Vyberte položku Stránka

JOZEF KAMENSKÝ: Vinný je naozaj iba štát?

JOZEF KAMENSKÝ: Vinný je naozaj iba štát?

Tiež počúvame, že je na vine systém, ktorý je zlý. Prebrali sme síce slovník a myslenie od údržbárov strojov a zariadení, ale čo už. Život nie je stroj, dokonca ani človek. Žiaden systém nenapraví vôbec nič, ak sú ľudia zlí, dokonca viera v spásonosnosť systému je škodlivá, pretože takto človek ako živý tvor so slobodným ja,  stavia dôvody svojho konania mimo seba, nad seba. To človek má byť pánom systému, nie naopak.

[sociallocker][/sociallocker]

Zatiaľ  sme sa iba poučili, že neexistuje systém, ktorý by sa nedal okabátiť, neexistuje zákon, ktorý by sa nedal obísť, ak sa chce. Ak niekto príde s novým nápadom, s nejakým novým zákonom, okamžite sa ozvú hlasy, že ako sa to bude zneužívať. Toto ako prvé napadne človeku, lebo však je to pravda.
Naopak zas sú ľudia, dokonca aj určité komunity, alebo aj národy, kde je menšia, alebo žiadna miera zneužitia systému, či zákona.

Keďže elity  a ich média to majú jasné, kto je tu zlom, pokúšam sa hľadieť na tých, u ktorých je prejav zla málo pravdepodobný. To sú hlavne vzdelaní ľudia, ľudia so spoločenským postavením a pod. Nie nevzdelaná lúza, ktorá povedzme volí Kotlebu, obdivuje Putina, panslávi a iné slobodnovysielačské živly. A ľudia neúspešní, s onými „posratými“ životmi. Aj tak ich identifikujú naše novinárske elity.

Rozprával som sa z mladým Rómom o robote. Miro cez agentúru pracuje v istej nadnárodnej firme. Čo mi povedal, tak to je veru zdieranie. Nie, pri majiteľoch nejde o nejakých bielych rasistov, ale o humanistov z Ázie, i keď samozrejme vedenie si najali zo schopných našincov. Schopných ako dozorcovia v lágroch.

Nie je rovnoprávny s ostatnými kolegami, zamestnancami firmy, namiesto dovolenky má neplatené voľno. Práve  bol že vraj chorý, tak ja reku, že čo nejde na maródku. A on mi na to, že teraz nemôže, ale že výrobná vedúca im všetkým, ktorí pracujú cez agentúru navrhla, že keďže firma od budúceho štvrtka bude mať pauzu až do začiatku ďalšieho roka a zrejme a j trocha dlhšie,  všetci ľudia prijatí cez agentúru by mali ísť na maródku, takže ešte nie.

Za socializmu sa maródka preplácala celá. Samozrejme, že sa aj zneužívala. Peniaze išli, popritom nejaký ten bočný zárobok, stavba domu, či len vymaľovať byt, alebo len tak. Tento stav trval ešte myslím nejaké roky aj v tomto systéme, ale nakoniec zrušili preplácanie maródky v plnej miere, bolo to jednoducho finančne neúnosné. Ľudia sa sťažovali, ale mohli si za to sami. Zas v Nemecku aspoň donedávna sociálna poisťovňa dokáže uhradiť peniaze v plnej výške platu. Dostalo sa mi k tomu konštatovanie  od ľudí žijúcich v Nemecku, že proste Nemec nebude podvádzať už len zo zásady.

Aký má mať tento mladý Róm postoj k onej slávnej integrácii, ak vidí, že podvod je štandardom nie že u majoritnej spoločnosti, ale že naň počúvajú aj ľudia s postavením?

Po pochodoch slušniakov prichádza vytriezvenie. Aj týchto, ktorí poukazujú na zločiny alternatívy, napríklad ako je nežiadúce na rakovinu piť savo.

To mi zas rozprávala iná známa o tom, ako  si myslela, že na ňu po vyoperovaní malého, ale zhubného nádoru proste len zabudli. Na sľúbenú rádioterapiu nie a nie prísť pozvanie. Ocitla sa v novom svete onkologického pacienta a tu jej museli známi hovoriť, že či ona nevie, že poradovník je podľa známosti a snáď aj podľa nejakého kešu, kdeže káva, či bonboniéra ….

Nakoniec sa tam po dvoch  a čosi mesiacoch dostala. A viete ako? No po známosti, s kombináciou lží. Každý predsa chceme žiť, nie? Ale aj keď technikovi nedala nič, preto sa k nej správal ako k dobytku (podľa nej), bola rada, lebo predsa má vyššiu šancu. Nechce sa sťažovať, nechce udávať, ona len chce prosto žiť.

Aké vzdelanie nás má napraviť, aké umlčanie lúzy, ak naozaj najnebezpečnejší sú tu ľudia vysoko vzdelaní a na dobrých postoch? Najnebezpečnejší preto, lebo nerobia to, čo by robiť mali a majú vysokú zodpovednosť.

Vlastne koreňom všetkého zla je egoizmus a týmto trpia aj tieto slušňácke elity.  A ich poskokovia sa hlúpo čudujú vzniku nejakej alternatívy. No je tu alternatíva, lebo ľudia predsa len chcú byť lepší a chcú žiť! A to nie len cez úplatky korupciu a lži ….

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This