Vyberte položku Stránka

ZIK: Ľvov – (ne)bezpečný región? Pri nepokojoch boli zranení demonštranti aj policajti

ZIK: Ľvov – (ne)bezpečný región? Pri nepokojoch boli zranení demonštranti aj policajti

Pôvodne pokojná akcia mladých ľudí pred sídlom Regionálnej rady sa zmenila v násilnú demonštráciu. Je ťažko uveriteľné, že spúšťačom sú chyby štátu v sociálnej a politickej situácii, zavedenie trhu s pozemkami. Takéto sťažnosti a návrhy na odvolanie Rady sú na každom zasadnutí, ale sú to vždy problémy deklaratívne, píše sa v článku na ukrajinskom portáli zik.ua.

Všetko nasvedčuje tomu, že do mesta boli privezení mladí ľudia z rôznych oblastí Ukrajiny.

V rámci trestného konania podľa časti 4 článku 296 (výtržníctvo) a časť 2 st.345 (alebo hrozby násilia voči policajtovi) trestného zákonníka Ukrajiny, polícia vykonala okamžité vyšetrovanie.

„Máme zaistených jednotlivých účastníkov udalosti v Regionálnej rade vo Ľvove. Už môžem povedať, že medzi nimi boli obyvatelia Ľvova, ako aj z ďalších oblastí na Ukrajine. Vykonávame výsluchy tých, ktorí boli v tom čase vo vnútri budovy Rady, zhromažďujeme dôkazy, lekári diagnostikujú postihnutých a tak ďalej. Tento proces si vyžaduje určitý čas. Na základe výsledkov predbežného vyšetrovania budeme informovať verejnosť, „uviedol šéf štátnej polície vo ľvovskom regióne generál Valery.

To čo sa stalo nie je civilizované. Regionálna rada je najvyšší zákonodarný zbor kraja, ale je aspoň vidieť čo sa deje a policajti pracovali tak, ako pracovali,„uviedol k incidentu Vasyl Shake, prorektor Ľvovskej univerzity.

Myslím, že v prípade, že ak by polícia zasiahla radikálne, tak by to mohlo vyvolať prudšiu reakciu. Všetci policajti musia analyzovať celú situáciu, prešetriť ľudí, ktorí destabilizujú situáciu. Je pravda, že nie všetci muži sú agresívni. Bolo tam ale niekoľko ľudí, ktorí vystupovali agresívne. A zvyšok sú vlastenci, ktorí boli zranení v ATO na Ukrajine. Možno, že niektorí skutočne prišli vyjadriť svoj občiansky postoj,„uviedol Mykhailo Zadorozhnyi, námestník ľvovskej Regionálnej rady.

Účastník ATO Mikola Malanič, ktorý bol svedkom udalostí, však tvrdí: „Reakcia polície mala byť tvrdšia

Ďalší účastník ATO, Volodimir Šamraj, vyvracia komentáre o účasti ľudí, ktorí bojovali na východe Ukrajiny: „Naši ATO-vci tam neboli,“ tvrdí.

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

Pin It on Pinterest

Share This