Záhadné tvrdenie talianskeho denníka o Ficovi

Denník La Republica zverejnil, že Fico telefonoval s mafiánom Vadalom. Ministerstvo zahraničných vecí si vyžiadalo stanovisko Talianska. Nikto o ničom nevie

[sociallocker][/sociallocker]

V denníku, kde sa opisuje vražda Jána Kuciaka bola pasáž

Come viene del resto documentato da un’intercettazione captata nel 2012 da una Procura della Repubblica italiana nell’ambito di un’indagine sul narcotraffico, allora ritenuta non di interesse e riemersa solo dopo la morte di Kuciak. Vadalà, in quella telefonata, parla con l’allora premier Robert Fico. Quello che l’omicidio di Jan costringerà in poche settimane alle dimissioni.

V preklade teda prokuratúra Talianska vyšetrovala v roku 2012 obchodovanie s drogami. V rámci tohto vyšetrovania bola odpočutý telefonát, ktorý v tom čase nebol považovaný za zaujímavý a znova sa objavil až po smrti Kuciaka. V ňom komunikuje Vadalà s vtedajším predsedom vlády Robertom Ficom. Toho, ktorého Kuciakova vražda prinútila za niekoľko týždňov odstúpiť.

Pre toto vyšetrovanie redakcia nedala žiadny odkaz, ani dôkaz. Nevie sa, odkiaľ túto informáciu má.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí sa v tejto záležitosti obrátilo na taliansku prokuratúru. Tak národný prokurátor, ako aj prokurátor z Kalábrie túto informáciu popreli. Podľa talianskej strany by podobnú informáciu nikdy do médií nevypustili. Naviac ešte zdôraznili kategorické odmietnutie, čo sa týka existencie spomínanej informácie.

Sú len dve možnosti. Buď klame jedna strana, alebo druhá. Podľa všetkého bol článok pripravený za spolupráce so slovenskými záujmovými osobami v prípade Kuciak a „antifico“

Je tu ešte jedna podivná vec. Vadala bol síce taliansky občan, ale dlhodobo žil na Slovensku. Zdá sa byť logické, že ak niekto žije trvale v nejakej krajine, bude používať miestne telefóny, resp. bude mať číslo od národného operátora. V takom prípade by odpočúvanie mohlo byť realizované len so súhlasom slovenského súdu prostriedkami slovenskej polície.

Vadala pritom tvrdil v rozhovore pre Trend, že na Slovensku žije dvadsať rokov. Ak má teda Vadala pravdepodobne slovenské číslo, odkiaľ má teda taliansky denník informáciu, že odpočúvanie telefonátu Fica a Vadalu realizovala talianska prokuratúra? Bolo by to možné jedine za predpokladu, ak by to bolo nelegálne odpočúvanie – napríklad v spolupráci s americkou NSA, ktorá odpočúvala aj Angelu Merkelovú. Druhou možnosťou je, že túto informáciu do článku vložili slovenské zdroje – a opäť je tu otázka legitimity a naviac lož, že ide o taliansky materiál.

Aby bolo jasné, nieto pochybností, že strana Smer a jej predseda mali od svojich začiatkov veľmi blízko k pokútnemu financovaniu. Moralizovanie zo strany Fica na adresu prezidenta Kisku znie skutočne dosť nemiestne.

To však nezbavuje Fica práva na prezumpciu neviny. Pokiaľ neexistuje nespochybniteľný zdroj, potom je obviňovanie Fica neprípustné a z hľadiska udržania právneho štátu dokonca nemysliteľné.

Kategoricky poprená správa o neexistencii odpočutého telefonátu Fica a Vadalu od talianskej prokuratúry je dnes jedinou overenou informáciou. A takto sa k tomu treba správať. Kým sa neobjaví skutočný dôkaz.


Publikovaný

v

,

od