Wall Street Journal: Útoky dronov na ruské základne v Sýrii odhalili bezpečnostné diery

Denník Wall Street Journal tvrdí, že vlna útokov na ruské základne v Sýrii, vrátane použitia dronov, odhalila nové nedostatky v snahách prezidenta Vladimíra Putina upevniť stálu vojenskú prítomnosť Moskvy. Útok sa udial len niekoľko týždňov potom, čo ruský prezident vyhlásil víťazstvo vo vojne s teroristami.

Podľa ruských vojenských odborníkov, počas Silvestra nestrieľal mínomet, ale rovnako boli použité drony

Vidno tu nedostatok pripravenosti ruskej armády,“ povedal podľa WSJ Ruslan Puchov, riaditeľ moskevského obranného think-tanku CAST. „Ruské zbrane sú dizajnované na veľké pozemné vojny, tieto drony sa nedajú vidieť na radare a infračervená stopa je takmer nulová.

Rusí predstavitelia tvrdia, že drony obsahujú pokročilé prvky, čo nasvedčuje účasti USA alebo amerických spojencov. Na základe analýzy dronov, Putin tvrdí, že technologické know-how bolo odovzdané rebelom zo zahraničia.

Pentagon uviedol, že s útokmi dronov nemá nič spoločné.

Wall Street Journal (WSJ) tvrdí, že sa redakcii podarilo získať informáciu od osoby blízkej ruskému ministerstvu obrany. Podľa nej obvinenia z veľkej časti slúžili na odvrátenie pozornosti od vlastného ruského neúspechu pri ochrane hlavnej sýrskej základni Hmeimim.

Základňu zasiahlo na Silvestra niekoľko dronov, ktoré zabili dvoch vojakov, ranili 10 a poškodili minimálne šesť lietadiel. Útok bol údajne prvý, ktorý prenikol cez mohutnú obranu základne, vrátane rakiet typu zem-vzduch Pantsir-S1 a S-400.

Ministerstvo obrany spochybnilo informáciu o útoku. Tvrdilo, že na lietadlách nedošlo k žiadnym škodám a útok na Silvestra bol spôsobený mínometným prepadom.

Drony opäť napadli základňu Hmeimim, ako aj námornú základňu na pobreží Stredozemného mora v Tartuse, v noci v dňoch od 5. do 6. januára.

Teroristi budú v takýchto útokoch pokračovať. Viditeľne sa snažia nájsť rôzne spôsoby, ako nájsť čo najefektívnejšie prekonanie našich obranných prostriedkov,“ povedal Denis Fedutinov, redaktor prominentnej ruskej publikácie o technológii dronov pre WSJ.

K nedávnym útokom sa oficiálne nikto neprihlásil. Podľa WSJ síce sýrske ozbrojené skupiny drony často používajú, ale len na sledovanie alebo zhadzovanie malých bômb.

Útoky teroristov začali ešte v roku 2015, keď základňu Hmeimim ostreľovali raketami. Vtedy však minuli. Rovnako ostreľovali ruské veľvyslanectvo v Damašku pomocou mínometov.

Agentúra TASS citovala Igora Korotčenka, vojenského experta blízkeho ministerstvu obrany. Podľa neho Moskva vyhodnocuje potenciálnu hrozbu útokov na infraštruktúru a na personál po celej krajine a mimo pobrežia vrátane námorných plavidiel pri pobreží Sýrie a budov svojich diplomatických misií.

Rusko takisto pomáha Sýrii pri rekonštrukčných prácach najmä v Palmyre a meste Aleppo.

V posledných mesiacoch sa malé skupiny povstaleckých skupín dostali dostatočne blízko k ruským silám, aby odpálili improvizované výbušné zariadenie pozdĺž cesty vedúcej k základňu Hmeimim, povedala Jennifer Cafarella z Washingtonského inštitútu pre štúdium vojny. Zároveň tvrdí, že Rusi nemajú dostatočné skúsenosti na odrážanie hrozieb proti nekonvenčným silám

Rast násilia bude naďalej obrovským problémom,“ povedala pani Cafarella.

Po novoročnom útoku ruské sily posilnili svoju obranu okolo základne.

Podľa portálu Vestnik Mordovii Rusko presunulo na základňu urýchlene novinku protivzdušnej obrany ZSU 2S38 Derivacia-PVO. Ide o 57mm protilietadlový kanón, ktorého výnimočnosť spočíva v schopnosti strieľať riadenú muníciu (na základe zamerania a osvietenia laserom). Kanón je postavený na báze BMP-3, kadencia 120striel za minútu. Celková zásoba vezených striel je 148, posádku tvoria traja ľudia.

drony

Derivacia má automatický optoelektronický zameriavací systém, takže nie je obmedzený zhoršením viditeľnosti, počasím, je schopný streľby vo dne aj v noci. System prieskumu a zameriavania sa spolieha na laserový diaľkomer, cieľ je sledovaný v optickom a infračervenom pásme. Maximálna rýchlosť cieľa je 500ms/s, súčasne vie systém zamerať dva ciele. Efektívnosť sa vyrovnáva raketám starších zariadení PVO ako napr. Tunguska.

V Sýrii by mal novy stroj fakticky prechádzať bojovými testami, S dostrelom 6 km a s dosahom do výšky 4,5 km bude jeho určenie v Sýrii hlavne obrana proti dronom. Cena jednej rakety Pantsir-S1 mnohonásobne prekračuje cenu riadeného, programovateľného alebo obyčajného náboja Derivacie. Systém SPAAG teda umožňuje odvrátiť hrozby za oveľa nižšiu cenu, než to dokáže moderná PVO pomocou rakiet pri podobnej efektivite

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulý týždeň povedal, že ruskí vojaci majú dostatok zručností a obrany na riešenie hrozby povstalcov.

Ruské úrady tvrdia, že tento mesiac sa začali útoky dronov z provincie Idlib, kde je Turecko zodpovedné za zabezpečenie zóny deeskalácie. Ruský analytik Ivan Konovalov, ktorý má väzby na armádu, uviedol v piatok, že ruské úrady veria, že za útoky môže byť zodpovedný Ahrar al-Šam. Islamská povstalecká skupina to poprela.

Začiatkom tohto mesiaca, deň po útoku dronov, ktorý sa zameral na obe základne, sa ozvala pomerne neznáma skupina. Nazýva sa Hnutie za slobodu alawitov a na sociálnej sieti vydala varovanie tak menšine Alawitov, ku ktorej patrí Assad ako aj Rusku.

Nasledujúce dni Rusom prinesú viac bolesti,“ hovorí sa vo vyhlásení skupiny. Skupina uviedla, že pred prezidentskými voľbami v Rusku v marci posielajú Putinovi správu, že sú schopní kedykoľvek zaútočiť


Publikovaný

v

od

Značky: