Eurozóna sa v súčasnosti nachádza v „zlej situácii“ a aktuálne ekonomické oživenie stojí na hlinených nohách. V prestížnom denníku Financial Times to oznámil popredný nemecký ekonóm.
Riaditeľ spoločnosti Eurointelligence.com Wolfgang Munchau zverejnil svoj pesimistický pohľad na stav eurozóny a oznámil, že „reči o návrate k ekonomickému uzdraveniu sú značne prehnané.“
Wolfgang Munchau síce pripustil, že situácia v oblasti financií sa zlepšuje, ale k oživeniu bude treba minimálne 10 rokov a že sa k tomu musí prijať „extrémne politické opatrenia“, pretože európske financie sú vo „veľmi zlom stave“.
Nemecký ekonóm upozornil na závery Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá vidí problém v takzvanej miere širšie nezamestnanosti, do ktorej sa zahŕňajú nielen registrovaní nezamestnaní, ale aj širšie kategórie skrytej nezamestnanosti. V eurozóne podľa ECB táto širšia nezamestnanosť dosahuje 18 percent, čo je dvojnásobok oproti 9 percentám v Spojených štátoch.
Znepokojujúca je aj nízka základná miera inflácie, ktorá nezahŕňa ceny energií a potravín. Tá od roku 2008 neprekročila hranicu dvoch percent.
Tieto čísla naznačujú, že v najbližšej dobe zrejme nebudú príliš rásť úrokové sadzby a tým by sa mohol zastaviť rast celej ekonomiky.
Nemožno tiež zabúdať vplyv vonkajších faktorov, ako napríklad zmätkov v Katalánsku a vplyvu britského odchodu z Európskej únie. Trhy totiž majú rady istotu a predvídateľnosť a bankári sa snažia vyhýbať neistote.
Za kľúčový faktor trvalejšieho oživenia Munchau považuje pokračovanie nákupu aktív, predovšetkým štátnych dlhopisov, zo strany ECB. „Keby to skončilo, hrozil by návrat krízy eurozóny,“ napísal Wolfgang Munchau.
Pripomenul tiež problém Talianska, ktorá sa potýka s veľkým štátnym dlhom, ktorý v súčasnej dobe dosahuje závratných 130 percent. Znepokojujúce je, že napriek blížiacim sa talianskym voľbám nevidí Munchau nádej, že by sa nejaká prípadná vláda v Taliansku snažila s týmto problémom vysporiadať a začať štrukturálne reformy vedúce k dlhodobejšiemu rastu produktivity.
„Tieto extrémne politické opatrenia sú však potrebné, pretože eurozóna je v zlej ekonomickej situácii,“ dodal Munchau. „Situácia sa zlepšuje, ale oživenie môže trvať desať rokov.“
Poľský minister financií Mateusz Morawiecki oznámil, že kým eurozóna neposilní, tak sa jeho krajina k nej nepripojí.
„Prajeme si silnú eurozónu. Uvidíme za pár rokov, ako sa so všetkým vyrovná, „povedal Morawiecki.