Portál OildPrice priniesol informáciu o objave zásadného významu. Podľa neho by sa odpadová voda dala čistiť filtráciou cez organo-kovovú membránu a výsledok čistenia by sa dal ďalej zužitkovať.
Výskumníci Univerzity Texas v Austine a univerzity Monash nedávno objavili nový, účinný spôsob, ako extrahovať lítium a iné kovy resp. minerály z vody.
[sociallocker][/sociallocker]
S nepretržitým technologickým pokrokom v mobilných zariadeniach a elektrických vozidlách celosvetový dopyt po lítiu rýchlo prekonal rýchlosť, ktorou sa môže ťažiť alebo recyklovať. Pomocou navrhovanej technológie je možné získať z niektorých vrtov v Texase za jeden týždeň dostatok lítia na pohon 200 elektrických vozidiel alebo 1,6 milióna smartfónov.
Pracovná skupina zverejnila svoj objav v časopise Science Advances.
Výskumný tím napodobnil filtračnú funkciu alebo „iónovú selektivitu“ biologických bunkových membrán. Použil však na to techniku, pri ktorej sa používa ako základ kovovo-organická membrána. Membránový proces ľahko a efektívne oddeľuje kovové ióny, otvára dvere revolučným technológiám vo vodnom a baníckom priemysle a tiež k potenciálnym príležitostiam ekonomického rastu v Texase.
Proces, ktorý bol vyvinutý vedeckým tímom, by mohol pomôcť aj pri odsoľovaní vody. Na rozdiel od existujúcich membrán reverznej osmózy, ktoré sa používajú vo väčšine zariadení na odsoľovanie vody, nové membránové procesy dehydratujú ióny, keď prechádzajú cez membránové kanály a odstraňujú len vybrané ióny, namiesto toho, aby odstraňovali všetky ióny. Výsledkom je proces, ktorý stojí menej a spotrebuje menej energie ako konvenčné metódy.
Systém pracuje na princípoch inšpirovaných vysoko účinnými biologickými bunkovými membránami. Ich mechanizmus fungovania objavili Roderick MacKinnon a Peter Agre, ktorí boli za objav ocenení Nobelovou cenou za chémiu v roku 2003.
Zemný plyn, ktorý produkujú bridlicové formácie Barnett a Eagle Ford v Texase, obsahuje vysoké množstvá lítia. Rovnako aj produkovaná odpadová voda vznikajúca pri hydraulickou štiepení v týchto oblastiach, má vysoké koncentrácie lítia. Namiesto vyhadzovania takto vzniknutej vody, by nový membránový filter mohol extrahovať výsledné lítium a použiť ho v iných priemyselných odvetviach.
Každý vrt vo formácii Barnett a Eagle Ford môže za týždeň vyprodukovať až 300 000 galónov (1,135 milióna litrov) odpadovej vody. Freeman a jeho tím sa pokúšajú o veľmi konzervatívny odhad výkonnosti svojej metódy. Myslia si, že s pomocou nového procesu sa z vody vyrobenej iba za jeden týždeň dá získať dostatok lítia na pohon 200 elektrických vozidiel alebo 1,6 milióna smartfónov.
Freeman povedal: „Produkovaná voda z bridlicových polí v Texase je bohatá na lítium. Pokročilé koncepcie separačných materiálov, akými sú naše, by potenciálne mohli tento tok odpadu zmeniť na príležitosť obnovy zdrojov.“
Anita Hill, výskumníčka Katedry chemických technológií a organizácia na Univerzite v Monash a tiež šéfka Organizácie vedeckého a priemyselného výskumu Commonwealthu (CSIRO) v Austrálii sa k novej metóde vyjadrila.
„Vyhliadka na používanie metalo-organických štruktúr pre trvalo udržateľnú filtráciu vody je neuveriteľne vzrušujúca z hľadiska verejného blaha. Zároveň metóda prináša lepší spôsob získavania lítiových iónov na uspokojenie celosvetového dopytu, čim by sa mohli vytvoriť nové priemyselné odvetvia.“
Zaujímavé je, že na financovaní tohto výskumu sa podieľa Austrálska rada pre výskum, austrálsko-americká Fulbrightova komisia, Organizácia Vedeckého a priemyselného výskumu Commonwealthu a Národná počítačová infraštruktúra v Austrálii.
Samozrejme, táto technológia je v počiatkoch, ale jej fungovanie v laboratórnych podmienkach je dobrým štartom. Práve teraz je cena lítium dostatočne vysoká na to, aby sa prudko zvýšil záujem o techniky recyklácie. Nové metódy by mohli zjednodušiť rafináciu lítia, ako aj odhaliť nové zásoby, ktoré sú tak hlboko, že ich ťažba nebola ekonomická.
Tento výskum nielenže predstavuje novú cestu na recykláciu lítia, ale ponúka aj spôsob, ako vyčistiť vodu. Pravdepodobne ide tiež o krok do novej oblasti priemyslu. Pomocou tejto metódy, bude možné pomocou rôznych materiálov membrán ťažiť viac iných produktov z hĺbky zeme a môže to ponúknuť nové spôsoby čistenia a recyklácie vody.
Toto je veľmi veľké – Veľký objav. Ak sa metóda dostane do priemyselne využiteľnej fázy, prakticky každý ťažiar bude mať o ňu záujem. Hodnota produkcie vrtov raketovo vzrastie.