Britská polícia v nedeľu oznámila, že všetkých 22 podozrivých, ktorí boli zadržaní v súvislosti s bombovým útokom v Manchesterskej aréne, ktorý sa odohral 22. mája, boli prepustení bez obvinenia.

Stále nie je jasné, či Abedi konal samostatne
Počas nasledujúcich dní a týždňov po útoku na koncerte americkej speváčky Ariany Grande, ktorý si vyžiadal 22 obetí a 59 zranených, zatkla britská polícia celkom 22 osôb podozrivých z napojenia na radikálneho islamistického atentátnika a páchateľa útoku Salmana Abediho.

Podozriví boli zadržaní pri početných zásahoch, ktoré britská polícia vykonala v rámci reakcie na manchesterský útok. Jeden zo zásahov sa odohral tiež priamo v Manchestri, kde bol zadržaný Abediho starší brat.

Napriek zadržaniu veľkého počtu podozrivých úrady v nedeľu oznámili, že ani jeden z nich nebol obvinený a dodali, že stále nie je potvrdené, či Abedi konal na vlastnú päsť alebo či bol súčasťou teroristickej siete.

Tlačová agentúra AP uviedla:

„Podľa Russe Jacksona, vodcovského predstaviteľa protiteroristickej polície v severozápadnom Anglicku sa polícia domnieva, že Abedi zostrojil bombu vlastnoručne, avšak nie je jasné,“ či si materiál na jej výrobu zháňal sám … a či v prechovávaní materiálu boli zapletené tiež ďalšie osoby, ktoré o jeho plánoch vedeli „.

Britská polícia smie zadržiavať  podozrivých z terorizmu po dobu 14 dní.
Jackson ďalej uviedol, že niekoľko zo zadržaných poskytlo „výpovede, ktoré vysvetľovali nevinný kontakt s Abedim“ a že riziká pre verejnosť bola pred ich prepustenie na slobodu starostlivo zvážené.
Britská polícia smie podľa zákona držať podozrivého z terorizmu bez obvinenia po dobu 14 dní, potom zákon nariaďuje ich prepustenie.

Jackson naznačil, že napriek skutočnosti, že všetky spravodajské zdroje a prostriedky pre presadzovanie práva boli po dobu niekoľkých týždňov sústredené len na vystopovanie Abediho činností a väzieb, ktoré viedli k útoku, je pátranie doteraz bez výsledku. Avšak uistil, že sa budú naďalej „usilovať o vyšetrenie plného rozsahu zapojených osôb“.

Zadržaní boli dvaja Abediho bratia a tiež jeho otec. Jeho starší brat Ismail bol zadržaný v Británii deň po útoku, ale minulý týždeň bol prepustený bez obvinenia. Jeho mladší brat Hesham a otec Ramadan boli zadržaní v Líbyi, avšak ich súčasný stav v súvislosti s vyšetrovaním nie je jasný.

K útoku v Manchestri sa prihlásil ISIS, ktorý Abediho oslavoval ako „vojaka chalifátu“.

 

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli Daily Wire