Ruská agentúra RIA oznámila, že po dobytí dediny Aftris bola objavená výrobňa chemických zbraní. Za posledný týždeň sa našlo 24 ton chemických látok.

Počas čistenie dediny Aftris v regióne Východná Ghouta, vládne sily objavili poľné zariadenie na výrobu chemickej munície, informoval reportérov Feruz Ibrahim, plukovník sýrskej armády.

Predpokladá sa, že zásoby tejto munície mohli byť vyrobené ako súčasť prípravy provokácie pre obvinenie vládnych jednotiek z používania chemických zbraní,“ povedal.

Minulý týždeň v Damasku uviedli, že odborníci našli 24 ton chemických látok na územiach, ktoré predtým kontrolovali militanti. Zároveň ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že experti Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) „nechcú poznať pravdu„.

Treba poznamenať, že Damask opakovane žiadal, aby organizácia poslala špecialistov do Aleppa alebo Chan-Šajchunu, ale OPCW vždy odmietol a zdôvodňoval to prílišným nebezpečenstvom návštev mesta.

Príprava provokácií

Aj zástupca sýrskeho ministra zahraničných vecí Faisal El Migdad informoval o školení militantov vo Východnej Ghoute, ako nahrať fiktívny chemický útok.

Teroristi Tahrir Al-Sham majú na tieto účely v úmysle obetovať niekoľko žien a vyrobiť šokujúcu mediálnu bombu„, poznamenal diplomat.

Zároveň pripomenul, že Sýria nikdy neodmietla poverenie OPCW pri vyšetrovaní na území krajiny.