Stanica Al-Araby informuje, že Irán oficiálne spustil pozemný most do Sýrie. Izrael a ostatní západní spojenci sú znepokojení.

Vojenský konvoj z Iránu prešiel do Sýrie cez Irak, čo možno znamenalo spustenie dlhodobo plánovaného cestného spojenia medzi Teheránom a Damaskom, uviedli predstavitelia Iraku a zástupcovia armády pre New Arab .

Vojenské zdroje nachádzajúce sa v pohraničnom meste al-Baaj uviedli, že tento konvoj prekročil tento týždeň hranice so Sýriou. Konvoj prepravil do Sýrie vojakov z elitnej revolučnej gardy Iránu a polovojenských milícií Hashd al-Shaabi, ktoré sú podporované Iránom.

Uvedený zdroj vyhlásil, že vozidlá s pohonom všetkých kolies a civilné nákladné vozidlá prešli cez hraničný priechod Tell al-Badi smerom k sýrskej provincii Deir ez-Zor, kde skupiny Daeš (Islamský štát) bránia posledné kúsky pôdy, ktoré boli súčasťou nimi vyhláseného „kalifátu„.

Konvoj 20 bahnom pokrytých a neoznačených vozidiel prešiel do Sýrie cez kontrolné stanovištia v rukách Hashd al-Shaabi,“ povedal vysoký iracký predstaviteľ.

Autá prepravovali iránske a iracké sily, aby bojovali spolu s režimom Bashar al-Assada. Myslím si, že by to mohlo znamenať aktiváciu dlho plánovanej cesty Teherán-Damašk,“ povedal úradník, ktorý sa k situácii vyjadril pod podmienkou anonymity.

iránsky konvoj

Legendárny veliteľ jednotiek Quds iránskych Revolučných gárd, generálmajor Qasem Soleimani, v Abu Kamal, Syria / 20.11.2017, Middle East Monitor

Dodal, že súčasťou ozbrojených síl boli iránski vojenskí poradcovia a velitelia irackých brigád Hizballáhu a síl Hizballáh al-Nujaba.

Nie je jasné, či presun síl bol prvým prípadom, keď Irán využil koridor od svojej hranice, cez Irak a celú cestu do Stredomoria, aby podporil režim sýrskeho prezidenta Bashar al-Assada.

Iránsky konvoj označkoval strategickú výhru Iránu

Trasa, ktorá poskytuje Teheránu neobmedzený prístup k územiu svojich spojencov v Sýrii a Libanone, bola zabezpečená v lete.

Pozemná cesta je najväčším víťazstvom pre Irán pri jeho zapojení do šesť rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii.

Umožňuje pohyb Iránom podporovaných bojovníkov medzi Iránom, Irakom, Sýriou a Libanonom, ako aj tok zbraní do Damašku a libanonského Hizballáhu, hlavnej proxy skupiny Iránu.

 

Takisto umožňuje Iránu hrať prvoradú a lukratívnu úlohu v očakávanom obrovskom úsilí obnovy v Iraku i Sýrii. Obe krajiny boli zdevastované vo vojnách prebiehajúcich na ich územiach.

V priebehu sýrskej občianskej vojny boli v Sýrii nasadené tisíce iránskych vojakov a milícií podporovaných Iránom, ako napríklad polovojenská libanonská šiitská skupina Hizballáh. Všetci pomáhali podporiť a odvrátiť príliv konfliktu v prospech Damašku,

Izrael je v šoku, jeho stávka na destabilizáciu Sýrie, zlyhala

Situácia vyvolala obavy v Izraeli. To viedlo k leteckým útokom na dodávky zbraní pre Hizballáh, na vojenské základne a na veliteľov hnutia Hizballáh hlboko na území Sýrie.

Izrael povedal, že nedovolí Iránu vybudovať trvalú vojenskú prítomnosť v Sýrii