Vyberte položku Stránka

ZTIS: Libanon zakázal film Wonder Woman. Hlavnú postavu totiž hrá Izraelčanka

ZTIS: Libanon zakázal film Wonder Woman. Hlavnú postavu totiž hrá Izraelčanka

Libanonské ministerstvo financií chcelo zakázať film Wonder Woman, pretože titulnú rolu stvárnila Gal Gadotová, ktorá je Izraelčanka, informuje ZTIS.

Podľa libanonských anglofónnych novín The Daily Star ministerstvo „využije všetky dostupné prostriedky“, aby uvedeniu filmu z americkej produkcie v Libanone zabránilo. Neskôr tento libanonský web oznámil, že stredou 31. mája počnúc bol tento film v Libanone jeho vládou oficiálne zakázaný. Krajina, ktorá je stále s Izraelom oficiálne vo vojnovom stave, má zákony, podľa ktorých bojkotuje všetok izraelský tovar a libanonskí občania majú zákaz cestovať do susedného Izraela alebo len byť v kontakte s Izraelčanmi.

Premiéra filmu bola zatiaľ naplánovaná na stredu 31. mája a v Bejrúte bolo podľa agentúry AP dokonca možné uvidieť k filmu plagáty. Ide tak o prvý film s Gal Gadotovou, ktorý Libanon zakázal. Jej ďalšie filmy ako Batman vs Superman: Úsvit spravodlivosti (2016) alebo Rýchlo a zbesilo (2009) v krajine uvedené boli a to aj napriek protestom aktivistov podporujúcich bojkot.

Skupina podporujúca bojkot Izraela libanonské ministerstvo za jeho návrh film zakázať pochválila. Jej členovia sa pritom oháňajú faktom, že Gadotová (rovnako ako drvivá väčšina Izraelčanov) slúžila v izraelských obranných silách (IDF) a počas vojenskej ofenzíve v Gaze im vyjadrila podporu. „Posielam lásku a modlitby všetkým chalanom a dievčatám, ktorí riskujú svoje životy proti otrasným činom Hamasu, ktorého členovia sa ako zbabelci schovávajú za ženy a deti. My vytrváme, šabat šalom, “ –napísala vtedy v roku 2014 Gadotová.

Proti normalizácii

„Izraelský vojak v Libanone nemá miesto, „vyšlo v stredu 31. mája na titulke hlavných novín al-Akhbar. Podľa aktivistov, ktorí sa spolupodieľali na kampani za zákaz filmu, je bojkot predovšetkým o „sebaúcte a antinormalizácii“ vzťahov s krajinou, s ktorou je Libanon dlhodobo vo vojne.

„V prvom rade je to Izraelčanka, a my nerozlišujeme medzi dobrým a zlým Izraelčanom,“ povedala Masriová pre AP za aktivistov bojkotujúcích Izreal.

Predané lístky

Niektorí ale v Libanone zákaz filmu kritizovali. „Predali sme veľa lístkov a teraz to musíme zrušiť,“ povedal Isaac Fahed, manažér predaja a distribúcie spoločnosti Grand Cinemas, kde sa mal film premietať v 16 až 18 kinách.

„Budem zákaz rešpektovať, ale máme pár otázok,“ dodal Fahed s tým, že predošlé filmy s Gadotovou v Libanone zakázané neboli a sú k dostaniu online alebo na DVD a ďalších nosičoch. „Nakoniec bude jediným výsledkom… že budú poškodené kina,“ uzavrel Fahed.

O autorovi

2 komentáre

  1. pan topanka

    dobre urobili.
    stop okupantom.

  2. pan topanka

    dobre urobili.
    stop okupantom.

Pin It on Pinterest

Share This