Washnigton Post: Nová dohoda s Ruskom o Sýrii je príliš dobrá na to, aby vôbec fungovala

„Mať dobré vzťahy s Ruskom je dobrá vec, nie zlá vec,” cituje Washington Post Trumpov odkaz na Twitteri, podľa ktorého by Moskva mohla výrazne pomôcť s problémami, akými sú Severná Kórea, Sýria, Ukrajina či terorizmus. To je pravda, ale len v teoretickej rovine, varuje washingtonský denník. Za problém označuje Putinovo systematické porušovanie dohôd, ktoré so Spojenými štátmi a ich spojencami uzavrel.

Ruský prezident síce sľubuje spoluprácu, v praxi sa však snaží blokovať americké ciele a demoralizovať a rozdeľovať západné demokracie, uvádza prestížny server. Dopĺňa, že americký minister zahraničia Rex Tillerson, ktorý Putina dobre pozná, by si mal túto podvojnosť uvedomovať, ale ten namiesto toho zapálene usiluje o dohodu s Kremľom.

V sobotu tak americké ministerstvo zahraničia oznámilo novú dohodu s Moskvou o Sýrii, ktorá zaväzuje Rusko spolupracovať na stiahnutí iránskych vojakov z krajiny a mierovom procese pod patronátom OSN, ktorého cieľom sú voľby novej vlády, na ktoré by dohliadalo medzinárodné spoločenstvo, poukazuje Washington Post. Pripúšťa, že podobne ako v prípade mnohých dohôd, ktoré s Ruskom ohľadom Sýrie uzavrel Tillersonov predchodca John Kerry, znie tá súčasná až podozrivo dobre a pravdepodobne nebude nenaplnená, obdobne ako predchádzajúce dohody.

Zmluva vychádza z dohody o deeskalačných zónach na juhozápade Sýrie, ktorú v júli uzavreli USA, Jordánsko a Rusko, vysvetľuje vplyvný denník. Priznáva, že opatrenia umožnili obmedziť krviprelievanie medzi jednotkami lojálnymi voči sýrskemu prezidentovi Asadovi a povstalcami kontrolujúcimi rozsiahle územia na sýrskych hraniciach s Jordánskom a Izraelom.

Aktuálna dohoda potom volá po redukcii a definitívnom odchode zahraničných síl a zahraničných bojovníkov z oblasti”, konštatuje Washington Post (WP). Dodáva, že toto sa týka libanonských bojovníkov Hizballáhu, iránskych jednotiek a šíitskych milícií, ktoré tam Teherán dopravil z Iraku a Afganistanu.

Izraelský faktor

S novou dohodou nie je spokojný Izrael, ktorý protestoval aj proti pôvodnému prímeriu, poukazuje Washington Post. Odkazuje na vyjadrenia predstaviteľov židovského štátu, podľa ktorých sa síce Hizballáh a ďalšie iránske sily majú stiahnuť od citlivej hranice na Golanských výšinách, ale v niektorých oblastiach na iba tri míle od izraelských pozícií, navyše, pre ich definitívny odchod zo Sýrie nie je v dohode načrtnutý časový rozpis.

V pondelok tak izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal najavo, že jeho krajina sa dohodou nemieni viazať a bude pokračovať vo vlastných operáciách, ktoré doteraz tvorila viac ako stovka útokov na ciele spojené s Hizballáhom a Iránom, pripomína server.

Dodáva, že keď sa amerických predstaviteľov na tlačovej konferencii opýtali na spôsob, akým má Rusko prinútiť Irán k stiahnutiu vojsk zo Sýrie a presvedčiť Asada, aby usporiadal spravodlivé voľby, dokázali iba dookola odkazovať na text dohody.

„Išlo o nechcenú ozvenu Kerryho, ktorý neúnavne argumentoval, že ruské záväzky ohľadom Sýrie je potrebné otestovať,” píše washingtonský denník. Pripomína, že hoci Rusko tieto záväzky porušilo, Kerry trval na tom, aby Moskva dostala ďalšiu šancu. Tillerson a celá Trumpova administratíva stojí podľa WP na prahu rovnakého kruhu.

Americkí predstavitelia tvrdia, že majú isté páky v podobe podmieňovania začiatku pomoci s rekonštrukciou Sýrie zo strany Západu a spojeneckých arabských krajín tým, že sa musí pohnúť vpred mierový proces pod dohľadom OSN, uvádza Washington Post.

Konštatuje, že Putin si tiež musí uvedomovať riziko, že ak sa mu nepodarí zamedziť posilneniu iránskych pozícií v Sýrii, môže potenciálne vypuknúť ničivá vojna medzi Izraelom a iránskymi spojencami.

Minister Tillerson by sa tak podľa serveru mal vyhnúť hlúpej chybe, ktorú robí prezident Trump. Ten predpokladá, že ak Putin ponúka nepravdepodobné záruky, myslí ich aj skutočne vážne, uzatvára Washington Post.


Publikovaný

v

od

Značky: