Podľa agentúrnych správ si Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) odhlasovala rozšírenie mandátu. Bude môcť priamo označiť pôvodcu chemického útoku.

To je novinka, doteraz organizácia určovala len to, či došlo k nejakému chemickému útoku.

V minulých dňoch sa konalo štvrté osobitné zasadnutie konferencie štátov, ktoré sú zmluvnými stranami Dohovoru o zákaze chemických zbraní (CWC), Veľká Británia však predložila návrh na rozšírenie kompetencií, ktorý bol podporený 30 krajinami (Albánsko, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Kanada, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Gruzínsko, Holandsko, Island, Írsko, Japonsko Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Moldavsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Turecko a Spojené štáty americké)

Na prijatie zmieneného mandátu boli potrebný súhlas dvoch tretín prítomných zástupcov. Za prijatie rozhodnutia sa postavilo 82 štátov z celkove 106 prítomných a 24 zmluvných štátov hlasovalo proti.

Rozhodnutie vyzýva tiež sekretariát, aby zaviedol opatrenia na „identifikáciu páchateľov použitia chemických zbraní v Sýrskej arabskej republike prostredníctvom identifikácie a podávania správ o všetkých informáciách potenciálne relevantných pre pôvod týchto chemických zbraní v prípadoch, v ktorých Vyšetrovacia misia OPCW určí alebo určila, že sa vyskytlo použitie alebo pravdepodobné použitie a prípady, v ktorých spoločný vyšetrovací mechanizmus OPCW-OS nevydal správu.

Rozhodnutie ďalej potvrdilo, že vždy, keď sa na území štátu, zmluvnej strany, použije chemická zbraň, mali by sa identifikovať „tí, ktorí boli páchateľmi, organizátormi, sponzormi alebo inak zúčastnenými stranami“ a zdôraznila „pridanú hodnotu sekretariátu vykonávajúceho nezávislé vyšetrovanie predpokladaného používania chemických zbraní s cieľom uľahčiť všeobecné priradenie všetkých útokov chemických zbraní.

Inými slovami, OPCW bude jednak určovať, kto, čo spravil, ale v prípade Sýrie to bude robiť spätne!

Pritom väčšinu podkladov má od „dobrovoľníkov„. Čiže od Bielych prilieb, ktorí pôsobia len na území teroristov. Zaujímavé, že vždy hlásia útok chemickými zbraňami (samozrejme zo strany sýrskej vlády), keď teroristom tečie do topánok.

Rusko proti rozhodnutiu intenzívne vystupovalo. Mechanizmy, ktoré by mali zabezpečovať nezávislé vyšetrovanie už dávno nie sú v prípade OPCW zabezpečné. Organizácia sa stala už v minulosti západným kyjakom proti Sýrii a Rusku na území Sýrie. Nové pravidlá absenciu objektivity posunú ešte ďalej.

Západ cynicky sponzoruje teroristické organizácie, rovnako ako Biele prilby. Útoky na Sýriu sú legitimizované práve hlásením použitia chemických zbraní. Lenže v minulosti boli pod dohľadom OPCW všetky chemické zbrane v Sýrii zničené. Rovnako ako v Rusku, mimochodom. Zaujímavé pritom je, že práve Spojené štáty, ktoré tak vehementne vystupujú proti chemickým zbraniach, ich majú plné sklady.

Treba si všimnúť postoj Slovenska. Napriek formálnemu volaniu po objektivite a po výzvach, aby Rusko nebolo zbytočne obviňované, Slovensko sa postavilo do poslušného zástupu. Aj naša krajina bude zodpovedná za to, ak sa niečo skutočne zomelie. Boli sme totiž súčasťou schvaľovacieho mechanizmu voči Rusku a Sýrii, ktorý umožňuje použiť OPCW ako nástroj na legitimizáciu vojny proti týmto dvom krajinám. Zo susedných krajín Maďarsko ani Česko nerobili pre USA a Veľkú Britániu poslušných sluhov (aj keď zrejme hlasovali za rozhodnutie).

Plánuje USA využiť zmeny OPCW na útok?

Spätné preverenie všetkých aktov použitia chemických zbraní v Sýrii a „objavenie vinníkov“ zdanlivo legitimizuje akcie Západu. To je niečo, čo za podmienok neexistencie spoľahlivej bázy dát príprava na rozprávky z Tisíc a jednej noci. Pri ktorých sa však budeme tváriť, že tomu do písmena veríme.

Sekretariát OPCW, ktorý je pod kontrolou Západu teda môže obviniť Rusov a Sýriu, že už 5 rokov v kuse sarinujú „nevinných“ Sýrčanov. Legitimita, ktorá pochádza z neutrality, však týmto vyhláseniam chýba.

Dnes je ťažké uveriť nielen to, že k nejakým útokom vôbec došlo, ale o ich pôvodcoch je dnes viac ako dosť indícií – a nie, Bashar al Assad to nie je…

Ak by nestačili „spätné dokazy,“ nič sa nedeje. Rusko včera hlásilo, že Biele prilby pripravujú ďalší teroristický útok.

