Portál Novinky priniesol informáciu o rozhodnutí nemeckého súdu. ktorý zakázal vymazať komentár. Pritom príspevok užívateľa vraj odporoval pravidlám, ktoré má Facebook zverejnené a s ktorými by mal užívateľ „súhlasiť„.
Podľa portálu vydal berlínsky súd prekvapivý verdikt. Zakázal totiž spoločnosti Facebook zmazať komentár Gábora B., ktorý podľa názoru správcov tejto sociálnej siete odporuje jej štandardom a pravidlám. Súd tvrdí, že používateľ Facebooku Gábor B. bol vystavený bezpráviu, ak mu bol zmazaný komentár a zablokovaný účet, napísala agentúra DPA.
[sociallocker][/sociallocker]
Pred časom sme priniesli informáciu, že európske lokálne súdy majú právo ovplyvňovať správanie sa monopolnej sociálnej siete. Rozsudok berlínskeho súdu zjavne využíva toto nariadenie a ide o precedens, ktorý môže byť začiatkom širšieho ťaženia. Zdá sa, že Facebook čakajú horšie časy.
Novinky si myslia, že ide o prekvapivé rozhodnutie v súvislosti s tým, že Nemecko sprísnilo prístup k prevádzkovateľom sociálnych sietí, ktorí nepostupujú dôsledne voči nelegálnemu obsahu. Od tohto roku hrozí prevádzkovateľom pokuta vo výške až 50 miliónov eur, ak nebudú čo najrýchlejšie zmazané nenávistné prejavy.
Sociálne siete tak kvôli obave z pokuty radšej mažú všetko, čo by napríklad len vzdialene mohlo pripomínať ohováračský či nenávistný komentár.
Teraz sa tak ale dostávajú do klieští, pretože týmto prístupom podľa rozsudku na druhej strane zasahujú do práv používateľa.
O rozhodnutiach sa rozhoduje na základe podaní skupín aktivistov a mimovládnych organizácií, ktoré týmto presadzujú svoju agendu a likvidujú opozitné názory, ako sme už informovali. Facebook vymazal kvalifikovaný a pravdivý príspevok profesora histórie, ktorý bol kritický voči islamu. Proislamskí aktivisti dosiahli zrušenie príspevku a nasadenie 30 dňového náhubku prof. Hesemannovi.
V komentári na Facebooku sa Gábor B. odvolával na prejav maďarského premiéra a jeho slová o moslimskej invázii. „Viktor Orbán sa čuduje, že v krajine, ako je Nemecko (…), môže byť oslavovaný chaos, anarchia a ilegálne prekračovanie hraníc ako niečo dobré.“ Užívateľ Gábor B. to potom komentoval: „Nemci hlúpnu. Niet divu, keď ich médiá denne zasypávajú falošnými správami o odborníkoch, klesajúcich číslach nezamestnanosti či Trumpovi.“
Gábor G. bol zablokovaný na 30-dní
Komentár bol lajkovaný, ale len do tej doby, než bol odstránený za údajné porušenie štandardov sociálnej siete a Gábor B. dostal trest v podobe 30-dňovej blokácie. „Človek môže zdieľať názor komentátora alebo považovať vyhlásenie za polemické a nezaujaté. Dôležité je, že sa na komentár vzťahuje sloboda prejavu,“ vyhlásil advokát Joachim Steinhöfel.
Facebook bol varovaný svojimi právnikmi a trest Gábora B. zmiernil. Zrušil 30-dňová blokáciu, odmietol však obnoviť daný komentár. „Blokáciu sme zrušili, ale pri ďalšej kontrole sme zistili, že pravidlá spoločnosti Facebook boli aplikované správne, preto obsah komentáre nebude obnovený,“ uviedli právnici spoločnosti vo vyhlásení.
Gábor B. sa však nedal a v spore so spoločnosťou pokračoval. Výsledkom je precedens.
„Je to prvé takéto rozhodnutie v Nemecku. Užívatelia majú konečne v ruke prostriedok proti nepriehľadným machináciám koncernu, ktorý sa zaoberá zodpovednosťou, ako by obchodoval s použitými bicyklami,“ uviedol Steinhöfel.
Pokuta 50 miliónov eur
Advokát je kritikom kontroverzného zákona, ktorý presadil vtedajší minister spravodlivosti Heiko Maaas. „Norma nie je len protiústavná, ale ani nefunguje. Slúži len pre mazanie a blokovanie,“ dodal advokát.
Internetové sociálne siete môžu na základe zákona, ktorý platí od 1.januára tohto roku, dostať pokutu až 50 miliónov eur, ak do 24 hodín od upozornenia nezmažú nenávistný obsah. Norma sa týka najmä sietí ako Facebook, Twitter či YouTube, ale nie napríklad e-mailových a messengerových služieb, končia svoju správu Novinky.