Na pozadí posilnenia „nacionalizmu, separatizmu a populizmu“ v EÚ, vyzval francúzsky prezident Emmanuel Macrona k „znovuvytvoreniu myšlienky zjednotenej Európy“ a posilneniu spolupráce medzi európskymi krajinami, uviedol Die Zeit.
Avšak Berlin reagoval na túto výzvu „bez nadšenia“ , pričom sa nemecká kancelárka Angela Merkelová po ťažkých voľbách zdá „unavená a sklamaná“ , dodal dennik.
V súčasnej dobe „európski nacionalisti, regionalisti, separatisti, populisti a protekcionisti“ majú tendenciu rozdeliť zjednotený kontinent na malé kúsky – a to „je desivé“ , napísal v Die Zeit novinár Matthias Nass. Zástupcovia strany „Alternatíva pre Nemecko“ získali 94 kresiel v Bundestagu. Voliči AFD, rakúskej Strany slobody, francúzskeho Národného frontu a talianskej „Ligy Severu“ chcú, aby sa ochránili pred pocitom „straty bezpečnosti“ a vrátili sa ku konceptu národného štátu či rodného regiónu.
Briti sa nechcú podriaďovať Bruselu, Katalánci zase Madridu, Lombarďania a Benátčania Rímu. Maďarský premiér Viktor Orbán prehlasuje strednú Európu za „zónu bez prisťahovalcov“ a v Českej republike vo voľbách vyhral miliardár Andrej Babiš, ktorý sa vo voľbách presadil „útokmi proti Európskej únii,“ tvrdí denník. Už sa hovorí o „novom východnom bloku v rámci Európskej únie.“ Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko a možno Rakúsko odmietajú prijať utečencov.
Tomuto „populizmu“ vzdoruje francúzsky prezident Emmanuel Macrona a snaží sa presvedčiť Európanov, že suverenita národných štátov alebo oblastí je v kontexte globalizácie „chiméra“ a že iba zjednotená Európa môže chrániť záujmy svojich občanov v konkurenciv USA, Číny a Ruska. Vo svojom prejave na Sorbonne francúzsky prezident znovu stanovil cieľ „obnovenie zvrchovanej, zjednotenej a demokratickej Európy,“ pretože súčasná Európa je „príliš slabá, pomalá a neefektívna„. Macron vyzval na užšiu spoluprácu v oblasti obrany, boja proti terorizmu, alebo v otázkach migrantov a utečencov a hospodárskej politike, vrátane zriadenia postu ministra financií eurozóny.
Unavená Merkelová
Avšak Berlín reagoval na Macrona len „zdvorilým potleskom„.
„V Berlíne necítia nadšenie, s ktorým chce Macron oživiť európsku myšlienku,“ tvrdí Nass. O Merkelovej autor článku tvrdí, že „po tom, čo vyhrala voľby, ktoré boli podľa mnohých straníckych priaznivcov Merkelovej skôr ťažkou prehrou, je kancelárka v defenzíve. Vo tvári má viditeľnú únavu a frustráciu„.
Pred rokom, po víťazstve Donalda Trumpa a odchode Baracka Obamu bola Merkelová oslavovaná ako „nový vodca slobodného sveta„. Dnes sa zdá, že stratila akýkoľvek elán. Na európskej scéne Macron prekvapuje. The Economist ich ukázal na svojej obálke: Macron v centre pozornosti, unavená Merkelová v tieni za ním. Ako keby bol čas odstúpiť.
Ale Angela Merkelová a jej autorita sú stále potrebné. Bez Nemecka nemožno v Európe dosiahnuť žiadny pokrok. Macron by zostal sám, ak by nemecká vláda neprijala jeho návrhy. Bola by to neodpustiteľná chyba.
Len si predstavte, že voľby v Nemecku by vyhrala Marine Le Pen. Milosrdný osud a obdivuhodná proeurópska kampaň Macron nás zachránili. V novom prezidentovi má Nemecko partnera, s ktorým môže spoločne iniciovať reformy.
Prostredníctvom spoločných reforiem možno dosiahnuť stabilný hospodársky rast a riešiť sociálne nerovnosti, ako je vysoká nezamestnanosť mladých ľudí na juhu. Iba týmto spôsobom môže byť opätovne prebudený optimizmus a potom dúfať, že sa viera v Európu vráti. Ak všetko ostatné zlyhá, vzniknú rovnaké populistické podmienky ako v Spojených štátoch. Teraz je na ťahu Nemecko!