Vyberte položku Stránka

KOMENTÁR: V Nemecku sa rozhodlo o pohrebe SPD. Chce do vlády s CDU/CSU

KOMENTÁR: V Nemecku sa rozhodlo o pohrebe SPD. Chce do vlády s CDU/CSU

Frankurte Algemeine Zeitung (FAZ) informoval o sneme SPD.

Okrem už avizovaného veľkého a aj keď treba povedať, že očakávaného výsledku, dôležité sú iné veci.

  1. Veľmi tesný výsledok hlasovania, kde sa proti „starej garde“ postavili mladí. A starí ich prehlasovali
  2. Socialisti už prakticky dopredu zabili buď koalíciu, alebo podpísali svoj rozsudok smrti. Vyjednávači si dajú podmienky, že žiadne horné limity pre migrantov nebudú. A že chcú prakticky neobmedzené zlučovanie rodín. Lenže to je v ostrom rozpore s tým, čo podmieňuje CSU ako súhlas s pokračovaním rokovaní. Pre nich je do rovnako zásadná otázka prežitia.
  3. Nástup mladých radikálov SPD bol ohromujúci. Už dnes sú víťazi. Baby-face Kevin Kuehnert, ktorý bol zvolený do čela JUSO, a viedol vzburu mladých socialistov, bol mimoriadne optimistický pred hlasovaním.  Ich prehra 362:279 bola na pomery SPD v podstate víťazstvom. Pred pár mesiacmi by za takýto výsledok proti matadorom nikto nedal ani deravý groš. A stalo sa. Keď si človek pomyslí, že stačilo 42 hlasov a dnes by Angela musela odísť s dlhým nosom.Kritici Veľkej koalície tvrdili, že fatálny výsledok SPD vo voľbách nebol výsledkom samotnej SPD. Bol to odkaz voličov, že si jednoducho neprajú spojenie s Úniou. Kuehnert tvrdí s podporou aktivistov, že  “SPD bude buď obnovená mimo koalície, alebo nebude obnovená vôbec”.

    Je to náš Corbyn,“ znie nadšené volanie jeho podporovateľov.

    Mladežníci sú si vedomí svojej sily a vnútornej podpory. Kuehnert na otázku čo bude robiť, ak prehrajú v hlasovaní, odpovedal: „Samozrejme, že budeme pokračovať, pretože sa nič v našich tvrdeniach nezmenilo.

Budúcnosť koalície Únia-SPD? Len malá šanca.

Mladíci v SPD, ale aj ľudia, ktorým ide o hodnoty a zásady sú absolútne proti. Tvrdia, že argument pre Veľkú koalíciu (GroKo) typu:  Chudinku Angelu nikto nechce, musíme sa obetovať, aj prezident na mňa tlačí, a vôbec, máme európsku zodpovednosť, nemajú nič spoločné s hodnotami a zásadami SPD. Kde je Corbynovská principiálnosť, kde je vízia autentickej socialistickej strany?

Na všetky tieto otázky technológovia moci z vedenia strany odpoveď nemajú a nikdy ani nedajú. Podľa mladých, jediné, čoho sa boja, sú nové voľby a strach, že prídu aj o tých pár stoličiek v parlamente, ktoré im ešte ostali.

Mladí sa výzvy neboja. Naopak, tvrdia, že práve toto stranu posunie dopredu. Zásadové rozhodnutie liberálov pod vedením charizmatického Christian Lindnera je pre búriacich sa socialistov príkladom. Namiesto vlády len pre vládu, Lindner zvolil odchod do opozície, aby sa nemusel spreneveriť hodnotám liberálov.

Už nechcú „obetovanie sa“. Chcú víziu, jasnú alternatívu voči zahnívajúcej stabilite, ktorú ponúka Schulzove vedenie

Je im jedno, že sa na nich valia obvinenia z vyvolávania chaosu a politickej nestability. V ich očiach je nestabilita vyplývajúca z naliehania na alternatívny politický projekt pre Nemecko lepšia ako stabilita bez alternatív. Podľa nich je Schulzova cesta zlá nielen pre SPD, ale aj pre Nemecko.

Schulz ide do rozhovorov o GroKo s mimoriadne slabým mandátom. A ten bude ešte zoslabovať s každým prieskumom verejnej mienky a naopak rastom podpory pre vzbúrencov okolo Kevina Kuehnerta.

Výsledky koaličných rozhovorov

Sú len dve možnosti

Buď sa Merkelová so Schulzom dohodnú. A z hľadiska voličov SPD amorálne kompromisy ešte viac stranu potopia. Bude nasledovať pokles preferencií, ktoré časom budú viesť k pochybnostiam o zmysle GroKo.

Odvážim sa predpovedať, že skôr. alebo neskôr, bude musieť Schulz hodiť uterák do ringu. Budú predčasné voľby, ktoré už Schulz bude sledovať len z diaľky. Nové skutočne charizmatické vedenie mladých dravých politikov stranu zmení.

Lenže rovnaký scenár, iba trocha rýchlejší bude, keď sa Merkelová so Schulzom nedohodnú.

Spolu so zákonitými zmenami SPD sa bude zrejme rovnako meniť aj CDU. Ak nedokáže utvoriť funkčnú a stabilnú vládu, aj v CDU sa zdvihnú protestné hlasy, ktoré sú doteraz utlmené straníckou disciplínou. A Angela Merkelová možno nerozchodí porážku, ktorú jej fakticky dnes pripravili mladí socialisti.

Tento rok bude zaujímavý.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This