Vyberte položku Stránka

Víťazstvo Lega a výprask pre proimigračnú ľavicu v Umbrii .

Víťazstvo Lega a výprask pre  proimigračnú ľavicu v Umbrii .

(Úvodné foto: Miro Juriš)

Výsledky regionálnych volieb v Umbrii veľa napovedajú o náladách voličov  v celom Taliansku. Umbria leží neďaleko Ríma. Nie je to tradičná bašta Lega ale naopak, posledných 50 rokov tu vládla v rôznych kombináciách ľavica.

Teraz je všetko inak. Kandidátka koalície stredopravice Donatella Tesei (Lega) získala 57,55 % hlasov voličov a jej súper z vládnej ľavicovej koalície  Vincenzo Bianconi 37,48 %.

[sociallocker][/sociallocker]

Koalíciu stredopravice tvorili Lega (Matteo Salvini), Fratelli d’Italia (Giorgia Meloni), Forza Italia (Silvio Berlusconi), Tesei presidente a Umbria Civica.

Volebné logá strán stredopravicovej koalície, zdroj: Eligendo

Vládnu ľavicovú koalíciu Partito  Democratico  (PD), Hnutie 5 hviezd a ďalšie 3 strany.

Volebné logá strán vládnej ľavicovej koalície, zdroj: Eligendo

Volebný systém umožňuje  postaviť kandidátky na zastupiteľov aj stranám vo vnútri koalície a tak z výsledkov volieb získavame reálny obraz sily jednotlivých politických strán v Umbrii .

Hlasy pre politické strany Umbria 2019. V tabuľke nie sú zahrnuté mandáty malých strán. V roku 2015 sa rozhodovalo o 18 mandátoch, v roku 2019 o 19.
zdroj: Eligendo

V tých voľbách stratila probruselská Partito  Democratico  (PD)  každého tretieho voliča. Hnutie 5 hviezd každého druhého.

Skutočné rozmery katastrofy 5 hviezd vidíme z porovnania z porovnania jej výsledkov vo všetkých typoch volieb v Umbrii za posledné 4 roky. Účasť lokálnych strán zákonite môže celotaliansku stranu pripraviť v regionálnych voľbách o nejaké to 1 či 2 %. Ale taký prepad aký zažíva 5 hviezd je mimo akúkoľvek diskusiu týmto smerom.

Volebné výsledky v Umbrii od roku 2015

Je samozrejmé, že vo vnútri 5 hviezd začína diskusia ohľadom tohto voľného pádu. Komické je, že zatiaľ v strane počuť hlasy, že už do žiadnych volieb v koalícii s Partito  Democratico  (PD) nepôjdu, že v tom je chyba.

Ako keby si nedokázali pripustiť, že chyba je predovšetkým v tom, že sú s Partito  Democratico  (PD) vládnej koalícii. Spoluvytvárajú súčasnú promigračnú a probruselskú, merkel – macronovskú vládu, čo voliči vedia „oceniť“ a to nielen v Umbrii.

Slovenské mainstreamové médiá neskrývali radosť po vzniku novej vlády bez Mattea Salvini. Predpovedali mu aj stratu voličskej priazne, očakávali že odchod Lega z vlády podlomí priazeň jej voličov. Toto sa však ukázalo viac spomienkou na nálady na Slovensku po páde vlády Ivety Radičovej, než že by to malo súvis s realitou v Taliansku. Voľby v Umbrii to ukázali v plnej kráse.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This