsky, ruský veliteľ na vojenskej základni Hmeimim a hovorca YPG Nuri Mahmoud urobili spoločné tlačové vyhlásenie, 3.12.2017, al-Salihiyah / Rudaw

Ďalšie stretnutie, ktorého sa zúčastnil hlavný veliteľ YPG Sipan Hemo, vyústilo do rozhodnutia zriadiť spoločné operačné stredisko v al-Salihiyah. Tento krok Poplavsky označil za veľmi dôležitý z hľadiska podpory YPG. Hemo poďakoval Rusku a Spojeným štátom za ich pomoc v boji proti IS a dodal: „Vyhlasujeme našu pripravenosť vytvoriť spoločné operačné stredisko s našimi partnermi vo vojne proti IS, aby sme zvýšili dynamiku tejto koordinácie a úplne odstránili tento teror.

Turecko, ktoré spolupracovalo s Ruskom a Iránom pri vytváraní deeskalačných zón v procese z Astany, mlčalo o stretnutí v Deir ez-Zor. Ruské ministerstvo obrany sa medzitým vyjadrilo, že ruskí a YPG zástupcovia „zhodnotili kroky, ktoré budú vykonané“ po likvidácii IS.

V marci Rusko nasadilo vojakov do obce Kafr Janneh v Afrine. Tento krok mal deklarovaný cieľ sledovať prímerie v oblasti. V júli, počas operácie Raqqa, Rusi zriadili spoločné operačné stredisko so sýrskou armádou a YPG v púštnej oblasti v blízkosti Rusafa (na západnom brehu Eufratu). Teraz, s al-Salihiyahom, spolupráca Ruska s Kurdami naberá významnejší rozmer.

Ruská a kurdská spolupráca v Deir ez-Zor sa „rozvíjala na základe iniciatívy“ Ruska, povedal pre Al-Monitor predstaviteľ Strany Demokratickej Únie (PYD), co je politické krídlo YPG. Keďže boj proti IS sa blíži ku koncu, Kurdi vstupujú do obdobia kritických rozhodnutí. To povedal kurdský predstaviteľ, ktorý sa podieľa na práci občianskej správy v meste Raqqa.

Snažíme sa udržať dobré vzťahy s Rusmi [ale] to neznižuje dôležitosť nášho partnerstva so Spojenými štátmi. Americkí predstavitelia nám povedali, že neodídu, pokým sa v Sýrii nedosiahne politické riešenie. To znamená, že podpora USA v oblastiach oslobodených od IS bude pokračovať,“ uviedol predstaviteľ.

Potom bude pokračovať iný proces,“ pokračoval. „Aj Rusko sa nás snaží stiahnuť na svoju stranu. Napriek námietkam Turecka sa vo februári zúčastníme sýrskeho Národného kongresu o dialógu v Soči. Konkrétnejšie sa ho zúčastnia zástupcovia Demokratickej federácie severnej Sýrie. Prídeme tam ako veľká delegácia vrátane rôznych štvrtí – pravdepodobne asi 40 ľudí.

Predstaviteľ z Raqqa zdôraznil, že Spojené štáty by mohli v nasledujúcich dňoch urobiť voči Kurdom dôležité politické gesto. „V súčasnosti je partnerstvo na vojenskej úrovni. Od samého začiatku žiadame o politické rozhodnutie. Očakávame pokrok v tejto otázke v nadchádzajúcich dňoch, a preto by mohlo dôjsť k otvoreniu USA vo vzťahu k Demokratickej federácii Severnej Sýrie,“ povedal.

Spomenutá zdroj nedokázal presnejšie špecifikovať, čo môže znamenať „otvorenie„, ale povedal, že otázka bola „diskutovaná ako nápad„. Dodal: „Mnohé krajiny poskytli podporu civilnej správe v Raqqa a táto podpora by mohla dosiahnuť novú úroveň.“ Spojené štáty budú nepochybne aj naďalej mať na pamäti turecké citlivé miesta. Nie je to len z dôvodu ich spojenectva v NATO, ako aj kvôli vojenským základniam [v Turecku]. „Turecko zostane súčasťou rovnováhy moci a hrozieb. To je to, čo berieme do úvahy, ale naša spolupráca s Ruskom aj Spojenými štátmi vytvára rovnováhu aj pre nás.

Z dôvodu nejasností vo washingtonskom hernom pláne v Sýrii, ruský plán postupuje rýchlejšie. Preto Kurdi majú tendenciu vkladať viac svojich vajec do ruského koša, o čom svedčia nedávne vyhlásenia. Podľa nich Kurdi nechávajú otvorené dvere pre spoluprácu s Moskvou, rovnako ako aj priamo s Damaškom. Napríklad zástupca PYD v Moskve Ali Abd Salam Muhammad Ali povedal ruskému denníku Izvestiya, že SDF by mohlo byť integrované do sýrskej armády, ak by sa našlo politické riešenie, ktoré by uspokojilo všetky strany.

V ďalších poznámkach pre ruské médiá zástupca PYD uviedol, že nastal čas na dialóg so sýrskym prezidentom Bashar al-Assadom a zdôraznil, že Kurdi nesnažia o nezávislosť, ale o „federatívnu demokratickú republiku v rámci jednotnej Sýrie„.

Stručne povedané, najnovšie kurdské pozície odrážajú väčšiu ochotu dialógu s Damaskom. To znamená, že ruská alternatíva získava na váhe z hľadiska perspektívy spolupráce. Ankara je naďalej proti akémukoľvek scenáru, ktorý zahŕňa Kurdov ako zainteresovanej strany v politickom a rekonštrukčnom procese po likvidácii IS.

Zdroj: Al-Monitor

O autorovi

Fehim Tastekin

Turecký novinár a publicista. Píše pre Turecký Pulz, predtým písal pre Radikal a Hurriyet. Okrem toho bol hosťom týždenného programu "SINIRSIZ" na televízii IMC. Ako analytik sa Tastekin špecializuje na tureckú zahraničnú politiku a Kaukaz, na Blízky východ a na záležitosti EÚ. Je autorom "Suriye: Yikil Git, Diren Kal", "Rojava: Kurtlerin Zamani" a "Karanlık Coktugunde - ISID." Tastekin je zakladateľom Kaukazskej agentúry. Na Twitteri: @fehimtastekin

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This