Vlna cenzúry pokračuje, pripája sa aj Instagram a Google Plus

Podľa správy portálu EU Observer, k iniciatíve Európskej komisie na boj s „nenávistnými“ správami sa pripojili aj Google Plus a Instagram

Inštitúcie Instagram a Google Plus vstupujú do radov s ďalšími IT firmami ako súčasť širšieho úsilia Európskej komisie odstrániť nenávistné prejavy na internete.

Včera v Bruseli povedala komisárka EÚ pre spravodlivosť Věra Jourová, že obe spoločnosti sa teraz pripájajú k spoločnostiam Facebook, Twitter, YouTube a Microsoft. Súhlasia s iniciatívou, že budú odstraňovať urážlivý materiál.

[sociallocker][/sociallocker]

Digitálny divoký západ skončil, je čas vyvážiť silu a zodpovednosť platforiem a obrovských sociálnych médií,“ povedala.

Aplikácia Instagram je aplikácia na zdieľanie fotografií, zatiaľ čo Google Plus, tiež známy ako Google+, je sociálna sieť založená na „kruhoch“ priateľov a kolegov.

Podľa Jourovej firmy na konci roka 2017 do jedného dňa odstraňovali 70% všetkých nenávistných komentárov

Tento výsledok je prudký nárast oproti roku 2016, keď odstraňovali „len“ 28%. Avšak počas leta 2017 IT firmy pristúpili na kódex správania komisie EÚ. Podľa tohto kódexu musia do jedného dňa od oznámenia odstrániť nenávistné prejavy na internete.

V Nemecku sa od začiatku roku 2018 naviac tento kódex pritvrdil. Ak prevádzkovateľ online média nezlikviduje nenávistný komentár, vystavuje sa pokute vo výške 50 miliónov EUR.

Nenávistné prejavy sú podľa Jourovej všetko, čo „má potenciál podnecovať násilie„. Podľa nej však sloboda slova je zachovaná.

V zásade môžete urážať, môžete sa vysmievať, môžete urobiť veľmi kritické urážlivé poznámky, môžete použiť satirické metódy a je to všetko povolené,“ povedala.

Vo Facebooku sa mazaním príspevkov zaoberalo 4500 ľudí. K nim v nedávnej minulosti pribudlo ďalších 3 000 ľudí.

Podľa pozorovania Facebook maže najlepšie.

Zo vzorky okolo 3 000 upozornení na nenávistné prejavy Facebook zvládol vymazať do 24 hodín 89,3% príspevkov. Na druhom mieste skončil Twitter s 80,2% a na poslednom mieste zaostáva YouTube, ktorý za deň spracoval len 62,7% príspevkov

V uvedenej vzorke išlo o komentáre, ktoré boli považované za rasistické proti etnickým menšinám, vyvolávajúce nenávisť k moslimom a xenofóbne.

EU Observer konštatuje, že ministri spravodlivosti EÚ diskutujú o legislatívnom ukotvení cenzúry.

Na základe dosiahnutých výsledkov, ktoré spoločnosti preukázali na báze dobrovoľnej spolupráce, si ale Jourová myslí, že nie je nutné to pritvrdzovať až k súdnym postihom. Avšak to sa môže zmeniť.,

Budeme to naďalej veľmi pozorne sledovať a zvážime dodatočné opatrenia, ak sa aktivity [cenzúry] nebudú realizovať alebo sa spomalia,“ povedala.

Európska komisia sa tiež zaoberá spôsobmi, ako zabrániť teroristickej online propagande a šíreniu falošných správ .


Publikovaný

v

od

Značky: