Vyberte položku Stránka

Vladimir Putin sa osobne zúčastnil cvičebného odpálenia štyroch medzikontinentálnych balistických rakiet, uviedol Newsweek

Vladimir Putin sa osobne zúčastnil cvičebného odpálenia štyroch medzikontinentálnych balistických rakiet, uviedol Newsweek

Na pozadí zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom medzikontinentálne strely, schopné niesť jadrovú nálož, úspešne zasiahli určené ciele. Tri z nich boli vypustené z dvoch ponoriek, a z kozmodrómu Pleseck bola vypustená jedna raketa Topol. Informuje NEWSWEEK.

Na cvičení sa podieľali sily vojenského letectva a námorníctva, teda tzv. Jadrovej triády.

Dve balistické strely boli vypustené z východu na západ a zasiahli ciele na severozápade Ruska, v oblasti Archangeľsk. Ďalšie dve rakety boli odpálené na západe krajiny a dosiahli východnej Kamčatky, ktorá je oddelená od Aljašky Beringovým morom.

Ako pripomenul autor článku, napätie medzi Moskvou a jeho západnými susedmi po „zaberaní Krymu“ v roku 2014 dosiahli úroveň obdobia studenej vojny. Susediac s Ruskom na Ďalekom východe, Severná Kórea nedávno prispela k zvýšeniu napätia vo vzťahoch so Spojenými štátmi v súvislosti s testovaním jadrových zbraní.

Ruské cvičenie bolo vykonané neskoro večer vo štvrtok, vrátane vypustenia medzikontinentálnej balistickej strely „Topol“, ktorá bola testovaná práve pred mesiacom, kedy raketa zasiahla určený cieľ na území Kazachstanu. Rakety tohto typu sa môžu podľa článku dosiahnuť vzdialenosti až 10,5 tisíc kilometrov.

„Najvyšší veliteľ vypustil štyri balistické strely,“ povedal hovorca Vladimíra Putina Dmitrij Peskov. Ako je uvedené v článku, väčšinou sa prezidentská administratíva nezúčastňuje väčšiny vojenských činností a ponecháva právo urobiť všetky vyhlásenia na ministerstve obrany.

Cvičenie sa konalo po západe slnka, napísal Newsweek. Zúčastnili sa ho dve jadrové ponorky, z ktorých boli spustené tri zo štyroch rakiet. Jedna raketa Topol bola vypustená z kozmodrómu Pleseck.

V rámci cvičenia trénovali ďalekonosné strategické lietadla Tu-160, Tu-95MS a Tu-22MZ ničenie pozemných cieľov. Tieto lety sa vykonávali v západných regiónoch Saratove a Kalugy, rovnako ako v oblasti Amure na Ďalekom východe.

Na konci cvičenia ministerstvo obrany uviedlo, že všetko išlo podľa plánu a všetky určené ciele boli úspešne zasiahnuté. Na kanáli YouTube ministerstva boli  zverejnené videozábery cvičenie, na ktorých bolo zaznamenané vypúšťanie striel a vzlet vojenských lietadiel.

Ako noviny uviedli, ruské médiá stále čakajú na začatie skúšobného odpálenie vylepšenej medzikontinentálnej balistickej rakety Sarmat. Podľa Newsweek boli testy rakety odložené a prvý odpal by sa mal konať pred koncom tohto roka. Armáda túto informáciu nepotvrdzuje, ani nepopiera.

Podľa dostupných informácií bude vypálená z rovnakého kozmodrómu Pleseck, z ktorej Putin odštartoval vo štvrtok raketu Topol, napísal Newsweek.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This