Náčelník ruského centra pre zmierenie opozičných strán generálmajor Alexej Cigankov oznámil, že Biele prilby pripravujú provokáciu s použitím chemických látok v sýrskej provincii Idlib

Ruské centrum pre zmierenie opozičných strán v Sýrii dostalo telefonát od obyvateľov provincie Idlib, ktorí uviedli, že organizácia Biele prilby pripravuje provokáciu. Podľa telefonátu prišiel v nedeľu do mesta Idlib konvoj šiestich áut s logom Bielych prilieb. V konvoji bolo nákladné vozidlo s osobnými ochrannými pomôckami, kontajnermi s kvapalinou, videoprístrojmi a siedmymi raketami. Po príchode začali štyri osoby neznáme miestnym obyvateľom, oblečené v špeciálnych odevoch s ochrannými pomôckami vykonávať prípravy. V rámci nich začali plniť hlavy rakiet kvapalinou a práškom, ktorý si priviezli so sebou,“ povedal.

Evidentne už hrozí ďalší scenár „použitia“ chemických zbraní. Spojené štáty dlhodobo pripravujú riešenie ústupu z pozícií na Blízkom východe. Už v apríli, keď ruská protivzdušná obrana zachytila väčšinu striel vypálených na Sýriu, bolo zrejmé, že to Spojené štáty nebudú môcť nechať len tak. Avizovaná podpora Bielych prilieb sumou 6,6 milióna dolárov Trumpovou administratívou je možno záloha na práve chystanú akciu. Ktorá následne umožní americký masívny úder.

V tomto momente sa skutočne zdá, že Spojené štáty sa v tichosti pripravujú na odvetu obrovských rozmerov. Na východ Stredozemného mora sa presunul zväz lietadlovej lode USS Harry Truman, začalo veľké námorné cvičenie Dynamic Mongoose v Severnom Atlantiku za účasti krajín Kanady, Dánska, Francúzska, Nemecka, Holandska, Nórska, Španielska, Turecka, Veľkej Británie a Spojených štátov.

V Stredomorí sa objavil torpédoborec triedy Arleigh Burke USS Donald Cook, ktorý pár dní  kotvil v izraelskom prístave Haifa. V poľskom prístave Gdaňsk zakotvila výsadková loď USS Oak Hill, ktorá slúži 26. námornej expedičnej jednotke. Loď je vybavená dvoma vznášadlami, ktoré môžu rýchlosť 70km za hodinu dopraviť až 60t nákladu každé. Prístav Gdaňsk je od pobrežia ruského Kaliningradu vzdialený hodinu plavby.

Admirál Foggo navštívil práve včera základňu protiraketovej obrany v poľskom Redzikowo. Podľa vyhlásení americkej strany je to čisto obrana proti raketám z „Blízkeho východu„. Ruská strana namieta, že jednak je to protiraketová obrana proti ruským medzikontinentálnym raketám. Za druhé odpaľovacie silá umožňujú podľa ruskej strany umiestnenie rakiet s plochou dráhou letu. To minimalizuje reakčnú dobu ruskej obrany napr. v ruskom Kalinigrade doslova na pár sekúnd.

Dôsledky

Bez ohľadu na to, či americký úder príde, alebo nie, spätné obvinenie Ruska a Sýrie, či vykonanie teroristického aktu Bielymi prilbami a jeho zvalenie na sýrsku vládu doslova otrasie svetom. Zneužitie medzinárodnej inštitúcie na útok voči nevinnej krajine, ktorá sa len bráni pred teroristami, môže byť nesmierne destabilizujúcim prvkom dôvery v medzinárodné právo a inštitúcie. Čo bude motivovať jednotlivé krajiny, aby vstúpili do medzinárodných organizácií, ktoré sú zneužitým bičom mocných? A čo im zabráni vystúpiť z týchto organizácií a prestať uznávať ich pravidlá, ak platia len pre jednu stranu. A čo horšie, ešte sú aj vymyslené.

Celá kríza v Sýrii ukazuje stále viac morálnu nahotu západných krajín, ich zvrátenosť a amorálnosť. Podpora teroristov a teroristických organizácií, ktoré zabíjajú chemickými látkami nevinných, aby mal Západ dôvod bombardovať presahuje všetky predstaviteľné morálne normy. Ani to Západu nestačí, ešte si aj začína upravovať pravidlá podľa seba

V skutočnosti možno práve začal súmrak sveta, ktorý sme doteraz poznali. Spojené štáty ohlásili odchod z Rady OSN pre ľudské práva, dá sa očakávať, že v prípade zneužitia OPCW Rusko a Sýria vystúpia z tejto a ďalších organizácií. Rada bezpečnosti OSN sa stane úplne zbytočným mechanizmom a OSN debatným klubom pre pár krajín tretieho sveta,  ktorý nikoho nezaujíma.

Treba si potom spomenúť, čo bolo na začiatku. Fiktívny svet západnej propagandy a politiky, ktorá uverila vlastným výmyslom. A ktorej aj tak nik neverí.