KOMENTÁR: Eduard Chmelár sa mýli, Róbert Mistrík nie je prázdna nádoba

Eduard Chmelár na svoje stránke naznačil, že prezidentský kandidát Róbert Mistrík je len prázdna nádoba, ktorá čaká, kým ju niekto naplní, naprogramuje ako robota. Musím povedať, že s týmto vyjadrením nesúhlasím

[sociallocker][/sociallocker]

Čo presne Eduard Chmelár povedal?

Nepochybujte o tom, že ide o taktiku, ktorá nie je ničím nová. V predchádzajúcich prezidentských voľbách postupoval rovnako Andrej Kiska. Jeho tím skonštatoval, že ešte nie je „vyformovaný“, rozumej – ešte nestihol absolvovať patričný mediálny tréning, nie je pripravený na diskusie s ozajstnými súpermi alebo ak chcete – ešte mu spin doktori nestačili nainštalovať optimálny „softvér“ kandidáta. Marketingový kandidát sa totiž vyrába nasledujúcim spôsobom: ideálnym adeptom je neznámy človek. Taký, ktorého verejnosť nepozná a nemá žiadnu diskutabilnú minulosť. Takémuto človeku je najlacnejšie „vyrobiť príbeh“ – prikrášliť jeho život, zvýrazniť v ňom cnosti, ktoré podľa prieskumov ľudia najviac oceňujú a zamerať ho na oblasti, ktoré ľudí najviac zaujímajú. Inými slovami, naprogramujete ho ako robota. Bude hovoriť, čítať a vystupovať presne tak ako ste ho to naučili. Čo do neho nevložíte, to v ňom nie je. Potom stačí už len oblepiť Slovensko stovkami až tisíckami bilbordov, na ktorých nesmie byť nič kontroverzné, iba ľúbivé všeobecné heslá ako napríklad srdce, rozum, slušnosť, charakter. Namiesto autentických diskusií mu zaplatíte PR rozhovory so zdvorilými a príjemnými otázkami. Navlečiete ho do značkového obleku ušitého na mieru. No a môžete predávať…

V skutočnosti nie je Robert Mistrík nepopísaným listom. Zakladateľa politickej strany SaS nemožno predsa označiť za úplného politického amatéra. Vo vznikajúcej strane mal na starosti koordináciu tímov v spoločenských oblastiach a ako vedúci tímu mal na starosti Vedu a výskum. Tak ako sorry, pán Chmelár…

Na internete možno nájsť v roku 2005 jeho rozhovory o evolúcii, kde sa prejavuje ako erudovaný a premýšľavý človek, ktorý sa nebojí pochybovať o stvorení života.

V roku 2009 zas komentuje udelenie ceny Hlava 2008, ktorú dostal za prevratný vedecký objav. Pri tom sa vyjadruje jednak o možnosti spojenia vedy a biznisu, rovnako ako k stavu slovenskej vedy.

Pri téme inovácií ostal aj v roku 2015, keď prezrádzal ako sa z vedca rodí podnikateľ

Skúste si pozrieť jeho video, ktoré povedal pre projekt 100 názorov na tému Boh, cirkev a smrť (Je nutné mať zapnutý a povolený Flash Player)

Alebo, jeho názory na tému volieb cez Internet z roku 2011

To všetko sú stopy mimoriadne inteligentného, sčítaného a talentovaného vedca, politika a čiastočne možno aj filozofa

Najdôležitejšie video som si nechal na záver. Išlo o Projekt 100 názorov na tému Moc, pravda, politika. predpokladám že z roku 2012.

Toto nie je prejav človeka amatéra, ktorý nevie o svete nič. Naopak,

  • chce meniť veci k lepšiemu
  • zlepšovať systém
  • obrodiť systém

O systéme hovorí, že je sofistikovane ohavný. Na zmenu systému je treba ho pochopiť. Po pochopení treba získať moc. To vedie k tomu, že presne podľa Bacona „Poznanie je moc„, resp. „Moc je poznanie“ ako to otáčajú iní filozofi

Systém je podľa neha tak zhnitý, že nemá vo svete obdobu a že dokonca možno hovoriť o unikátnom jave, akejsi „slovenskej škole“ korupcie

Spomína históriu – filozofov, Homéra, obdobie biedermeieru. Je vidno, že veľa číta, veľa rozmýšľa, veľa pozná. Ukazuje sa ako človek, ktorého trápia otázky morálky a etiky

Video končí verejným vyhlásením

Ak má človek nejaké morálne kritéria, tak jedným z týchto morálnych kritérií určite je to, že by človek nemal robiť také veci, ktoré by nechcel aby robili jeho deti. A Mistrík tvrdí „Ja nechcem aby moje deti niekedy vstupovali do politiky.“ Inými slovami tvrdí, že politika pre neho nie je, že je to amorálna činnosť

Na úplnom závere videa, vtedy ešte člen republikovej rady SaS hovorí, že týmto je ten príbeh nedokončený. Čiže aby naplnil svoje morálne kritérium, prednaznačil, že z politiky odíde. A týmto sa jeho príbeh zdanlivo ukončil.

Prečo Mistrík vstupuje do politiky?

Systém je naďalej nielen sofistikovane ohavný, ale ešte vylepšený o skúsenosti vládnutia Smeru a ďalších strán.

