AfD

Alice Weidel z nemeckej AfD vysvetlí, čo nám naše médiá zatajili

Prejav poslankyne Alice Weidel (AFD) 22.2.2018 v Bundestagu k vládnemu vyhlásenie Angely Merkelovej pred rokovaním v Bruseli.

Alice Weidel sa stala výrazným lídrom AfD po stiahnutí sa Frauke Petry. Pre mnohých je šokom, že otvorená lesbička vedie stranu, opisovanú ako homofóbnu. Je to však žena, ktorá si je vedomá dôležitosti sociálnych konštruktov, ktoré s jej sexuálnou orientáciou nemajú nič spoločné.

[sociallocker][/sociallocker]

Prejav Alice Weidel

Vo svojom vládnom vyhlásení ste, pani spolková kancelárka, hovorila o zodpovednosti Spolkovej republiky za Európu.

Ale čo tým myslíte? Čo to pre občanov znamená?

Viac zodpovednosti za Európu pre vás znamená, a tým ste sa vo svojom prejave zaoberala nanešťastie málo, viac peňazí, výrazne viac peňazí a tiež väčšie odovzdávanie vlastnej suverenity na EÚ. A to znamená viac peňazí nemeckého daňovníka na projekt, ktorý už dávno nezodpovedá jeho záujmom, ba je to už naopak.

Ako málo tá, ktorá už pripravuje tretie vydanie veľkej koalície, zastupuje záujmy nemeckého daňovníka, sa jasne ukázalo už v podkladoch ku koaličnej zmluve. Citujem: „Nemecko je pripravené odvádzať do rozpočtu EÚ vyššie príspevky“ – takto doslova to tam je, to súhlasí, počujem od poslancov SPD (obracia sa k sociálnym demokratom) veď vy viete rozdávať len cudzie peniaze, nič iné neviete. Čistý socializmus, stále len prerozdeľovať peniaze, ktoré vám nepatria. A to je vyhlásenie bankrotu.

Vy, vážené dámy a páni z SPD a CDU/CSU sa dobrovoľne vzdávate výsadného práva každého parlamentu a to je právo zostavovať vlastný rozpočet. A čo je vlastne tým aktuálnym podnetom pre ľahkú ruku koaličných strán pri zaobchádzaní s peniazmi nemeckých daňových poplatníkov? EÚ totiž stojí pred problémom. V dôsledku blížiaceho sa brexitu – tu sme si len krátko povedali, čo to znamená a prečo sa Briti rozhodli z EÚ vystúpiť – vznikla totiž veľká diera v rozpočte EÚ.

Normálne by teda človek predpokladal, že EÚ, ktorá sa v dôsledku odchodu Veľkej Británie zmenší, bude mať o to menší rozpočet, inými slovami, že ho bude redukovať. Pretože menšie EÚ tiež znamená menší rozpočet. Najmä keď odpadne významný člen, veľký čistý platiteľ.

To nie je len názor AFD, vlády iných európskych štátov to vidia rovnako. Tak to vidia v Haagu, tak to vidia vo Viedni, len tu v Berlíne sa to zrejme nevidí.

A toto ekonomicky logické opatrenie, teda zmenšenie rozpočtu EÚ, je pre nás pani kancelárka zrejme hororový scenár. Inak sa to povedať nedá. Prečo? Pretože menší rozpočet v Bruseli by mohol znamenať obmedzenie postavenia už aj tak prefinancovanej skupiny bruselských byrokratov, ktorých je už takto príliš veľa

A to je ten dôvod, vy sa v tom určite dobre vyznáte, pán Schulz, aby EÚ z vystúpenia Veľkej Británie urobila odstrašujúci príklad, potrestania. Mimochodom proti akémukoľvek politickému a ekonomickému zdravému rozumu.

Takto sa voči európskemu partnerovi správať nemožno. A len tak mimochodom, kríza, o ktorej sa pred referendom o vstúpenie Veľkej Británie toľko hovorilo, sa nedostavila, ba naopak, britská ekonomika výrazne vzrástla.

Teraz panuje v Bruseli, Paríži a Berlíne strach z toho, že by si z toho mohli vziať príklad aj iné štáty, že by si mohli vziať späť svoju suverenitu. A to je ten dôvod, prečo EK plánuje odoprieť Veľkej Británii ešte pred jej odchodom z EÚ – to znamená už v prechodnej fáze – prístup na trh Európskej únie.

A tým, že vy tieto plány na vytlačenie najväčšieho obchodného partnera Nemecka v EÚ podporujete, vy všetci s týmto vytláčaním Veľkej Británie z európskeho trhu súhlasíte, robíte zo slobodného obchodu a konkurencie v Európe rukojemníkov stroskotanej ideológie Európskej únie. Je to ľahkomyseľná a neuvážená chyba.

Je to vo svojich dôsledkoch veľká chyba pre európsku súdržnosť. Lebo historicky vzniknuté dobré ekonomické vzťahy medzi Veľkou Britániou a európskym kontinentom musia byť zachované. Inak bude Európa ekonomicky zaostávať.

A preto je načase postaviť novú výmenu tovaru na nové základy, aby táto neistota zmizla. A vhodný zmluvné formát pre toto riešenie už existuje. Je to Dohoda o spoločnom európskom hospodárskom priestore – EHS z roku 1992. Mnohí z vás ju poznajú, niektorí však zrejme nie. Táto zmluva garantuje neodňateľné zásady vnútorného trhu – voľný pohyb osôb, tovaru, peňazí a služieb.

Zároveň je potrebné povedať, že tieto zásady – okrem iného voľný pohyb osôb – nemôžu byť uplatňované pre európskych a mimoeurópskych migrantov, aby sa dostali do našich sociálnych systémov. V záujme Európy musí byť táto zmluva uplatnená v prípade Veľkej Británie.

A prestaňte už Veľkej Británii vyhrážať. Európa sa jednoducho musí vrátiť k svojim tradičným hodnotám, k základným slobodám demokratického kontinentu, k subsidiarite a demokratickým právam suverénnych štátov.

My, poslanci Spolkového snemu to máme vo svojich rukách. Buď budeme v súlade s naším poslaním zastupovať demokratický štát s demokraticky zvoleným parlamentom, alebo sa rozhodneme odovzdať zodpovednosť európskej centrálnej vláde. Teda subjektu, ktorý nedisponuje žiadnou demokratickou legitimitou a ktorý sa to ani nesnaží.

Pre poslanecký klub AFD je rozhodnutie úplne jasné. Rokujeme v mene suveréna, v mene nemeckých voličov. Sme pre Európu vlastí, ktorá smerom dovnútra uplatňuje zásady slobody, sebaurčenia, konkurencie, demokracie a smerom navonok sa na svetovej scéne prejavuje jednotne a zodpovedne.

(Preložené z videa, bez písomného záznamu).

Zdroj: Facebook Heleny Mallotovej, česká ODS

https://www.youtube.com/watch?v=oeHA7MtlPL0


Publikovaný

v

od

Značky: