Vojny na Blízkom východe stáli štvrtinu celkového dlhu Ameriky. A budú ešte omnoho drahšie.

Štúdia Watson Institute odhaľuje celkové náklady, ktoré USA vynaložili pre vojny na Blízkom východe. Suma je desivá a stále rastie

Vojny na Blízkom východe za posledných 15 rokov strávili americkým daňovým poplatníkom astronomickú sumu vo výške 5,6 bilióna dolárov. Ide takmer o štvornásobne vyššiu sumu, ktorú oficiálne vypočítal Pentagon.

V roku 2017 finančníci z Pentagonu vypočítali, koľko stáli vojny na Blízkom východe v tomto storočí, v ktorých sa zúčastnili a zúčastňujú americké vojská. Podľa výpočtu sa ukázalo, že po roku 2001 vojny v Afganistane, Iraku, Sýrii a Pakistane stáli daňových poplatníkov takmer 1,5 bilióna dolárov.

Samozrejme, nie všetci Američania veria výpočtom expertov z Pentagonu, pokiaľ ide o počítanie výdavkov rezortu obrany. V prvom rade ide o výdavky v zahraničí, ktoré sa nedajú ľahko overiť, a  samozrejme, ide hlavne o náklady na vojny.

Oficiálne čísla sú nepresné

Preto nedávno výskumníci z Watsonovho inštitútu medzinárodných štúdií na univerzite v Browne vykonali svoje vlastné nezávislé výpočty. Celkové sumy výpočtov sa, mierne povedané, nezhodovali. A nezhodovali sa veľmi veľa. Nezávislí auditori a finančníci narátali takmer štvornásobok – 5,6 bilióna dolárov. Ukazuje sa, že náklady na vojny na Blízkom východe predstavujú 27% amerického dlhu, ktorý sa blíži k 20,5 bilióna dolárov.

Samozrejme, s kalkulačkami v Pentagone je všetko v poriadku. Ibaže finančníci rezortu obrany do výpočtu nezahrnuli do rozpočtu podľa mienky nezávislých audítorov všetky náklady. Rozdiel vznikol hlavne kvôli tomu, že vojny sa vedú nielen americkým Ministerstvom obrany, čo bolo základom uvažovania vojenských finančníkov.

Vojny sú drahšie než strávime ročne na to, čo sa nazýva ‚hrot kopije‘“ – vysvetľuje autor nezávislej expertízy Neta C. Crawford. „Za touto kopiou stojí veľa nákladov. Každá vojna má dôsledky, ktorých náklady musia byť zahrnuté do jej rozpočtu.

Náklady po vojne

Napríklad finančníci univerzity zahrnuli do svojich výpočtov opakujúce sa náklady, ako sú dlhodobé náklady na poskytovanie lekárskej starostlivosti veteránom, ako aj vojenské výdavky ministerstva zahraničných vecí. Nemali by sme zabúdať na výdavky Ministerstva vnútornej bezpečnosti súvisiace s vojnami; Ministerstvo pre záležitosti veteránov (VA) a ďalších ministerstiev a rezortov federálnej vlády.

Vojny na Blízkom východe
Ranený vojak v Iraku

Iste, Pentagon nechce nikoho hrubo podviesť. Len jeho výpočty nie sú celkom úplné. Napríklad armáda zaplatí náklady na zdravotnú starostlivosť počas bojov a hneď po ich skončení. Avšak finančníci Pentagonu neberú do úvahy, že veteráni, podľa amerických zákonov, sa musia liečiť ešte celé roky až do smrti a že mnohé choroby sú nejako spojené s ich účasťou vo vojnách.

Je ťažké predvídať budúce náklady na liečbu veteránov, ale môžeme s istotou povedať, že sú veľmi veľké. Rozpočet ministerstva pre záležitosti veteránov rýchlo rastie a jeho najdôležitejšou časťou sú zdravotné výdavky. Ak sa prostriedky VA predtým liečili len veteráni vietnamskej vojny a preživší vojnoví veteráni z Kórei, dnes sa k nim pridali tisíce veteránov vojen v Afganistane a Iraku. Okrem toho, ako budú starnúť a ich zdravotný stav sa bude zhoršovať, tieto náklady budú rásť.

Iné náklady

Avšak ani tento upresnený výpočet nemožno považovať za konečný a úplný, pretože nezahŕňa náklady na iné operácie Pentagonu. Napríklad pomoc poskytovaná americkou armádou na Filipínach v boji proti militantným skupinám napojených na Islamský štát; a pomoc iným krajinám v Afrike a Európe.

Práve pre toto všetko sú podľa senátora Jacka Reeda štúdie podobné tým, ktoré urobili pracovníci Watsonovho inštitútu, veľmi dôležité. Ako povedal pre Wall Street Journal, podľa neho ukazujú skutočnú cenu vojen. Zvlášť sú užitočné v tých obdobiach, kedy kongres diskutuje o rozpočtoch, daňových úľavách a zahraničnej politike.

Kde sú úvery pre vojny na Blízkom východe?

Senátor Reed sa domnieva, že náklady na vojnu by mali zahŕňať peniaze pochádzajúce z pôžičiek a úverov, ktoré boli zobrané na tieto vojny. Ak vezmeme do úvahy aj tento faktor, celkové náklady amerických vojen v 21. storočí sa v najbližších niekoľkých desaťročiach zvýšia o ďalších 8 biliónov dolárov.

Dokonca aj keď teraz prestaneme bojovať,“ zdôrazňuje senátor Reed, „musíme ešte zaplatiť 7,9 bilióna dolárov.

Podľa odhadov Pentagonu bolo na hlavu každého z viac ako 200 miliónov amerických daňových poplatníkov vojna naložená takpovediac vojnová daň vo výške približne 7 740 USD. Autori druhej štúdie ju zvýšili na takmer 24 tisíc dolárov.

Zdroj: WSJ, Watson Institute


Publikovaný

v

,

od

Značky: