Vyberte položku Stránka

ZM: Cholera v Jemene má 500 obetí, nakazených je za mesiac dvojnásobok

ZM: Cholera v Jemene má 500 obetí, nakazených je za mesiac dvojnásobok

Epidémia cholery v Jemene si od vlaňajšieho októbra vyžiadala už na 478 obetí, nakazených je touto infekčnou chorobou v krajine vyše 53.000 ľudí. Informoval o tom v pondelok na sociálnych sieťach Detský fond OSN (UNICEF). Za posledný mesiac sa podľa jeho údajov počet registrovaných prípadov zdvojnásobil, píše český portál Zdravotníctvi/Medicína.

Cholera je v Jemene postihli už 18 z 21 provincií tejto krajiny, ktorá sú takmer tri roky sužovaná občianskou vojnou. Vypuknutie cholery ohlásilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva vlani v októbri.

K šíreniu tejto infekčnej choroby, ktorá je liečiteľná v prípade včasného poskytnutia zdravotnej starostlivosti, prispieva najmä nedostatok čistej pitnej vody.

Smrteľná je pre Jemenca aj preto, že dve tretiny tamojších obyvateľov trpí nedostatkom jedla.

Jemen má asi 26 miliónov obyvateľov, z toho takmer 15 miliónov je podľa UNICEF odrezaných od zdravotnej starostlivosti. V krajine zničenej vojnou je teraz funkčných len asi 45 percent zdravotníckych zariadení.

Štrnásť miliónov ľudí trpí v Jemene nedostatkom jedla a  3,3 milióna detí je podvyživených. Riziko úmrtia na choleru je pritom u podvyživených detí mnohonásobne vyššia.

Cholera je vysoko infekčná choroba, ktorú vyvolávajú baktérie prenášané znečistenou vodou či potravou. Vonkajšími príznakmi sú silné hnačky a často osudná dehydratácia organizmu.

Väčšina infraštruktúry, vrátane škôl a nemocníc, bola zničená vojnovým konfliktom medzi vládou, ktorú podporuje arabská koalícia na čele so Saudskou Arábiou, a šiitskymi povstalcmi.

Vládne jednotky majú teraz pod kontrolou zhruba 70 percent územia na juhu a východe krajiny, povstalci ovládajú severozápad vrátane metropoly Saná. Konflikt si vyžiadal už 10.000 obetí.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This