Ako informujú tlačové agentúry, elektrina od budúceho roka zdražie a zdraženie postihne aj teplo a plyn.
Dôvodom je podľa vedúceho Úradu pre reguláciu sieťových odvetní (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka snaha znížiť historický dlh, ktorý pre podporu zelenej energie evidujú distribučné spoločnosti.
Cena energie sa skladá jednak z ceny za samotnú silovú energiu a zo zložky tarify za prevádzkovanie systému (TPS). Cena silovej energie išla hore a podľa ÚRSO by sa mala cena energie pre spotrebiteľa fakticky znížiť. TPS totiž klesá, keď ide cena silovej energie na burze hore. V tomto momente totiž skoro o pätinu stúpla burzová cena silovej energie. Zároveň tiež klesla spotreba.
Inými slovami. Ako drobní spotrebitelia platíme za cenu z obnoviteľných zdrojov, ktoré by bez dotácie neboli rentabilné a práve TPS slúži na čerpanie tejto dotácie.
„Tým, že sme zachovali TPS, prispeli sme k zníženiu historického dlhu pre distribučné spoločnosti o 117 miliónov eur,“ povedal Jahnátek.
Pokiaľ si naviac prirátame pokles spotreby energie a tým pádom aj menej zdrojov v systéme, z ktorého sa platia „efektívne“ slnečné a veterné elektrárne, dostávame sa k paradoxu. Čím viac budeme šetriť, tým drahšiu energiu budeme mať. Elektrárne z obnoviteľných zdrojov totiž nemajú regulovaný odber. Nie je možné odstaviť kolektory, alebo zastaviť vrtule. To čo vyrobia, musí distribútor odkúpiť za dotovanú cenu. Ak bude prudko rásť podiel tejto energie na výrobe, cena bude rovnako rásť bez ohľadu na možný pokles cien energie z klasických zdrojov. Zároveň je možné, že sa bude stávať menej rentabilnou prevádzka iných zdrojov, ktoré sú však nutné na pokrytie výpadkov zelenej energie. Čiže môže dôjsť aj k zdraženiu týchto výrobcov a celé spektrum energie bude drahšie
To už ale obhajcovia zelenej energie neradi prezentujú.
Zdraženie postihne aj teplo a plyn
S miernym zvyšovaním koncových cien musia počítať niektoré domácnosti aj za dodávku plynu.
Podľa šéfa regulačného úradu nové cenové návrhy podali len štyria dodávatelia z 25 aktívnych. Majoritný dodávateľ plynu domácnostiam, štátny Slovenský plynárenský priemysel, nové cenové návrhy nepodal. Pre celé Slovensko tak vzrastie priemerná cena plynu o 0,38 %.
Ako ďalej uviedol predseda regulačného úradu, domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia aj za teplo.
„Pre nárast ceny uhlia, plynu a elektriny a pre plánovaný pokles spotreby tepla o zhruba sedem percent, zvyšujú sa ceny tepla v priemere o jedno percento,“ dodal Jahnátek.
Opäť je tu efekt šetrenia – fixné náklady výrobcov ostávajú rovnaké a čím menej tepla a plynu sa minie, tým viac sa po prerátaní na odberateľa musí vybrať od každého.