V roku 2020 už nemá význam sa zaoberať definíciami fašizmu popisúcimi tento politický jav prvej polovice 20. storočia.
Dnes sa pod pojmom fašizmus vo všeobecnosti chápe diktatúra postupujúca v totalitu, prejavujúca sa predovšetkým obmedzením slobody slova. V praxi pre občana znamená neustálu hrozbu odsúdenia a väznenia za prejavené názory, ešte nie tak dávno bežné, dnes už trestné. A Slovensko má v súčasnosti problém so slobodou po prejave…
Niektoré prípady boli tragikomické ako osud mladej dievčiny Sheily.
Iné verejnosťou rozporuplne prijaté, napríklad prípad Milana Mazureka. Nad jeho odsúdením prejavil údiv expremiér Róber Fico, ktorý si tým tiež vykoledoval trestné stíhanie. Marian Kotleba je pre zmenu obvinený za číslo na šeku.
Ak aj obvinenia za ideozločiny nerastú na Slovensku geometrickým radom tak aritmetickým určite. Pritom verejná diskusia v spoločnosti nie je o nič radikálnejšia než bola na prelome tisícročí. To čo sa radikálne zmenilo je práve nárast represie zo strany štátu.
Pokiaľ považujeme obmedzenie občianskych slobôd za fašizmus, potom nám neostáva nič iné ako si pripustiť, že Slovensko nám postupne do fašizmu skĺzava.
Kto je nositeľom fašizácie Slovenska?
Logicky to je ten, kto do slovenskej spoločnosti zavádza obmedzenie slobody po prejave.
Kto zavádza do spoločnosti to, že treba stíhať toho či tamtoho pretože napísal to či ono? Kto pripravoval a tlačil na presadenie trestných zákonov obmedzujúcich slobodu slova? Kto hlasoval za § obmedzujúce občianske slobody až do takej miery, že aj ten ústavný súd tie najtotalitnejšie z nich musel zrušiť?
Kto je za tým všetkým, koho je to dielo?
Kotlebovci to s istotou nie sú, veď aj ich protivníci im v tejto veci dávajú alibi tvrdením, že oni (Kotlebovci) za 4 roky nezmenili nič.
Ak sa nás niekto snaží presvedčiť, že demokraciu musíme v tejto chvíli utiahnuť, pretože inak nám ju zoberú fašisti tak ten by sa mal predsa len pozrieť do histórie 20 storočia.
Veľmi podobne totiž argumentoval v roku 1933 Adolf Hitler. Najväčší rozdiel je ten, že on ako nebezpečie pre spoločnosť spomínal komunistov a boľševikov.
Takže milí voliči, v sobotu pozor na voľbu fašistov !
Život v neslobodnom štáte nie je nič extra príbeh, nie je ani šťastný ani plný prosperity. Európu aj svet môžu postihnúť ťažšie časy.
Slovensko so slobodnými obyvateľmi, ktorí sa nebudú musieť báť povedať svoj názor či návrh na riešenie konkrétneho problému má oveľa väčšiu šancu to všetko ustáť na rozdiel od „tejto krajiny“, kde nebudú trestané len názory odobrené tými tzv. „elitami“.
(úvodné foto: Pixabay)