KOMENTÁR: Irán a Irak presúvajú do Sýrie obrovské vojsko

Portál Al-Masdar News tvrdí, že novootvorený pozemný most z Teheránu do Damašku je v plnom prúde.

Podľa opozičných zdrojov, iránske a iracké sily prepravili do Sýrie obrovské množstvo vojsk a ťažkých zbraní prostredníctvom kľúčovej diaľnice, ktorá spája Bagdad so sýrským mestom Deir ezZor.

Pred niekoľkými dňami opozičné zdroje oznámili, že sily iránskych Revolučných gardových síl a irackých Ľudových mobilizačných jednotiek presunuli do Sýrie veľký konvoj vojakov a vojenského príslušenstva cez priechod Al-Qaim pri sýrskom meste Abu Kamal. O tomto presune sme vás informovali, rovnako ako aj o obavách Izraela nad prudkým zvýšením mobility hlavne iránskych ozbrojených síl v Sýrii

Na verejnosť sa nedostalo žiadne vysvetlenie ani dôvod, prečo Irán a Irak posielajú do Sýrie posily.

Pred niekoľkými týždňami sýrske pro-vládne sily zabezpečili kľúčový úsek diaľnice pozdĺž západného brehu Eufratu, ktorá spája mesto Deir ezZor (a ktorá ďalej pokračuje do Damašku) s irackým hlavným mestom Bagdad po sérii veľkých bojov proti teroristickým skupinám Daeš (Islamský štát).

V dôsledku prevzatia kontroly nad strategickou cestou si sýrske a iracké sily (Pre oboch je Irán hlavným spojencom) otvorili potrebný pozemkový koridor medzi svojimi dvoma krajinami – niečo, čo bolo po vzniku a získaní moci Daeš nemožné po dlhé roky  .

Novovytvorená pozemná cesta slúži na výrazné zvýšenie nadnárodnej mobility sýrskych a irackých vládnych jednotiek proti ISIS, ak by takéto opatrenia boli potrebné.

Ako si vysvetliť vojsko prúdiace cez hranice?

Na stole je niekoľko možností a vysvetlení

  1. Začiatok ofenzívy proti teroristov v provincii Idlib. Rok 2016 bol v znamení útoku na Aleppo, rok 2017 bol zameraný na oslobodenie Deir ezZor a vyčistenie východu Sýrie od teroristov. Logicky je na rade Idlib ako odkladisko teroristov počas dlhých mesiacov. Pri úspechu vyjednávania medzi rôznymi skupinami ozbrojencov v Sýrii vždy viedli k presunu týchto skupín do Idlib. Teroristi tým získali len časový odklad – nie imunitu.
  2. Druhou možnosťou je kolíkovanie si územia Iránom. Šiitská veľmoc krvácala celé roky tak v prenesenom zmysle ako aj reálne. Jej jednotky boli v prvých radách ofenzív a špeciálnych operácií. Je prirodzené, že si chce udržať svoj vplyv pod zámienkou pomoci Sýrie
  3. Nakoniec je tu príprava „kyjaku,“ ktorý by sa vznášal ako hrozba nad hlavou Izraela. Môže to byť náhoda, že cesta sa otvorila po americkom uznaní Jeruzalema za halvné mesto Izraela. Alebo chce Irán využiť islamskú búrku hnevu, ktorá sa dvíha proti Izraelu a v Sýrii sa opevní. Izrael sa vyhráža, že nedopustí stálu prítomnosť Iránu v Sýrii. V týchto podmienkach by to však znamenalo vojnu nielen proti Sýrii a Iránu. Proti Izraelu dnes stojí prakticky jednotný moslimský svet bez rozdielu smerov náboženstva

Samozrejme motivácia môže byť aj čiastočná, t.j. z každého dôvodu niečo. Rozhodne je vojsko sýrskej armády dostatočné po likvidácii Daeš a na operácie v Idlib by stačila aj sama. Izrael by sa mal mať na pozore. Irán nie je Libanon.

Najpravdepodobnejšie však predsa len vyzerá možnosť prvá. Portál The National vlastnia Spojené arabské emiráty, ktoré podporujú Saudskú Arábiu pri jej sponzoringu „našich“ teroristov. Vo včerajšom článku zatrúbili do ofenzívy na záchranu a očistenie „dobrého mena“ tzv. Bielych prilieb. Pripojili sa k fabulácii a rozprávke o humanitárnej organizácii, ktorá zachraňuje nevinných. A dnes kričí, že ruské letectvo prenasleduje týchto „humanitárnych pracovníkov“ a zabíja ich. Je zrejme len čírou náhodou, že Biele prilby pôsobia vždy len na územiach rezačov hláv – dnes práve na území provincie Idlib.

Pri ofenzíve a zabíjaní teroristov sa samozrejme vždy vyskytne príležitosť aranžovať ďalšiu tisícprvú zničenú poslednú nemocnicu, ako sme si na to zvykli z iných oblastí, ktoré promptne monitoruje západná propaganda. Vyzeralo by to nevieryhodne, keby hlásili, že skupiny Al-Kajdy ohlásila nálet na „civilný objekt“. Preto je propagandistická úloha fiktívnej „nezávislej humanitárnej organizácie“ doslova nezastupiteľná.

Ale ak je pravda, že objem iránskej pomoci dosiahol vo vojenskej oblasti taká kvantitu, ako hlásia svedkovia, potom môže byť útok na Idlib len začiatkom. Niet divu, že voľný priechod do Sýrie pre púta takú pozornosť. Zvlášť keď je to príznak zrútenia dlhodobých strategických plánov USA a Izraela. Rast moci Daeš nebol náhodný. Pokiaľ plnili základné úlohy – t.j. predierali sa k Damašku s cieľom zlikvidovať režim Bashar al-Assada a tvorili hrádzu medzi Irakom a Sýriou, mali tichú podporu USA. Ani jeden cieľ nesplnili. Assadova vláda je najpevnejšia za posledných 5 rokov, ľudia ju podporujú  buď s nadšením ,alebo s vedomím, že je to najmenej zlé riešenie. Teraz sa zrútil aj zásadný strategický plán blokády šiitských území.

Plány USA na revitalizáciu oddielov ISIS však pri tejto konštelácii síl nemajú šancu. Podľa tureckého denníka Yeni Safak, dokonca Američania zajali v Iraku vodcu Daeš, al-Baghdádiho. On sám je dnes zrejme zárukou toho, že výcvik 750 príslušníkov „Novej sýrskej armády“ bude poslúchať „správne“ príkazy. Oddiely, ktoré Američania podľa tureckého zdroja cvičia, sú zmesou rôznych teroristov z celej Sýrie a Iraku. Možno aj to vysvetľuje, odkiaľ mala CIA informácie o príprave teroristického útoku na Petrohrad.


Publikovaný

v

,

od

Značky: