Pri vyšetrovaní „ruského zásahu“ v prezidentských voľbách v roku 2016 v Spojených štátoch došlo k „ostrému obratu“, napísal The Wall Street Journal.
Ukázalo sa, že vytvorenie „dokumentácie“ na Trumpa bolo zaplatené ústredím kampane Hillary Clintonovej a Národným výborom Demokratickej strany. Okrem toho môže byť do tohto prípadu zatiahnutá aj FBI.
Fascinujúce na článku WSJ je skutočnosť, že sa jedno z hlavných amerických médií stále nevzdáva tézy, že Rusko zasiahlo do amerických volieb. Naznačuje šialenú a fantastickú predstavu, že to vlastne boli Rusi, ktorí nejako vyprovokovali demokratov, aby si zaplatili firmu a britského agenta, aby im mohli tí Rusi odovzdať akési vyfabrikované kompromitujúce materiály na Trumpa.
Ako sa ukázalo, Rusko zasialo nedôveru voči americkému politickému systému „pomocou a za pomoci demokratickej strany a možno aj FBI“, tvrdí The Wall Street Journal s tým, že takýto ostrý odklon od verzie, ktorá ovládala médiá od minulého roka, vyžaduje úplné vyšetrovanie .
V utorok denník The Washington Post oznámil, že notoricky známy „súbor“, „plný ruskej dezinformácie o Donaldovi Trumpovi“ zaplatila volebná centrála Hillary Clintonovej a Národný výbor americkej Demokratickej strany (DNC), uviedol článok. Vykonali platby prostredníctvom americkej advokátskej kancelárie Perkins Coie, ktorá najímala Fusion GPS, aby vytvorila tento materiál. Firma sa zase spojila s bývalým britským špiónom Christopherom Steelom na zbierke obvinení, ktoré sú založené predovšetkým na „anonymných zdrojoch spojených s Kremľom“.
Ak odstránime prostredníkov, vzniká dojem, že demokrati zaplatili Rusom za zber „divokých obvinení“ proti vtedy ešte kandidátovi na amerického prezidenta, špekuluje článok WSJ.
Správa je ešte výbušnejšia, pretože ústredie kampane DNC a štáb Clintonovej tajili svoju rolu aj potom, čo v januári tohto roka bola dokumentácia zverejnené na Buzzfeed a vyvolala rozruch v médiách. Teraz novinári hovoria, že im činitelia volebného ústredie Clintonovej klamali, tvrdiac, že sa nepodieľali na zverejnení dokumentu. Súčasní a bývalí predsedovia DNC, Tom Perez a Debbie Wasserman-Schultzová uviedli, že nevedia o dohodách na jeho vytvorení.
„Ale niekto to musel vedieť,“ poznamenáva The Wall Street Journal.
Ako noviny napísali, to všetko môže vysvetliť, prečo sa demokrati v Kongrese snažili chrániť Fusion GPS pred odpoveďami na otázky týkajúce sa aktu: prerušovali vypočutie, napadli súdne žiadostí o podklady alebo svedectvo, zosmiešňovali republikánov, ktorí riadili vyšetrovanie. Minulý týždeň sa dvaja spoluzakladatelia Fusion GPS rozhodli neodpovedať na otázky výboru pre spravodajské služby využitím piateho dodatku ústavného zákona USA, ktorý umožňuje osobe právo odoprieť výpoveď. Okrem toho v piatok začala spoločnosť federálny občiansky proces, ktorý zablokoval žiadosť výboru predloženie bankových dokumentov Fusion GPS.
Ešte znepokojujúcejšia je otázka, či hrala FBI – hoci treba neúmyselne – nejakú úlohu pri pomoci ruskej dezinformačnej kampani, medituje WSJ.
„Vieme, že úrad dostal dokumentáciu v roku 2016 a podľa správ v médiách, a v FBI prebehla debata, či zaplatiť pána Steela, aby pokračoval vo svojej práci v predvečer volieb,“ poukázal The Wall Street Journal.
Stalo sa to súčasne s tým, že bývalý riaditeľ FBI James Come vyšetroval údajné väzby medzi volebným centrom Trumpa a Rusmi.
Ako denník uvádza, v tejto situácii existujú dve otázky. Bol tento súbor dôvodom vyšetrovania FBI v sídle Trumpovho volebného štábu? Využil James Comey alebo jeho zamestnanci dokumentáciu ako dôkaz, keď úrad dostal povolenie od súdu pre dohľad nad zahraničnými spravodajskými službami, aby mohli odpočúvať pomocníkov Trumpa?
Podľa novín členovia Kongresu USA, ktorí vyšetrujú, sa musia zamerať na úlohu FBI. Navyše, to všetko vyvoláva otázky nad vyšetrovaním zvláštneho prokurátora Roberta Muellera, pretože ten bol v tom čase riaditeľom úradu a po mnoho rokov úzko spolupracoval s Jamesom Comeyem. Preto, aby sa vykonalo spoľahlivé vyšetrovania nemá Mueller dostatočne „kritickú vzdialenosť“ od FBI, ktorej šéfoval viac ako desať rokov, uviedol článok.
„Najlepšie by poslúžil svojej krajine, keby odstúpil, aby zabránil ďalším politickým nepokojom kvôli tomuto konfliktu záujmov. Americká verejnosť si zaslúži plnú predstavu o rozsahu a povahe ruského zásahu do americkej demokracie, čo znamená, že je potrebné sledovať Steeleho správu tak vytrvalo, ako to bolo pri stretnutí úradníkov z vedenia Trumpovej kampane, „dodáva The Wall Street Journal.