Vyberte položku Stránka

Xenia Sobčaková: Krym je ukrajinský!

Xenia Sobčaková: Krym je ukrajinský!

Ak chcela kandidátka do volieb na ruského prezidenta naozaj zaujať, tak sa jej to vskutku podarilo. V každom prípade ruská „barbie“ ako ju nazvala tlač, voľby určite spestrí, aj keď sa jej moc veľké šance voči Putinovi nedávajú.

Televízna moderátorka Xenia Sobčaková totiž uviedla, že z hľadiska medzinárodného práva je Krym ukrajinským územím. Informuje RIA NOVOSTI.

„Porušili sme svoje slovo. Porušili sme Budapeštianske memorandum z roku 1994. Sľubovali sme a tieto sľuby sme nedodržali. Potom máme diskutovať, je to veľký problém, „povedala televízna moderátorka počas prvej tlačovej konferencii po oznámení svojho zámeru zúčastniť sa prezidentských volieb.

Zdôraznila, že vzťahy s Ukrajinou sú pre Rusko veľmi dôležité a je potrebné ich normalizovať.

„Ukrajina je bezpochyby najdôležitejším partnerom Ruska. A podľa môjho názoru vrátiť ich do normálu, do najlepších vzťahov, je pravdepodobne najdôležitejšou úlohou, pred ktorou stojí Rusko. Je to veľmi dôležité, „uviedla.

Moskva trvá na tom, že Budapeštianske memorandum sa nenarušilo, a Krym bol podľa jej názoru pripojený na základe referenda a v súlade s medzinárodným právom.

O nemožnosti navrátenia Krymu do zostavy Ukrajiny sa vyjadrili aj kritik Putina Navaľnyj, nebohý líder liberálov Nemcov, ako aj posledný sovietsky prezident Gorbačov.

Prezidentské voľby v Rusku sa uskutočnia v marci 2018, volebná kampaň začne v decembri. Sobčaková sa predstavila ako kandidátka „proti všetkým“. Doterajší prezident Vladimír Putin ešte svoju kandidatúru neoznámil. Avšak očividne je v pokoji, pretože podľa prieskumov by mu dali hlas dve tretiny voličov.

Na Sobčakovú už reagovali ruskí politici. Podpredseda vlády Dmitrij Polonsky vyzval televíznu hostesku, aby sa nevenovala „lacnému populizmu„. Poslanci v ruskej Dume označili jej slová za „mimo realitu“, varovali Sobčakovú, že sa hrá s ruskou „národnou bezpečnosťou“. Z Krymu sa ozvali, že kandidátka neberie do úvahy vôľu miliónov obyvateľov polostrova.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This