Mistrík už poznal, čo je obsahom systému. Zistil, že to pre neho skrátka nie je

Tvrdil, že by trpela práca, ktorej sa za žiadnu cenu nechcel vzdať, aj rodina. Tvrdil, že sa chce venovať svojim synom a splniť si vedecké sny.

Od roku 2012 do roku 2016 neustále a vytrvalo hovorí, že politika je neuveriteľné svinstvo. Pozná systém zvnútra, ako člen vedenia politickej strany bol tri roky prítomný pri všetkých dôležitých rozhodnutiach, hádkach a rozporoch. Dozvedel sa, ako sa robí politika, že verejné prejavy sú častokrát v ostrom rozpore so zákulisnými konaniami

Jeho morálne nastavenie zabraňovalo, aby do tejto špiny akokoľvek opäť vstúpil.

Jeho osobný aj pracovný život bol bez obláčka. Nebol miliardárom, ale zarobil si dosť na veľmi slušný životný štandard. Zo všetkých strán na neho pršalo uznanie

Mistríkov opätovný vstup do politiky skrátka odporuje logike a dokonca aj jeho vlastnému morálnemu nastaveniu

O finančných nezrovnalostiach, keď mu „niekto“ platí miliónovú kampaň som už písal

Čo je horšie, heslá jeho kampane „Slušne, poctivo“ sú v ostrom rozpore s konaním agentúry (ak je to teda Komplot Advertising), ktorá vedie jeho kampaň.

Ak niekto v minulosti zakladal stranu slobody a dnes jeho ľudia naopak obmedzujú slobodu iných, čo si človek môže o Mistríkovi myslieť?

Kedy Róbert Mistrík klamal – v minulosti keď hovoril o morálke, alebo dnes, keď súčasťou jeho kampane je nemilosrdná likvidácia každej prekážky. So slobodou to nemá nič spoločné.

Viete kedy uverím Róbertovi Mistríkovi? Keď sa vzdá podpory Eset, Denníka N, Progresívneho Slovenska, keď vykopne agentúru Komplot Advertising, ktorá vraj pre neho robí kampaň, keď sa postaví rázne na obranu slobôd hovoriť a publikovať, čo nie je zakázané. Pretože to by spravil morálny občiansky kandidát.

Ale to chcem asi moc.

Komplot Advertising sa podieľala na daňovom podvode Andreja Kisku, keď si cez firmu KTAG nechávala preplácať zjavne protizákonným spôsobom faktúru za kreatívne a konzultačné služby. Tak ak niekto tvrdí, že morálka je nadovšetko a potom využíva služby spolupáchateľov dańového podvodu, čo je pravda?

Neverím mu.

Demokrat by nikdy nemohol povedať, že strana, ktorá neporušuje zákon nemá čo robiť v „demokratickej slušnej spoločnosti,“ pretože „hlásajú tézy, ktoré hlásajú“. Strávil roky v Amerike a napriek obdivu k tamojšej spoločnosti si zrejme nenašiel čas aby si otvoril bibliu americkej ústavnosti a neprečítal si prvý dodatok Ústavy

Kongres neschváli žiadny zákon ohľadom zavádzania náboženstva alebo zakazujúci jeho slobodný výkon; taktiež neschváli žiadny zákon obmedzujúci slobodu slova alebo tlače; neschváli ani žiadny zákon obmedzujúci právo ľudí pokojne sa zhromažďovať a právo odovzdávať štátnym orgánom žiadosti o nápravu krívd.

To čo bude charakterizovať jeho kroky v nasledujúcich mesiacoch bude presný opak – vojna proti každému s iným názorom. Samozrejme, to nebude organizovať on. To len aktivisti organizovaní jeho agentúrou budú robiť pre neho špinavú prácu, najatí brigádnici a trollovia, ktorí budú nahlasovať a blokovať na sociálnych sieťach každú kritiku. budú nahlasovať periodiká predajcom, nahlasovať polícii extrémistické názory len preto, lebo majú iný názor na prúd demagógie prichádzajúcej spoza hraníc

Na popredí plameňov likvidujúcich slobodu a ústavné práva sa medzitým Róbert Mistrík bude milo usmievať a tvrdiť, že jediné, o čo mu ide, je slušnosť, poctivosť a rozumný prístup.

Ak to bude všetko pokračovať ako sa dnes zdá, Róbert Mistrík vyhrať môže. Na troskách toho, čo bolo kedysi demokratickým systémom. Ale ako sám povedal, je to tak skorumpovaný systém, že ho škoda nebude.

Možno už zistil, že keď sa rúbe les, ohnúť a zlomiť pár demokratických a  morálnych zásad nemusí až tak vadiť. Nakoniec, dnes sa necení morálka, ale flexibilita.

Eduard Chmelár sa zjavne mýli. Ak by si pozrel históriu okolo Róberta Mistríka, nikdy by ho nemohol vyhlásiť za človeka, ktorý sa spolieha na spindoktorov a propagandistov. Naopak, obával by sa, čo na neho chystá.

Pretože jeho stopa na Slovensku je už dnes hlboká, ale zároveň v ostrom rozpore s tým, ako sa pri organizácii kampane správa dnes.

Žijeme v zaujímavých časoch, ešte budeme mať príležitosť sa sledovať neočakávané udalosti. Prezidentská kampaň pár mesiacov potrvá a leto bude zjavne poriadne horúce.


Publikovaný

v

od