Zdá sa mi to alebo už Turecko nie je členom NATO?

Turecko podpísalo kontrakt na nákup ruských protiraketových systémov S-400. Podľa tureckého úradníka sa v budúcom roku očakáva dodávka prvých dvoch raketových batérií S-400 z Ruska.

Je všeobecne známe, že Turecko je členom NATO už šesťdesiat rokov. Napriek tomu sa mnoho analytikov globálnych záležitostí pýta: Kupuje Turecko ruské systémy S-400 na obranu proti politickému tlaku NATO?

Pred niekoľkými rokmi sa Turecko snažilo kúpiť podobný systém no ustúpilo od nákupu pod nátlakom USA a členov NATO. Rokovania Turecka s USA sa nikam neposúvali, pretože tento systém mal byť predaný prostredníctvom štátnej čínskej spoločnosti. USA sankcionovali práve túto spoločnosť za údajný predaj rakiet do Iránu.

Turecku sa však podarilo pokročiť v nákupe protiraketových systémov prostredníctvom ruskej zbrojárskej spoločnosti Rosoboronexport.

Čo stojí za rozhodnutím Turecka kúpiť protiraketové systémy? Čiastočná odpoveď je v tom, že Ankara si uvedomuje, že svojim nákupom nielen napadne USA a NATO, ale tiež vyšle správu, že Ankara chce hrať kľúčovú úlohu v regionálnych záležitostiach. A z ďalšej častí odpovede vyplýva, že Turecku vadí podpora USA kurdským milíciám v Sýrii, ktorú Ankara vníma ako bezpečnostnú hrozbu vzhľadom k jej dlhé histórii konfliktu s PKK, ktorú Turecko považuje za teroristickú skupinu.

Mnoho bezpečnostných analytikov tiež uvádza, že sa Turecko cíti ponižované Európskou úniou za to, že odmieta udeliť členstvo Ankare. EÚ však zakladá svoje rozhodnutie zablokovať členstvo Turecku na porušovanie ľudských práv Turecka: väznenia novinárov, obmedzenie členstva v politických stranách a potláčanie slobody prejavu. Najhoršie však je, že, Turecko presadzuje asertívnu zahraničnú politiku, ktorá je charakterizovaná stále viac autokratickým štýlom riadenia. Irónia? Pred niekoľkými rokmi bolo Turecko vnímané ako skutočný svetský model: moslimská krajina s demokratickým prístupom k správe.

Minulý mesiac boli diplomatické vzťahy medzi Nemeckom a Tureckom napäté potom, čo Nemecko odmietlo vydať tureckých žiadateľov o azyl, o ktorých Ankara tvrdí, že sa v minulom roku zúčastnili pokusu o prevrat. V reakcii na to Turecko odmietlo umožniť nemeckým zákonodarcom, aby navštívili nemecké jednotky na vojenskej základni Incirlik v Turecku. Ako odplatu odvolalo Nemecko svoje jednotky z hlavnej základne NATO v Turecku.

Systém S-400 nie je vybudovaný ako obranný systém NATO a hlavne nie je kompatibilný s ostatnými systémami NATO. Turecko bude musieť získať „know-how“, aby dokázalo okopírovať a vyrábať vlastný pokročilý systém, ktorý Rusko nechce zdieľať s ohľadom na citlivosť tejto technológie. Aby Turecko dokázalo okopírovať systém S-400, muselo by investovať miliardy, aby vytvorilo úplne nový priemysel.

Turecku už je niekoľko rokov zrejmé, že ani USA, ani vplyvní členovia NATO (Nemecko, Francúzsko a Británia) sa vážne neznepokojujú bezpečnostnými a hospodárskymi záujmami Ankary, preto sa teraz Turecko rozhodlo nakúpiť protiraketové systémy S-400.

 

https://www.youtube.com/watch?v=t-GS9idC3Lg


Publikovaný

v

,

od

Značky: