Kto zaplatí kompenzáciu pozostalým letu MH17?

Zdanlivo primitívna otázka a pre mnohých zástancov nejakej verzie či teórie zdanlivo dopredu jasná. Jej riešenie však otvára prezentáciu pohľadu na katastrofu, ktorá možno bude zapísaná do dejín ako výsledná a ktorá je dnes ešte zdanlivo nepodstatná.

[sociallocker][/sociallocker]

Pripomeňme si v kocke, čo dnes vieme.

  • Separatisti od 9.7.2014 svojvoľne vyhlásili nad Doneckom a Luganskom bezletovú zónu a sľúbili zostreliť každé lietadlo v dosah vlastných prostriedkov protilietadlovej obrany PLO.
  • Pri prelete nad miestom bojových operácií na východe Ukrajiny poobede 17.7.2014 havarovalo lietadlo malajských aerolínií následkom použitia zbraní.
  • Na serveri separatistov sa objavila správa o zostrelení vojenského lietadla AN-26 podobne ako tri dni predtým, keď bolo vo výške 6500m metrov, t.j. ďaleko za dostrelom ručných zariadení PLO, zostrelená lietadlo AN-26.
  • Vtedy sa povstalci hrdo prihlásili k vlastníctvu systému BUK-M1.
  • Správa bola neskôr dementovaná, a dementované bolo aj vlastníctvo BUK-M1.
  • Svedkovia spomínali, že videli letieť okolo vojenské lietadlá ukrajinského letectva.
  • Ruská prezentácia dôkazov zároveň poukázala na aktivitu radarov ukrajinskej armády troch rovnakých systémov BUK-M1 ako sa chválili separatisti.

Ukazujú sa teda tri varianty zostrelenia lietadla

  • separatisti so systémom BUK-M1
  • ukrajinská armáda, taktiež so systémom BUK-M1
  • zostrelenie stíhačkou SU-25 ukrajinskej armády

V tomto článku nemienim súdiť, ani nemienim hodnotiť, kto čo a prečo. Dôležitá je iná vec. Červený kríž až po udalosti vyhodnotil situácia na Ukrajine ako občiansku vojnu, pričom dovtedy to bola len “antiteroristická operácia” (ATO) ozbrojených síl Ukrajiny voči skupine tzv. teroristov.

Následky

Keď smútok pozostalých utíchne, začne právnická bitka. V našej šťastnej kapitalistickej spoločnosti je letecké nešťastie spôsobené cudzím zavinením vždy príležitosť pre právnické firmy dostať z vinníka maximum v prospech pozostalých a samozrejme percentá pre právnikov. Žralok cítiaci krv je v porovnaní s právnikom na stope peňazí, v podstate nevinné mierumilovné  zvieratko.  Nejedná sa o malé sumy, nakoniec zostrelenie iránskeho lietadla armádou Spojených štátov skončilo pre pozostalých “ziskom” vyše 200tisíc dolárov za každú jednu osobu obete, podobne ako pri zostrelení ruského lietadla ukrajinskou raketou.

Takže sme sa dozvedeli, že v čase zostrelenia lietadla, bol vzdušný priestor oblasti oficiálne pod plnou kontrolou vlády. Muselo to tak byť, pretože každá vláda, ktorá za úplatu poskytne letecký koridor vo svojom vzdušnom priestore pre medzinárodné linky, garantuje bezpečnosť civilných letov v koridore. Nakoniec, za tento servis letecké spoločnosti platia nie malé peniaze. Ak by na Ukrajine bol oficiálne vyhlásený stav občianskej vojny, potom by akýkoľvek incident nad Ukrajinou, akákoľvek udalosť a poškodenie civilných letov mohla byť prehlásená za “vedľajšiu škodu” – collateral damage, bez prevzatia zodpovednosti a kompenzácie za spôsobené škody.

Podľa môjho názoru je pravdepodobné, že sa nikdy nedozvieme, kto vlastne vystrelil raketu. Je tu veľa možností a každá zo zúčastnených strán má dôvody aby manipulovala, klamala, falšovala dôkazy apod. Ak aj vyšetrovacia komisia dospeje k jednoznačnému záveru, je v podstate irelevantný v otázke náhrady kompenzácie pre pozostalých letu MH17 a tým aj pre zápis do histórie, kto je vinný.  Keďže vojna v oblasti nebola, nakoniec sa právnik bude pýtať na správcu trasy, ktorý presne vie, či trasa, koridor bol bezpečný alebo nie. Vzhľadom na zostrelenie vojenského lietadla AN-26 vo výške 6500m tri dni pred katastrofou, ďaleko za dostrelom ručných PLO, oblasť skrátka bezpečná pre civilné lety nebola.

Ukrajinská vláda vedela o smrteľnom riziku pre civilnú leteckú dopravu, napriek tomu nechala koridor otvorený. Všetky lety v uvedenom priestore mali byť zakázané hodinu po zostrelení AN-26 zo dňa 14.4.2014. Toto je tak hrubé a závažné porušenie povinnosti riadenia leteckej prevádzky, že súd nebude musieť skúmať žiadne iné okolnosti zostrelenia.

Preto bude pred nezávislým súdom nakoniec musieť Ukrajina platiť a preto bude zápis viny v histórii ukazovať  jednoznačného vinníka – ukrajinskú vládu. Bez ohľadu na to, kto strieľal…

P.S.  Informácia 1.12.2014 – Kompenzácia bude žiadaná od Ukrajiny

Zdroje :


Publikovaný

v

od

Značky: