Vyberte položku Stránka

KOMENTÁR: Šokujúci nárast preferencií AfD v Nemecku zvyšuje napätie pred hlasovaním SPD o GroKo

KOMENTÁR: Šokujúci nárast preferencií AfD v Nemecku zvyšuje napätie pred hlasovaním SPD o GroKo

Posledný prieskum Bildu, ukázal prekvapivé čísla. SPD sa dostala tesne na tretie mieste za AfD. V budúcich dňoch sa očakáva hlasovanie členskej základne o Veľkej koalícii (GroKo) s Úniou (CDU/CSU). Výsledok nie je istý.

Voliči SPD dávajú jasne najavo svoju nechuť nad chaosom vo vedení SPD a pokles, ktorý začal katastrofou v minuloročných voľbách pokračuje neustálym poklesom preferencií.

[sociallocker][/sociallocker]

Vo voľbách do Bundestagu v roku 2017  získali sociálni demokrati len 20,5%, čo bolo najmenej v celej povojnovej histórii. Lenže porušenie sľubu voličov, že nepôjdu do koalície s CDU/CSU je v podstate pokračovanie línie, ktorá stranu priviedla na okraj priepasti

Martina Schulza, ktorý bol dirigentom chaotického procesu, stáli tieto podivné rošády nielen miesto na čele SPD, ale možno aj koniec politickej kariéry.

Dokonca ani ohlásený odchod Schulza a jeho vystriedanie Andreou Nahles nepomohlo.

Ak by boli voľby tento týždeň strana SPD by dostala dôveru len 15,5% voličov. AfD by však volilo 16%! A čo je horšie,  spolu s 32,5% pre Úniu, by GroKo nemala väčšinu v parlamente. Na druhej strane koalícia Jamaica (CSDU/CSU + FPD + Zelení) mala 54%.

Inštitút pre výskum verejnej mienky Insa uskutočnil prieskum na vzorke 2040 voličov v čase od 16. do 19. februára. Štatistická tolerancia chýb je zvyčajne 2,5 percentuálneho bodu.

V prípade SPD čísla neustále klesajú. Od polovice decembra 2017 stratila strana 6,5 ​%. Vo voľbách v septembri 2017 dosiahla SPD najhorší výsledok histórie 20,5% , pričom AfD získala 12,6% hlasov.

SPD teda vytrvalo klesá a je možné, že vývoj k poklesu preferencií SPD bude viac-menej trvalý.

AfD naproti tomu rastie a vo východných krajinách SPD nielenže už dávno dosunula dozadu. Dokonca už atakuje aj pozíciu CDU/CSU! AfD je už len jedno percento za Úniou, ktorá vedie preferencie s 26% pred AfD s 25%. SPD na vedúcu dvojicu len závistlivo z diaľky pozerá so 14%.

Okrem toho, že 64% voličov odsudzuje bitku na čele SPD, 3/4 respondentov si myslí, že sociálni demokrati už nie sú stranou „pracujúcich.

Na jednej strane by sa zdalo, že zástancovia GroKo v SPD musia mať oslabené pozície z vývoja preferenciií. Viac-menej to dáva za pravdu „mladým puškám“ Jusos. Šéf mládežnikov SPD Kevin Kühnert obieha členskú základňu a agituje pre #NoGroKo.

 

Lenže otvára sa tu otázka presne toho, čo Kühnert kritizuje. Pri prípadných predčasných voľbách by stranícki funkcionári následkom poklesu preferencií prišli o lukratívne miesta. Dôležitou témou pre mnohých socialistov nie je ešte väčšie oslabenie SPD, ale naopak posilnenie AfD.

AfD je v očiach členov tak veľkým strašiakom, že radšej stranu nechajú zlikvidovať, ako keby mali čo len na okamih pripustiť, že budú svojou váhou v parlamente ovplyvňovať politiku.

Jusos sú vo vzťahu k AfD ešte viac radikálni, ale prioritou je pre nich hlavne budúcnosť strany podľa ich predstáv. V skutočnosti by podľa predstavy Jusos nemali existovať napríklad žiadne obmedzenia pre migrantov. Rovnako by sa strana mala prikloniť k tomu, čo považujú za socializmus – opäť podľa ich predstáv.

Záverom je teda možné predpokladať, že hlasovacie lístky, ktoré musí 463tisíc členov SPD zaslať najneskôr do 2.marca, odobria Veľkú koalíciu. Avšak ako sme už písali v minulom komentári, zrejme to povedie k predčasným voľbám. Predpoveď, že GroKo bude stáť hlavu Schulza sa už splnila

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This